Martwe linki – darmowe narzędzia

Inne narzędzia

Loading

Martwe linki – darmowe narzędzia do ich wyszukiwania. To zestaw stron internetowych, a także innego rodzaju narzędzia pomagające wyłapać strony ze statusami 404. Pracując nad wydaniem nowej aplikacji webowej, czy utrzymując już istniejącą, jedną z mniej przyjemnych rzeczy to wysyp stron zwracających 404. 

Jakie strony www.

W internecie jest wiele stron www, które posiadają maszynki stworzone do przeszukiwania aplikacji. Poniżej kilka bardziej popularnych do zastosowania w praktyce. Strony posiadają też ograniczenia, choć nawet w trybie bezpłatnym potrafią przeszukać 2000 adresów url na stronie. 

Aplikacje desktopowe.

Wśród narzędzi pomagających na wyszukiwanie stron ze statusami 404 i innych niepożądanych, istnieją aplikacje desktopowe do takich prac. 

Xenu.

Pierwszą z aplikacji jest Xenu. Jest to prosta aplikacja desktopowa (okienkowa), która pomoże nam w poszukiwaniach niechcianych urli. Ważnym aspektem jest, że aplikacja jest dostępna wyłącznie na Windowsa. 

Martwe linki - darmowe narzędzia - Xenu

Ekran powitalny wygląda być może nie zachęca, jednak sprawdźmy aplikację w boju. Menu jest bardzo proste i przejrzyste. Jeżeli chcemy sprawdzić jakiś url, to wystarczy wpisać go w polu do tego przeznaczonym i uruchomić test. Po przeprowadzeniu testu otrzymujemy listę adresów które zostały sprawdzone. 

Martwe linki - darmowe narzędzia - Xenu

Po zakończonym teście, mamy też możliwość sporządzenia raportu w formie HTML. Odbiega on, od obecnych kolorowych raportów, jednak funkcjonalnie wszystko jest czytelne. 

Martwe linki - darmowe narzędzia - Xenu


Screaming Frog. 

Aplikacja Screaming Frog to tzw. SEO Spider posiadający wersję płatną i bezpłatną. Wersji darmowej dokonywany jest crawl do 500 adresów url. Narzędzie jest dostępne na Windowsa, Macam oraz Linuxa. Dzięki crawlowi możemy wychwytywać błędy 4XX, 5XX. Weryfikować przekierowania, wychwycić zduplikowane treści.

Martwe linki - darmowe narzędzia Screaming Frog

Godna uwagi jest lista elementów, które możemy z niniejszego testu wyciągnąć w tabeli.

Wracając do kwestii płatności, aplikacja kosztuje 149 funów rocznie dla jednego użytkownika. W przypadku większej ilości licencji, cena per user sprawa wraz ze wzrostem licencji. Istotne informacje na temat ceny, znajdziemy tutaj

Podsumowanie.

Na zakończenie artykułu Martwe linki – darmowe narzędzia, możemy stwierdzić, że z pewnością pomogą testerowi na lepszą weryfikację takich elementów w aplikacji webowej. Być może przeprowadzenie takich czynności pomoże uniknąć nieszczęśliwych sytuacji na produkcji. O innych narzędziach godnych uwagi, szerzej piszemy w niniejszym dziale