Browserstack testowanie w chmurze. Jest to platforma do wykonywania testów aplikacji webowych i mobilnych na urządzaniach dostępnych w chmurze. Użytkownik ma możliwość testowania na urządzeniach realnych a także na emulatorach. Browserstacka możemy zintegrować z testami Selenium, Jenkinsem, Jirą a obecnie w wersji beta z Cypress IO.
Aplikacje webowe
Obecne czasy wymagają by nasze aplikacje działały na różnych przeglądarkach, czy urządzeniach. Często koszt zakupu realnych urządzeń może mocno nadwyrężyć budżet organizacji. W takich sytuacjach dobrze zweryfikować możliwość korzystania z dedykowanych narzędzi w chmurze jak Browserstack.
Przegląd co możemy testować.
Tworzone strony internetowe możemy testować na urządzeniach z zainstalowanym systemem Android – rozpiętość wersji od 4.4 do 11.0. Dodatkowo na urządzeniach z Androidem w zależności od modelu możemy korzystać z przeglądarek typu Chrome, Firefox a także UcBrowser, czy Samsung browser.
Oczywiście są też urządzenia Appla z oprogramowaniem iOS w wersjach 7-13. Jako testerzy możecie przeglądać aplikacje na Safari i Chrome.
Dla koneserów jest też Windows Phone z różnymi wersjami Lumii.
Dla Windowsa mamy wiele wersji systemów operacyjnych od Windowsa XP do Windowsa 10. Ponadto w każdej wersji mamy wiele przeglądarek do wyboru (Edge, IE, Firefox, Chrome, Opera, Yandex, oraz Safari). Wersje są uzależnione od systemu operacyjnego i wspierania na danym systemie.
Na koniec wyliczanki jest też MacOs. Również w tym wypadku mamy szeroką rozpiętość wersji – od Snow Leopard do Cataliny. Na Macu mamy prócz flagowca Safari, możliwość testowania aplikacji na przeglądarkach Firefox, Opera, Chrome i nowy Edge.
Testowanie tworzonych rozwiązań
W ramach swoich testów możemy testować oczywiście aplikacje będące na produkcji. Wiadomym jest, że testowanie zaczynamy na wcześniejszym etapie. Oczywiście istnieje możliwość testowania aplikacji będącej np. w sieci wewnętrznej Waszej organizacji, czy też z lokalnego folderu. Była możliwość korzystania z wtyczki do Chrome by działało to rozwiązanie. Obecnie procedura jest trochę bardziej skomplikowana, ale szczegółowo opisana.
Co więcej prócz klikania
Testując rozwiązania na przeglądarkach typu Chrome, Safari mamy możliwość korzystania z DevToolsów. Istnieje możliwość dodawania, usuwania elementów, czytania logów z consoli, zmiany ciasteczek i wiele innych opcji dostępnych w DevToolsach. Dodać należy, że przeglądarki Firefox, Opera, czy Samsung Browser takiej opcji aktywnej nie posiadają. Mamy możliwość obracania ekranu na urządzeniach mobilnych, czy zmiany lokalizacji.
Integracje
Aplikację może zintegrować z Jirą, Trello, Slackiem, czy GitHubem. Ma to wszystko ułatwić nam raportowanie błędów bezpośrednio do wskazanych miejsc. Dodatkowo możemy zintegrować nasze środowisko Browserstackowe z Jenkinsem by uruchamiać testy automatyczne. Więcej informacji zawarte jest dziale integrations.
Często używane urządzenia
Jeżeli mamy ścisłą grupę urządzeń na których chcemy testować swoje rozwiązania, jest możliwość dodania ich do Quick Lauch. Zakładka ta umożliwia nam dodanie łącznie 12 najczęściej używanych elementów.
Aplikacje mobilne
Browserstack posiada również możliwość testowania aplikacji mobilnych na urządzeniach z Androidem i iOS. Narzędzie posiada wiele urządzeń na obu platformach, zatem pokrycie naszych testów również może być szerokie jak w przypadku aplikacji webowych.
Testowanie aplikacji z produkcji
W ramach usługi App Live mamy możliwość testowania rozwiązań, które możemy pobrać z App Center, TestFlight, Play Store i App Store. To daje nam możliwość przejścia krok po kroku procesu jak użytkownik docelowy.
Testowanie tworzonych rozwiązań
Oczywiście koniecznością jest też możliwość testowania aplikacji w fazie developmentu. Możemy dodać poprzez upload swoją aplikację, lub dodać plik APK lub IPA i zainstalować to co potrzebujemy.
Automatyzacja
Podobnie jak w rozwiązaniach przy aplikacjach webowych, możemy również prowadzić automatyzację z wykorzystaniem tych urządzeń. Istnieje możliwość integracji z Appium, Espresso i XCUI. Oczywiście plany na automatyzację są dodatkowo płatne.
Rozwój browserstacka
Jako, że korzystam z aplikacji produkcyjnie, mogę na bieżąco śledzić zachodzące zmiany i nowości. W pierwszej kolejności można zaznaczyć, że na bieżąco otrzymujemy nowe wersje systemów mobilnych – android i ios. Dodatkowo co jakiś czas otrzymujemy nowe urządzenia do testów (ostatnio Xiaomi, Pixel, czy iPhone SE 2020).
Screenshot Testing
Dla posiadaczy konta, Browserstack dodaje możliwość z korzystania z opcji Screenshot Testing
SpeedLab
Darmowe narzędzie do testowania szybkości ładowania stron na realnych urządzeniach i przeglądarkach. Porównuje Performance, analizuje czas ładowania.
Cena
Dostęp do aplikacji jest płatny, koszta są zależne od ilości użytkowników (kont), oraz userów będących równolegle w aplikacji. Każde rozszerzenie jest dodatkowo (osobno) płatne – testowanie aplikacji webowych, mobilnych czy ich automatyzacja. Jest możliwość darmowego dostępu dla twórców aplikacji Open Source, czy też niższej ceny dla Freelancerów.
Podsumowanie.
Na zakończenie artykułu Browserstack testowanie w chmurze, możemy stwierdzić, że jest to narzędzie o dużym potencjale i możliwościach. Przydatne może być zarówno dla testerów i deweloperów aplikacji webowych i mobilnych. O innych narzędziach godnych uwagi, szerzej piszemy w niniejszym dziale. W innych wpisach będę chciał opisać możliwości Sauce Labs, Lambda Test i inne.