Katalon Studio – wprowadzenie

Inne narzędzia

Loading

Katalon Studio – wprowadzenie do testów automatycznych. Narzędzie stworzone do automatyzacji opracowane przez Katalon LLC. Oprogramowanie jest oparte na strukturach automatyzacji open source Selenium i Appium ze specjalnym interfejsem IDE do testowania aplikacji webowych, API, mobilnych. 

Wprowadzenie

Strona projektu opisywanego narzędzia to www.katalon.com. Aplikacja oferuje nagrywanie testów. Nagrywanie testów można wykonać za pomocą wtyczki Katalon Recorder, która jest dostępna na przeglądarki Google Chrome i Firefox. Z poziomu przedmiotowych wtyczek, mamy możliwość eksportowania kroków z testu do kodu w Javie czy Pythonie. Nagrywanie testu z poziomu wtyczek jest intuicyjne i polega na wykonywaniu żądanych kroków. 

Katalon Studio wtyczka do nagrywania

Wracając do narzędzia – można je pobrać ze strony Katalona – konieczne jest teraz założenie konta. Katalon Studio Enterprise jest narzędziem płatnym a jego koszta są zależne od wyboru licencji. 

 

Więcej informacji

Twórcy narzędzia podkreślają wiele zalet narzędzia i wskazują głównie na:

  • skuteczne lokalizowanie elementów co przyśpiesza proces testowy;
  • posiadania narzędzia do nagrywania i automatycznego przechowywania elementów interfejsu użytkownika by móc ponownie go wykorzystywać;
  • możliwość korzystania z dwóch edytorów – IDE lub za pomocą interfejsu tabelarycznego;
  • narzędzia wspierającego tworzenie kodu, znajdowania elementów, pisania skryptów czy refaktoryzacji;
  • zaawansowany debugger;
  • możliwość udostępniania przypadków testowych pomiędzy projektami;
  • posiadanie rozwiązań BDD – natywny edytor Gherkina.

Integracja

Aplikacja może być zintegrowana z wieloma narzędziami jak GitHub, GitLab, Jenkins, Browserstack, Jira i wiele innych. Wszystko to jest dokładnie zobrazowane na grafice. 

Katalon Studio integracja

Dodatek

Godnym uwagi jest fakt, że Katalon oferuje jeszcze kilka innych produktów z zakresu testów automatycznych. Wszystkie znajdują się w menu products na stronie producenta. 

Katalon Studio inne produkty

Podsumowanie.

Na zakończenie chciałem dodać, że Katalon Studio – wprowadzenie to wpis pokazujący istnienie alternatywy dla Selenium, Cypressa i innych opisanych narzędzi. Istotne jest to, że we wpisie nie poruszono szerokich aspektów technicznych, albowiem służyć do tego będą kolejne wpisy o tym narzędziu. O innych narzędziach godnych uwagi, szerzej piszemy w niniejszym dziale.