Książki dla testerów oprogramowania cz. 6

Książki

Loading

Książki dla testerów oprogramowania cz. 6 czyli kolejna część propozycji przydatnych książek. Pozycje te pomogą uzupełnić Waszą wiedzę z zakresu testowania oprogramowania. Te kilka przedstawionych pozycji będzie idealne dla osób znajdujących się na różnym etapie testerskiego rozwoju.

Przygody Testera Ziggiego – Rafał Kubik

Rafał Kubik stworzył postać testera Zygfryda i umieścił go w środku akcji, by pokazać zarówno problemy, z jakimi zmagają się testerzy w swojej pracy, jak i ich tok rozumowania, wnioski wyciągane z sukcesów i porażek. W książce wybrał tematy związane z oddzielnymi dziedzinami testowania, oraz poruszył różne wątki. Czytając o Zigim, początkujący testerzy zobaczą, jak inni, którzy również są na starcie kariery, radzą sobie w projektach. Ponadto na co zwracają uwagę rekruterzy i czy warto się przebranżowić. Osoby doświadczone zaś znajdą w książce ciekawe sytuacje z projektów, w których tester Zigi radzi sobie najlepiej, jak potrafi.

Książki dla testerów oprogramowania cz. 6 - Ziggy

Zapoznaj się z bezpłatnym fragmentem.

Kup teraz.

Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy. Wydanie II – Adam Roman, Lucjan Stapp, Michaël Pilaeten

Powszechnie dostępne w sieci materiały dotyczące sylabusa, a także egzaminu umożliwiającego zdobycie certyfikatu ISTQB® są niestety często niepełne lub nieaktualne. Tyczy się to zwłaszcza w odniesieniu do najnowszego sylabusa w wersji 4.0 z 2023 roku, w znaczący sposób różniącej się od poprzedniej, pochodzącej sprzed pięciu lat. Aby uniknąć niepotrzebnej straty czasu i frustracji związanej z wielokrotnym podchodzeniem do egzaminu, warto sięgnąć po rzetelne źródło wiedzy. Ta publikacja – napisana przez współautorów sylabusa w wersji 4.0 – pozwala szybko opanować zagadnienia wymagane na egzaminie, tak aby bez stresu poradzić sobie z uzyskaniem certyfikatu.

Książki dla testerów oprogramowania cz. 6 - ISTQB

Zapoznaj się z fragmentem książki.

Kup teraz.

Certyfikowany inżynier wymagań. Opracowanie na podstawie planu nauczania IREB® CPRE®. Przykładowe pytania egzaminacyjne z odpowiedziami – Karolina Zmitrowicz

Książka obejmuje tematykę inżynierii wymagań według programu certyfikacji IREB® CPRE® Foundation Level na poziomie podstawowym. Omawia zagadnienia wyszczególnione w planie nauczania IREB® CPRE® z naciskiem na aspekt praktyczny, a także przygotowuje do egzaminu certyfikacyjnego. Co ważne, zagadnienia teoretyczne zostały zobrazowane przykładami w stopniu określonym przez poziom poznawczy (K1, K2, K3).

Krótka recenzja:

Jak każda pozycja od Karoliny – świetnie przygotowana merytorycznie. Dzięki tej książce mogłem poznać najważniejsze aspekty związane z nauczaniem do Certyfikacji – Certyfikowany inżynier wymagań. Bardzo dobra dla wszystkich miłośników przechodzenia zagadnień w sposób zaplanowny – co krok zagłębiając się w kolejne – bardziej zawiłe aspekty. W bardzo łatwy sposób mogłem wdrożyć się we wskazane zagadnienia. Ciekawe rozwiązanie to oczywiście wewnętrzny egzamin.

Kup teraz.

AI w biznesie. Jak zarabiać więcej dzięki sztucznej inteligencji – Mirosław Skwarek

Może książka nie jest tematem stricte testerskim, ale warto przeczytać by poszerzyć swoją perspektywę w zakresie AI. Pojęcie sztucznej inteligencji (SI, ang. AI) używane jest od lat pięćdziesiątych XX wieku. Jednak dopiero niedawno stało się gorącym, odmienianym przez wszystkie przypadki i możliwości terminem, który działa na wyobraźnię ludzi na całym świecie. Sprawcą całego zamieszania jest ChatGPT – chatbot opracowany przez firmę OpenIA, który służy do generowania odpowiedzi na dane wprowadzone przez użytkownika. Innymi słowy: super mózg z dostępem do wszystkich zasobów internetu pomyślany tak, by dzielić się nimi z człowiekiem w sposób, jakiego ten człowiek akurat sobie życzy.

Książki dla testerów oprogramowania cz. 6 - AI w biznesie

Krótka recenzja:

Korzystam od dłuzszego czasu z ChataGPT – również w formie płatnej subskrybcji. Jednak poznanie możliwości AI od strony przedstawionej w książce – to ciekawe uzupełnienie mojej dotychczasowej wiedzy. Narzędzie i sposób jego wykorzystania opisany w książce pomaga znaczenie skrócić czas poszukiwania pewnych rzeczy. Dodatkowo kilka tematów jest bardzo inspirujących, które pomagają poszerzyć horyzonty.

Kup teraz. 

Marka osobista w branży IT. Jak ją zbudować i rozwijać – Krzysztof Kempiński

Ciekawa pozycja na rynku – również z perspektywy serwisu dlaTesterów.PL. Jesteś specjalistą IT. I jesteś dobry w tym, co robisz. Masz wiedzę, doświadczenie, chcesz się nimi podzielić z innymi, pomóc im radzić sobie z problemami, które sam już dawno rozwiązałeś, może także zaprezentować się od tej strony przyszłym pracodawcom i zleceniodawcom, tylko… kto – poza Tobą – wie o tym, co potrafisz, w czym jesteś biegły? Koledzy z pracy? Klienci? Dziś, w dobie powszechnego dostępu do sieci, urządzeń i narzędzi pozwalających łatwo i szybko się zareklamować, dotarcie do osób, do których chcesz dotrzeć jako specjalista w danym obszarze IT, powinno być proste. Jednak nie każdy potrafi to zrobić ot tak. Naturalnie i bez znacznego nakładu pracy.

Krótka recenzja:

Jako dlaTesterow.PL – nie posiadałem wcześniej takiej pozycji. Oczywiście opierałem się na radach z popularnych książce związanych z rozwojem osobistym, marką osobistą, czy biznesem. Mam nadzieje, że rady udzielone przez Krzysztofa pomogą mi jeszcze bardziej zaistnieć w sieci – gdzie jak wskazał autor – nie liczy się tylko merytoryka. Oczywiście temat niezwykle ważny – jednak są pewne kroki które musimy wykonać aby trafić do szerszego grona.

Kup teraz.

Specyfikacja wymagań oprogramowania. Kluczowe praktyki analizy biznesowej – Karl Wiegers, Candase Hokanson

Oto zwięzłe i równocześnie praktyczne kompendium, w którym znajdziesz 20 praktyk udanego planowania, analizy, specyfikacji, walidacji i zarządzania wymaganiami. Praktyki te są odpowiednie dla projektów zarządzanych zarówno w tradycyjny, jak i zwinny sposób, niezależnie od branży. Sprawią, że zespół lepiej zrozumie problemy biznesowe, zaangażuje właściwych uczestników, poprawi komunikację, by wdrożyć najbardziej wartościową funkcjonalność we właściwej kolejności, a później dostosować oprogramowanie do zmian i wzrostu. Dzięki metodom opisanym w tej książce zespół może wypracować wspólne zrozumienie kluczowych koncepcji, terminologii, technik i racjonalnych podstaw, aby efektywniej współpracować nad każdym projektem.

Kup teraz.

Cyberbezpieczeństwo w małych sieciach. Praktyczny przewodnik dla umiarkowanych paranoików – Seth Enoka

Tematyka security jest bardzo nośna, ważne też jest by dbać o bezpieczeństwo sieci. Rozwiązanie problemu znajdziesz w tej książce. Dzięki niej zrozumiesz podstawy zabezpieczania łączności sieciowej i poznasz sposoby zabezpieczania sieci przy niewielkim nakładzie pieniędzy i czasu. Opanujesz uznane techniki hartowania systemów, takie jak mapowanie sieci, śledzenie stanu urządzeń i rozpoznawanie nietypowej aktywności, która może sygnalizować atak. Zagłębisz się w sposoby eliminowania luk w zabezpieczeniach i zapobiegania dostępowi do urządzeń mobilnych i stacjonarnych, a nawet punktów końcowych IoT. Dowiesz się też, jak wdrażać własne strategie backupu, a także wykrywać i blokować złośliwe oprogramowanie i ransomware.

Kup teraz.

Podsumowanie

Książki dla testerów oprogramowania cz. 6 to kolejny z serii wpisów o książkach dla testerów. W kolejnym wpisie zajmiemy się innymi pozycjami, które znajdują się na rynku. W dziale książki opisujemy wiele książek, czy audiobooków dla testerów oprogramowania i osób pracujących w branży IT. Podejmujemy tematykę książek dla osób chcących rozwijać się z Javą, Pythonem, JavaScriptem, Bezpieczeństwem, czy SQLem.