Chrome wtyczki dla testerów cz. 1

Wtyczki

Loading

Chrome wtyczki dla testerów cz. 1 jest pierwszą częścią zbioru różnych wtyczek dla testerów, deweloperów i innych użytkowników. Google Chrome jest to najpopularniejsza przeglądarka internetowa. Dzięki swojej popularności posiada dobrze rozbudowaną bazę rozszerzeń, które często potrafią ułatwić nam pracę.  Ponadto z racji dużej ilości użytkowników, przeglądarka ta w większości przypadków bywa na pierwszym miejscu wśród przeglądarek, których używamy w swojej testerskiej pracy.

Blokowanie reklam

Pracujesz przy aplikacjach webowych, których jednym ze źródeł dochodu są reklamy. Wtyczki blokujące reklamy są niezwykle ważne. W trakcie testowania aplikacji z i bez adbloka możesz zauważyć różnice w wyglądzie. Część z tych wtyczek blokuje też reklamy w odtwarzanych video.

AdBlock — best ad blocker
uBlock – #1 Adblock Tool for ChromeAdblock Plus – darmowy adblocker

Awesome Screenshot: Screen Video Recorder

Przydatna wtyczka, która pozwala na zrobienie zrzutu całego ekranu aplikacji webowej. Możemy też robić screeny określonych elementów, czy nagrywać filmy. Dzięki swoim opcjom można udostępniać elementy np. w Trello czy na Slacku. Aplikacja posiada aktywne wsparcie i swoją ostatnią aktualizację miała kilka dni temu.
Podstawowe informacje:

 •  przechwytywanie lub przycinanie wybranego obszaru strony lub całej strony;
 • dodawanie w edytorze elementów – linii, tesktu, strzałek;
 • zapisywanie lokalne, na koncie Google;
 • wybór rozmiarów video 720p, 1080p czy 4K;

Ostatnio aplikacja została rozwinięta i powstały płatne możliwości jak wydłużenie nagrywania filmu, szersze możliwości zapisywania plików.

Awesome Screenshot: Screen Video Recorder

Wappalyzer

Ta wtyczka to duże źródło wiedzy dla testera (korzystajcie np. przy zadaniach testerskich w ramach rekrutacji). Wtyczka pozwala odkrywać technologie jakie są stosowane na stronach internetowych. Wykrywa systemy zarządzania treściami, frameworki, narzędzia i wiele innych.

Chrome wtyczki dla testerów cz. 1 - Wappalyzer

Wappalyzer

JSON Formatter

Ta wtyczka pozwala prezentować JSONy w łatwiej, przystępnej formie dla odbiorcy. Główne funkcje:

 • obsługuje json i jsonp
 • podświetla składnie
 • drzewko jest składane
 • jeżeli json zwraca adresy url są klikalne
 • działa na plikach lokalnych po odpowiednich ustawieniach
 • tworzy klikalne adresy URL;

Chrome wtyczki dla testerów cz. 1 - JSON Formatter
Jak widać na zrzucie ekranu czytelność z zainstalowaną i bez wtyczki jest znacząca.

JSON Formatter

Todoist

Testerzy często miewają wiele zadań do wykonania w ramach swoich obowiązków. Jeżeli pracujesz w Scrumie – zbliża się koniec sprintu – zadania się piętrzą. Todoist to wtyczka pozwalająca Ci dodać najważniejsze zadania, uszeregować je w priorytety i wykonywać zgodnie z harmonogramem. Dzięki narzędziu widzisz czy postęp w Twojej pracy jest zgodny z harmonogramem, czy wykonujesz zadania które sobie zaplanowałeś. Narzędzie to pozwala też filtrować zadania które masz wykonać, szczególnie gdy są elementy bardziej priorytetowe i te które mogą zaczekać.

Chrome wtyczki dla testerów cz. 1 - TodoIst

Todoist dla Chrome

Clear Cache

Wtyczka Clear Cache ułatwia bardzo testowanie aplikacji webowych. Szczególnie gdy otrzymujesz wiele poprawek. Oczywiście możesz skorzystać z trybu incognito, jednak być może jest konieczność tylko wyczyszczenia cache. Clear cache pozwala na wyczyszczenie App Cache, Cache, Cookies, Downloads, File Systems, Form Data, History, Indexed DB, Local Storage, Plugin Data, Passwords i WebSQL.

Clear Cache

Exploratory Testing Chrome Extension

Robisz testy eksploracyjne aplikacji webowych? W ramach tego narzędzia mamy kilka pól które możemy wypełnić i zapisywać swoje uwagi na bieżąco tj. Bug, Note, Question, Idea.

Chrome wtyczki dla testerów cz. 1 - Exploratory Testing

Narzędzie przydatne, gdyż już nie musisz zapisywać swoich uwag w notatniku. Do każdego typu zapisków możesz dołączyć screenshota. Po zakończonych testach, czy w np. kończąc testy jednego dnia, możesz wyeksportować swoje testy do pliku *.csv lub zapisać jako jsona.
Na koniec czynności możesz również stworzyć raport z sesji gdzie otrzymasz automatycznie:

 • wersję przeglądarki;
 • system operacyjny;
 • ile typów zgłoszeń miałeś i zdjęcie na diagramie kołowym;
 • url strony na której zaraportowałeś buga;
 • możliwość eksportu raportu do pliku html.

Exploratory Testing Chrome Extension

Lighthouse

Wtyczka Lighthouse to narzędzie Open Source pozwalające na sprawdzenie wydajności, jakości i poprawności aplikacji webowych. Aplikacja ta przeprowadza szereg testów w stosunku do strony. Generuje raport i obrazuje jakie elementy mogą wymagać poprawy by aplikacja przy której pracujesz była jeszcze lepsza.

Lighthouse

Focus To-Do: Licznik Pomodoro & Lista Zadań

Focus To-Do łączy Licznik Pomodoro z Menedżerem Zadań. Jest oparty na nauce aplikacją, która zmotywuje do koncentracji i ukończenia założonych zadań. W jednej aplikacji połączono technikę Pomodoro z listą To-Do. Można rejestrować i organizować swoje zadania w listy, korzystać z odmierzacza czasu. Pomaga skupić się na pracy i nauce, ustawiać przypomnienia o ważnych zadaniach, a także sprawdzić czas poświęcony na pracę. Jak to działa:

1. Wybierz zadanie, które chcesz wykonać.
2. Ustaw odliczanie na 25 minut i zacznij pracować, nie dając się zdekoncentrować.
3. Gdy wybrzmi koniec odliczania, zrób sobie 5-minutową przerwę.

Wspiera synchronizację między iPhone, Mac, Android, Windows, iPad, Apple Watch.

Focus To-Do: Licznik Pomodoro & Lista Zadań.

Translator

Jest to prosta i praktyczna wtyczka tłumacząca treści. Korzysta z API dostarczonego przez Google Translate do tłumaczenia słów i zdań. W razie potrzeby zaznacz tekst i kliknij w ikonę tłumacza by uzyskać tłumaczenie na swój język.

Translate

Podsumowanie.

Chrome wtyczki dla testerów cz. 1 było pierwszą częścią serii wpisów o wtyczkach. Z racji rozbudowania Google Chrome i ilości wtyczek, dla czytelności konieczny był podział. W ramach kategorii wtyczki będziemy poruszać rozszerzenia również dla innych przeglądarek. O innych narzędziach związanych przeglądarkami, szerzej piszemy w niniejszym dziale.