Kurs Java #1 Konfiguracja środowiska

Java

Loading

Kurs Java #1 Konfiguracja środowiska. Pierwsza lekcja w której zainstalujemy Java Development Kit (JDK) i skonfigurujemy Javę na systemie Windows, oraz powiemy o Linuxie i MacOS. Przedstawimy też jak skonfigurować niezbędne narzędzia potrzebne do rozpoczęcia przygody z programowaniem w Javie.

Java Development Kit (JDK)

Jeżeli chcecie tworzyć aplikację, czy testy automatyczne w języku Java, niezbędny jest nam pakiet Java Development Kit (JDK). Na początku musisz pobrać środowisko JDK ze strony Oracle. Wybierz wersję Javy i pobierz JDK. Ważne jest, że w skład pakietu JDK wchodzi zaróno środowisko do uruchamiania – Java Runtime Environment (JRE), czy też kompilator Java compiler (javac). Instalacja Javy jest prosta, zainstaluj jave w domyślnym katalogu (system Windows). Po instalacji Javy uruchom consolę by zweryfikować czy wszystko przebiegło pomyślnie.

Instalacja Javy.

Włącz consolę w systemie Windows by sprawdzić czy mamy zainstalowaną javę. Aby dostać się do consoli wpisz cmd w wyszukiwarce systemowej. Po otwarciu consoli wpisz po prostu java. Ja korzystam z terminala o nazwie Cmder.

Możesz jednorazowo skonfigurować zmienne Javę poprzez wpisanie w consoli:

set path=%path%;ŚCIEŻKA_DO_KATALOGU_BIN_JDK

Minusem wskazanego rozwiązania jest to że każdorazowo przy restarcie consoli trzeba powtórzyć taką czynność.

Konfiguracja zmiennych środowiskowych. 

Dla użytkowników systemu Windows konieczna jest konfiguracja zmiennych środowiskowych. Wejdź w Mój komputer – Właściwości – Zaawansowane – Zmienne środowiskowe. Jest też specjalny trick – klikając znak windows + s a następnie wpisz zmienne środowiskowe by wyszukać docelowe miejsce. Następnie przejdź do Zmienne środowiskowe.

Edytuj zmienną środowiskową podając ścieżkę do wersji Javy.

Kolejnym krokiem będzie weryfikacja poprzez wpisanie dwóch poleceń w consoli czy system rozpoznaje nam Javę. Więcej informacji na temat zmiennej środowiskowej dla odpowiednich systemów znajdziesz na stronie java.com.pl.

javac -version
java -version

Edytor kodu.

Jaki edytor kodu dla programistów. Na początku teoretycznie wystarczy zwykły notatnik lub NotePad++. Dla osób zainteresowanych jednak dalszym rozwojem polecam InteliJ Idea lub Eclipse. Ze swojej strony polecę InteliJ, którego używam w trakcie swojej pracy zawodowej a także przy nauce.


Jeżeli chcesz możesz skorzystać z innych edytorów kodu takich jak Visual Studio, czy też NetBeans.

Podsumowanie

Krótka lekcja pod nazwą – Kurs Java #1 Konfiguracja środowiska, dobiegła końca. Był to niezbędny krok byś mógł ruszyć z nauką Javy i testowaniem automatycznym w języku Java. Więcej artykułów o Javie będzie w sekcji kursu Javy.