JMeter nagrywanie ruchu w przeglądarce

JMeter

Loading

JMeter nagrywanie ruchu w przeglądarce to prezentacja w jaki sposób użytkownik może rejestrować ruch w przeglądarce i wyeksportować swoje kroki do pliku jmx. Prezentujemy kolejną opcję do tworzenia testów. Oczywistym jednak jest, że w ramach nagrywania swoich kroków otrzymamy też masę zbędnych elementów o czy trzeba pamiętać. 

BlazeMeter | The Continuous Testing Platform

Jest to wtyczka do przeglądarki Google Chrome służąca do nagrywania ruchu i następnie zapisywania wykonanych czynności. Po dodaniu wtyczki będziemy mogli już nagrywać ruch. Polecam zalogowanie się (zarejestrowanie) bo w przyszłości będzie nam to potrzebne by móc zapisywać pliki w rozszerzeniu *.jmx. Bez zalogowania możemy zapisać skrypty tylko jako Selenium, lub plik YAML. 

Opcje

Wtyczka posiada kilka opcji, które w zależności od potrzeb możemy modyfikować. W Zaawansowanych ustawieniach możemy modyfikować:

  • User Agent – domyślnie ustawiona jest przeglądarka z której korzystam. Na liście rozwijanej posiadamy kilkanaście opcji jak Firefox, Safari, Opera czy różne wersje Chroma. 
  • Disable Browser Cache – domyślnie zaznaczone.
  • Record Ajax Requests – również domyslnie zaznaczone.
  • Update Settings Before Running Test – domyślnie odznaczone.

W ramach wtyczki możemy uruchamiać testy jako:

  • Performance (JMeter).
  • API Functional (JMeter).
  • GUI Functional (Selenium) .
  • End User Experience Monitoring (JMeter & Selenium).

Jeżeli potrzebujesz nagrać swój test udaj się na stronę docelową. Naciśnij przycisk record a następnie wyklikaj to co potrzebujesz. 

Export i odpalenie testu.

Po nagraniu testu – jako osoba zalogowana – możecie zapisać plik w formacie *.jmx. Następnie taki plik możecie przenieść do dowolnego katalogu w JMeterze i następnie edytować go w wersji GUI. Później pozostaje tylko odpalenie naszego testu. 

Podsumowanie

JMeter nagrywanie ruchu w przeglądarce to zaprezentowanie opcji którą ma użytkownik. Razem z nagrywaniem ruch w przeglądarce, otrzymamy też sporo elementów zbędnych, jednak przy bardziej zaawansowanych testach może to być dla nas wskazówka przy tworzeniu scenariusza czy przypadku testowego. Jest to czwarty artykuł z cyklu rozszerzenia wiedzy o tym narzędziu. Szerzej o JMeterze będziemy pisać w dziale dedykowanym dla tego narzędzia