Pytania rekrutacyjne ogólne automatyzacja

Jak zostać testerem

Loading

Pytania rekrutacyjne ogólne automatyzacja. Obecnie w świecie testerskim automatyzacja testów jest niezwykle ważna. Testy automatyczne pomagają wyłapywać więcej i szybciej aniżeli testy manualne.  Przeglądając jednak oferty pracy czy rozmawiając z ludźmi z branży – automatyzacja testów do fakt i tego nie unikniemy. Dla osób zainteresowanych pytaniami z zakresu teorii i testów manualnych, jest odpowiedni wpis na stronie. Niniejszym wpisem obejmujemy tylko pytania teoretyczne, gdyż jakieś łatwe zadania praktyczne będą w innym wpisie.

Co to jest Selenium WebDriver?

Selenium WebDriver to najpopularniejsza biblioteka do automatyzacji Webowych testów GUI. Najczęściej wykorzystywana razem z językiem programowania Java. Oczywiście możemy też korzystać z Pythona, Javascriptu czy PHP. Selenium z racji swojej popularności może być integrowany z Jenkinsem, JMeterem, Azure Devops, TFS. Więcej o testach Selenium będzie w dziale o tej tematyce. 

Co można testować z pomocą frameworka RestAssured.

Framework do automatycznego testowania REST API. Automatyzacja testów API wydaje się najpopularniejszym kolejnym krokiem po nauce Selenium. Zaletą tych testów jest ich większa stabilność i szybkość w działaniu. Oczywiście można zintegrować test z Jenkinsem.

Opisz Selenium Grid.

Selenium Grid jest to narzędzie będące częścią całego rozwiązania. Grid składa się z huba i node’ów (może być też jeden node’a) i zarządza testami decydując, na którym środowisku (nodzie) zostaną one wykonane

Co to jest Cucumber i opisz sposoby jego zastosowania.

Testowanie aplikacji w formie zrozumiałem dla biznesu. Opieramy się w tym poprzez wskazywanie nazwy scenariusza i kroków – Given – When – Then. Cucumber współpracuje z Javą, Grovvy, C++, C# i Pythonem

Drivery w Selenium.

W ramach testów w Selenium, możemy inicjalizować przeglądarki typu Chrome, Firefox, Opera, Edge (wersje 18 i starsze), oraz Internet Explorer. Jedną z lepszych metod, jest inicjalizowanie drivera z osobnej klasy, by w teście tylko go wywoływać. Dodatkowo ważnym elementem jest by pamiętać o zamykaniu drivera po zakończeniu testu.

Co to jest Page Object Model (POM).

Page Object Model jest to sposób pisania testów polegający na tym, że każdą ze stron danej aplikacji przedstawiamy jako Page Object. Stosowanie POM pozwala oddzielić logikę metod przeprowadzających akcję od reprezentacji elementów. Pozwala na łatwiejsze utrzymanie testów.

Podaj różnice pomiędzy testami Selenium a RestAssured.

Testy Selenium służą do testów elementów GUI testowanej aplikacji webowej. Z uwagi na konieczność inicjalizacji drivera, testowanie poprzez Selenium trwa dłużej. Dodatkowo testy bywają niestabilne. RestAssured służy do testowania API. Testy przeprowadzane w ten sposób są szybkie i o wiele bardziej stabilne.

Jakie znasz rodzaje selectorów.

W trakcie pisania testów automatycznych wyróżniamy selectory w postaci Xpath i CSS Selectorów. Elementy możemy wyszukiwać też przez ID, name,  Class Name. Najważniejsze jest by selector był prosty i powodował znalezienie konkretnego elementu. Uchodzi, że CSS Selectory są szybsze, gdyż Xpath musi przeszukiwać całą strukturę HTMLa.

Czy znasz Cypress IO i co możesz o nim powiedzieć

Cypress to javascriptowy framework do przeprowadzania testów E2E. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie – tworzenie, konfigurowanie, debugowanie i uruchamianie testów jest proste. Obecnie Cypress posiada już możliwość korzystania z różnych przeglądarek co pozwala snuć przypuszczenia, że będzie gonił Selenium.

Podsumowanie

To tylko kilka pytań dotyczących automatyzacji i są to pytania raczej podstawowe. Dla osób bardziej zaawansowanych na pewno to pytania trywialne, jednak ten dział skierowany jest dla osób mniej zaawansowanych. Oczywiście główną miarą naszego zawodu jest praktyka, jednak kilka pytań ogólnych z automatyzacji to dobry przedmiot rozważań dla początkujących. Warto też przeglądać serwis, gdzie będą pojawiały się poradniki z testów automatycznych.