Gatling przygotowanie do działania – czyli opis czym jest narzędzie, jak z niego korzystać, jakie są jego możliwości przy testach wydajnościowych. Kwestia ta jest niezwykle ważna, gdyż w obecnych czasach potrzebujemy aplikacji szybkich, wydajnych i stabilnych. Z tego powodu testerzy poszukują różnych alternatyw, by móc testować aplikację w jak najlepszy sposób.
Czym jest Gatling.
Gatling jest narzędziem darmowym, typu Open Source. Gatling umożliwia tworzenie testów wydajnościowych w postaci zwykłego kodu. Można to uznać za zaletę w perspektywie utrzymania takich testów. Narzędzie może zostać zintegrowane z Jenkinsem, Slackiem, Grafaną czy Selenium. Zaletą narzędzia jest też możliwość korzystania z niego w ramach Continuous Integration.
Instalujemy.
Instalacja narzędzia rozpocznijmy od pobrania narzędzia ze strony wydawcy w wersji darmowej. Aby móc korzystać z Gatlinga musimy posiadać Javę min. w wersji 8 a także Scalę. Wszelkie informacje zmieniane na bieżąco znajdują się w dziale instalacji na stronie Gatlinga.
Krótko w punktach.
- jest darmowym narzędziem do wykonywania testów wydajnościowych,
- działa na systemach Windows, MacOS oraz Linux,
- posiada asynchroniczną architekturę,
- został napisany głównie w języku Scala,
- wobec powyższego skrypty testowe są pisane w Scali z wykorzystaniem DSLa,
- posiada graficzny interfejs do nagrywania i tworzenia scenariuszy testowych,
- istnieje możliwość tworzenia raportów w formacie html,
- aplikacja nie wymaga instalacji, a jedynie rozpakowanie z zipa.
Kod zamiast nagrywania.
Powyżej zaprezentowaliśmy zrzut ekranu z Gatling Recorder. Wspomnieliśmy jednak, że zaletą Gatlinga jest możliwość „kodowania” testu, co ułatwia jego późniejsze utrzymanie. Zasady, dobre praktyki i przykłady niezbędnych importów znajdują się w sekcji General.
Podsumowanie.
Artykuł Gatling przygotowanie do działania był krótkim wprowadzeniem w świat Gatlinga i propozycją dla odbiorców. W ramach kategorii dotyczącej testów wydajnościowych będziemy poruszać wiele narzędzi. Przodownikiem z racji popularności będzie JMeter, jednak znajdziemy tam różne alternatywy.