Testerskie Newsy – czerwiec 2022

News

Loading

Testerskie Newsy – czerwiec 2022 to kontynuacja szybkich, co miesięcznych newsów. Prezentujemy informację tak, by by pochłonąć tekst w kilka chwil. W ramach tych wpisów będziemy podawać szybkie newsy o nowych wersjach,  projektach, narzędziach, wydarzeniach. 

JavaStart.pl – rabat

Jeżeli chcesz kupić kurs Javy, Springa, testowania z wykorzystaniem Selenium i testNG, RestAssured lub jakikolwiek inny, zapraszamy na stronę JavaStart. Wchodząc przez nasz odnośnik otrzymujecie 5% rabatu na zakupy, a jednocześnie wspieracie w ten sposób rozwój serwisu. Kod rabatowy JavaStart. 
1. Kurs Java
2. Kurs Spring
3. Kurs Testowanie Jednostkowe
4. Kurs Selenium
5. Kurs REST Assured
6. Kurs Zestaw zadań Java
7. Kurs Pakiet kursów Java i Selenium
Więcej kursów znajduje się w ofercie
UWAGA po zmianach w zasadzie działania – rabat nalicza się jedynie po kliknięciu w link partnerski. 
Kupując kursy JavaStart z naszych reflinków wspierasz rozwój naszej witryny. 

Cypress IO – 10.1.0

Cypress doczekał się kolejnego wydania. W ramach aktualnej wersji poprawiono sporo błędów czy też dodano nowe elementy. Pełne informacje o zmianach znajdują się tutaj. Od wersji 10.X.X nastąpiło wiele zmian, o czym będziemy informować w odrębnych wpisach. 

DevOps Codes

Serdecznie zapraszam osoby zainteresowane tematyką DevOps do zapoznania z kanałem DevOps Codes na Youtube.

GitHub likwiduje edytor Atom

Edytor Atom w ramach GitHuba ma w najbliższym czasie przejść do historii. Github chce dokonać archiwizacji do 15 grudnia 2022 roku. W tym czasie będzie trwała migracja do alternatywnego narzędzia. Stanowisko githuba tutaj

JMeter 5.5

JMeter doczekał się nowego wydania w wersji 5.5. Przykładem jest dodanie poprawa błędów i dodanie kilku fixów niefunkcjonalnych. Najważniejszą nowością wprowadzoną w tej wersji jest support dla Javy 17. Ponadto wykorzystanie log4j2 2.17.2. Pełen wykaz zmian znajduje się w zakładce changes.

SauceLabs

Platforma SauceLabs dla testerów aplikacji webowych udostępniła nowe możliwości w postaci testowania na:

 • Chrome 102,
 • Edge 102;
 • Firefox 101;

Ponadto dodano możliwości testowania w postaci:

 • Przechwytywanie dźwięku dla natywnych aplikacji iOS/Android dostępne w chmurze Real Device Cloud;
 • Diagnostyka aplikacji mobilnych jest dostępna w chmurze Real Device Cloud dla natywnych aplikacji iOS i Android;

Lambda Test

Aplikacja umożliwia testowanie na nowych środowiskach w postaci:

 • Firefox 100, 101 Beta,
 • Chrome 101,
 • Edge 101, 102 Beta,
 • Opera 86,

Ponadto dodano możliwość:

 • Debugowania aplikacji na urządzeniach z Androidem za pomocą dzienników sieci i by weryfikować wąskie gardła wydajności.
 • Obsługa uprawnień dla przedsiębiorstw dla aplikacji na iOS [Beta].
 • W ramach testów apek mobilnych i webowych można teraz wyświetlić subwersję mobilnego systemu operacyjnego w maszynie wirtualnej, wybierając ikonę przełącznika z lewego paska sterowania.

Postman 9.20.0

Postman doczekał się kilku nowych wydań w tym roku. Na oficjalnej stronie w release-notes możemy zauważyć że wsparcie dla narzędzia jest ciągle i są stale wprowadzane poprawki. W ostatnich dniach zostały nam zaprezentowane kolejne fixy dla zgłoszeń pod poprzednią wersją.

USB-C standardem w UE

Od jesieni 2024 roku USB-C ma stanowić jedyny wariant ładowania urządzeń w UE. Producenci otrzymają też zakaz dodawania kabli które nie są obowiązkowe podczas korzystania z urządzenia. 

Koniec Internet Explorera

Z dniem 15 czerwca 2022 roku aplikacja stacjonarna Internet Explorer 11 przestała być wspierana .

PHP v. 8.1.7

Została wydana nowa wersja PHP. Lista zmian..

Jenkins 2.355

Została wydana kolejna wersja Jenkinsa, która posiada wiele zmian w zakresie – security, poprawki błędów i usprawnień. Pełna lista zmian znajduje się tutaj.

Ustanowiono nowy rekord w prędkości przesyłania danych

Jak informuje justgeek – Badacze z Narodowego Instytutu Technologii Informatycznych i Komunikacyjnych w Japonii przesłali dane na odległość 51,7 kilometra z prędkością 1,02 petabita/s. Jaka jest to prędkość? Taka, która pozwoliłaby na jednoczesne strumieniowanie 10 milionów kanałów wideo w rozdzielczości 8K. 

TESTWAREZ 2022

16 edycja konferencji Test Warez zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna konferencja odbędzie się w Łodzi w dniach 07-09 września 2022 roku. Agenda to przejrzenia tutaj

Ostatni Meetup PTaQ

Poznań Testing and Quality powraca po 2 latach. Niestety będzie to ostatnie spotkanie w ramach tego projektu. Ostatnie spotkanie PTaQ XIX odbędzie się 22 czerwca 2022 r. w Centrum Wykładowym na terenie Politechniki Poznańskiej. Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowano na godzinę 18:00.

Inne Newsy:

Serenity BDD 3.2.5

Została wydana nowa wersja Serenity.

<!-- https://mvnrepository.com/artifact/net.serenity-bdd/serenity-core -->
<dependency>
<groupId>net.serenity-bdd</groupId>
<artifactId>serenity-core</artifactId>
<version>3.2.5</version>
</dependency>

Selenide 6.6.2

Została wydana nowa wersja Selenide.

<!-- https://mvnrepository.com/artifact/com.codeborne/selenide -->
<dependency>
<groupId>com.codeborne</groupId>
<artifactId>selenide</artifactId>
<version>6.6.2</version>
</dependency>

Selenium 4.2.2.

Została wydana nowa wersja Selenium 4.1.4.

<!-- https://mvnrepository.com/artifact/org.seleniumhq.selenium/selenium-java -->
<dependency>
<groupId>org.seleniumhq.selenium</groupId>
<artifactId>selenium-java</artifactId>
<version>4.2.2</version>
</dependency>

Konferencje 

Różne eventy online:

Tutaj przedstawimy Wam kilka eventów online, abyście mogli wybrać coś dla siebie. Spotkania w formule hybrydowej lub całkowicie online.

Kurs SQL – zniżka dla czytelników

Specjalnie dla Was – Krystian Brożek – znany specjalista od SQLa przygotował specjalną zniżkę w kwocie 100 zł na zakup kursu. Jak wiemy wiedza z baz danych jest bardzo przydatna dla testerów, zatem warto rozważyć zakup w promocyjnej cenie. Zajrzyj na stronę geekon.edu.pl i wykorzystaj kod rabatowy na kurs SQL dlatesterow.pl

italki.com

Jak wiemy w naszej rzeczywistości konieczna jest umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Gdzie nabywać praktykę? Skorzystaj z oferty italki.com, gdzie możesz rozmawiać z różnymi osobami. Korzystając z naszego reflinka, gdy zakupicie kredyty za $20, otrzymamy $10, a Wy $5! Ponadto korzystając z kuponu CF5 – otrzymacie 5 USD rabatu za zakup kredytów.

Podsumowanie

Testerskie Newsy – czerwiec 2022 to kolejny wpis z tego cyklu. Szybkie strzały, o nowościach z naszego testerskiego świata, dający Wam informację – “Hej, pojawiło się coś nowego”. Dodatkowo – podobnie jak w poprzednich miesiącach będziemy starać się dostarczać Wam zniżki, czy rabaty na różne testerskie produkty. Cykliczne newsy testerskie i inne nowości będą opisywane w dziale News. Testowanie oprogramowania newsy – to coś dla każdego interesującego się tematyką QA.