Kurs Java #0 Historia Javy

Java

Loading

Kurs Java #0 Historia Javy. Lekcja zerowa, wprowadzająca w tematykę Javy. Początek języka java określić możemy na 1991 roku. Wówczas firma SUN z Patrickiem Naughtonem oraz Jamesem Goslingiem postanowili stworzyć niewielki język uruchamiany na wielu platformach. Projekt tego języka był zatytułowany jako projekt Green. Java wywodzi się z C++ oraz Smalltalk, czerpiąc z nich to, co najlepsze.

Java początki.

Na początku z projektu Green powstaje język OAK – czyli Dąb. Celem projektu było zaprezentowanie możliwości języka z nowym interfejsem do obsługi sprzętu domowego. Z uwagi na brak zainteresowania prototypami prace nad nowym językiem były wstrzymane przez SUN do 1994 roku. Java ponownie odrodziła się wraz z rozwojem internetu. Dzięki wykorzystywaniu maszyny wirtualnej nowy język był niezależny sprzętowo i pasował do programowania aplikacji sieciowych. W 1995 roku projekt OAK został zaprezentowany pod nazwą Java. W tym też roku została wypuszczona pierwsza wersja – Java 1.0.

Kolejne wydania.

W 1998 roku została wydana Java 1.2, która otrzymała nazwę Java 2 Standard Edition Development Kit version 1.2. Bardzo ważnym momentem było wydanie wersji 5 Javy, gdzie wprowadzono klasy generyczne, oraz statyczny import. Kolejnym przełomowym momentem było wydanie wersji 8 gdzie pojawiły się elementy związane z programowaniem funkcyjnym. Do 2010 roku firma Sun Microsystems pracowała nad rozwojem języka i platformy Java aż do przejęcia jej przez firmę Oracle.

Czasy obecne.

Java w chwili obecnej co kilka miesięcy jest aktualizowana i wydawane są nowe wersje. Aktualne wersje javy można pobrać z oficjalnej strony oracle.com. O instalacji, konfiguracji i edytorach kodu będzie w artykule o konfiguracji środowiska. W związku z rozwojem Javy, obecnie posiadamy wersję 14, która została udostępniona w marcu 2020 roku.

Zakończenie.

Krótka lekcja pod nazwą – Kurs Java #0 Historia Javy dobiegła końca. Celem tego artykułu było wprowadzenie Was w tematykę, poznanie historii tego języka. Więcej artykułów o Javie będzie w sekcji kursu Javy.