Testy wydajnościowe K6 – uruchamianie na Bitbucketcie

K6

Loading

Testy wydajnościowe K6 – uruchamianie na Bitbucketcie to kolejny wpis w którym chcemy Wam pokazać możliwości tego narzędzia i jego wykorzystania w codziennej pracy. Jest to kolejny z wpisów przedstawiających Wam alternatywę dla JMetera czy Gatlinga. Z tego powodu, że testerzy poszukują różnych alternatyw, wypróbuj to co będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie. 

Czym jest K6

O narzędziu K6 pisaliśmy kilkanaście tygodni wcześniej – robiąc Wam krótkie wprowadzenie do tworzenia testów wydajnościowych z wykorzystaniem tego narzędzia. W ramach naszych wpisów przedstawialiśmy też w jaki sposób tworzyć raporty z wykorzystaniem tego narzędzia. 

Tworzenie bitbucket-pipelines.yml

Chcąc uruchamiać testy z poziomu Bitbucketa nasze testy będą opierać się o stworzenie pliku bitbucket-pipelines.yml, który będzie naszym centrum dowodzenia i zarządzania. Do uruchomienia naszych testów konieczne będzie:

  • runner na Bitbucketa  na podstawie którego testy będą uruchamiane
  • obraz dockerowy k6 – dostępne na hub.docker.com
  • nasz test zapisany jako test.js
I. Najprostsza wersja

W naszym projekcie testowym tworzymy plik bitbucket-pipelines.yml a następnie uzupełniamy go w najprostszy sposób:

pipelines:
default:
- step:
name: Performance Tests
script:
- echo "Building my application in Node.js container..."
image:
name: loadimpact/k6:latest
entrypoint: ['']
script:
- k6 run script.js

1. Pierwszy element to nazwa testu
2. nazwa naszego runnera na którym uruchamiamy testy
3. image – nazwy dockerowych obrazów z których skorzystamy
4. script – polecenie którym uruchamiamy testy
 
II. Tworzenie stepów

W ramach naszych testów może zachodzić konieczność tworzenia faz egzekucji testów. 

pipelines:
default:
- step:
name: Performance 1
script:
- echo "Building..."
- step:
name: Performance 2
script:
- echo "Running tests..."
III. Raporty i artefakty

Jeżeli chcesz możesz generować i potem zapisywać swój raport. Dzięki temu będziesz mógł analizować dokładniej wyniki, lub przedstawiać je innym w formie graficznej. 

artifacts:
- report/**

Schedules

Jeżeli chcemy tak przygotowane testy w ramach naszego repozytorium, możemy uruchamiać cyklicznie. Z pomocą przychodzi nam Bitbucket i zakładka CI/CD – Schedules:

Testy wydajnościowe K6 - uruchamianie na Bitbucketcie - schedules

Rozwiązanie to jest korzystne, gdyż łatwo możemy wdrożyć nasze rozwiązanie w proces CI/CD bądź uruchamiać wcześniej zdefiniowane testy na środowisku. Oczywiście – zachodzi konieczność optymalizacji, by uruchamiane testy rzeczywiście pokrywały się z tym co powinno się zadziać. 

Podsumowanie. 

Artykuł Testy wydajnościowe K6 – uruchamianie na Bitbucketcie – jest kolejnym krokiem dla Was by rozpocząć przygodę z tym narzędziem, W ramach kategorii dotyczącej testów wydajnościowych  będziemy poruszać wiele narzędzi. Przodownikiem z racji popularności będzie JMeter, jednak znajdziemy tam różne alternatywy, jak wspomniany K6, czy Gatling, oraz inne narzędzia wykorzystywane przez testerów.