Gatling przygotowanie do działania

Gatling

Loading

Gatling przygotowanie do działania – czyli opis czym jest narzędzie, jak z niego korzystać, jakie są jego możliwości przy testach wydajnościowych. Kwestia ta jest niezwykle ważna, gdyż w obecnych czasach potrzebujemy aplikacji szybkich, wydajnych i stabilnych. Z tego powodu testerzy poszukują różnych alternatyw, by móc testować aplikację w jak najlepszy sposób. 

Czym jest Gatling.

Gatling jest narzędziem darmowym, typu Open Source. Gatling umożliwia tworzenie testów wydajnościowych w postaci zwykłego kodu. Można to uznać za zaletę w perspektywie utrzymania takich testów. Narzędzie może zostać zintegrowane z Jenkinsem, Slackiem, Grafaną czy Selenium. Zaletą narzędzia jest też możliwość korzystania z niego w ramach Continuous Integration.

Instalujemy.

Instalacja narzędzia rozpocznijmy od pobrania narzędzia ze strony wydawcy w wersji darmowej. Aby móc korzystać z Gatlinga musimy posiadać Javę min. w wersji 8 a także Scalę. Wszelkie informacje zmieniane na bieżąco znajdują się w dziale instalacji na stronie Gatlinga

Krótko w punktach.

  • jest darmowym narzędziem do wykonywania testów wydajnościowych,
  • działa na systemach Windows, MacOS oraz Linux,
  • posiada asynchroniczną architekturę,
  • został napisany głównie w języku Scala,
  • wobec powyższego skrypty testowe są pisane w Scali z wykorzystaniem DSLa,
  • posiada graficzny interfejs do nagrywania i tworzenia scenariuszy testowych,
  • istnieje możliwość tworzenia raportów w formacie html,
  • aplikacja nie wymaga instalacji, a jedynie rozpakowanie z zipa.

Kod zamiast nagrywania.

Powyżej zaprezentowaliśmy zrzut ekranu z Gatling Recorder. Wspomnieliśmy jednak, że zaletą Gatlinga jest możliwość „kodowania” testu, co ułatwia jego późniejsze utrzymanie. Zasady, dobre praktyki i przykłady niezbędnych importów znajdują się w sekcji General. 

 

Podsumowanie. 

Artykuł Gatling przygotowanie do działania był krótkim wprowadzeniem w świat Gatlinga i propozycją dla odbiorców. W ramach kategorii dotyczącej testów wydajnościowych  będziemy poruszać wiele narzędzi. Przodownikiem z racji popularności będzie JMeter, jednak znajdziemy tam różne alternatywy.