Przegląd przeglądarek desktopowych

Manualne

Loading

Przegląd przeglądarek desktopowych to wpis o różnego rodzaju przeglądarkach, z których jako testerzy możemy korzystać. Postaramy się zaprezentować przeglądarki najpopularniejsze – podparte rankingiem. Napomkniemy też o mniejszych kolegach. Zdarzyć się może, że w ramach Waszej pracy będziecie musieli przetestować coś na mniej znanych aplikacjach, stąd pomysł by przedstawić. 

Ranking przeglądarek w Polsce. Przegląd przeglądarek desktopowych - StatCounter Polska

Ranking przeglądarek na Świecie. Przegląd przeglądarek desktopowych - StatCounter Świat

Google Chrome

Darmowa i najpopularniejsza przeglądarka na rynku. Można powiedzieć, że z racji popularności jest prawdziwym monopolistą w Polsce i na Świecie. Przeglądarka cechuje się wieloma rozszerzeniami, które mogą wspierać naszą pracę. My w dziale wtyczki poświęciliśmy jej aż trzy wpisy. Dodatkowo przeglądarka posiada bardzo dobrze rozbudowane narzędzia deweloperskie. Przeglądarka jest dostępna na platformy Windows, Linux, oraz MacOS. 

Przeglądarka do pobrania tutaj

Mozilla Firefox

Zwyczajowo druga w rankingach przeglądarka w rankingach. Jest to przeglądarkach oparta na silniku Gecko i rozwijana przez Mozilla Foundation i Mozilla Corporation. Podobnie jak Chrome, posiada wiele wtyczek i dodatków ułatwiających nam pracę. Również i w tej przeglądarce są dobrze rozbudowane narzędzia deweloperskie. Przeglądarka jest dostępna na platformy Windows, Linux, oraz MacOS. 

Przeglądarka do pobrania tutaj

Safari

Flagowa przeglądarka Appla dla systemu operacyjnego OS X. Często w rankingach występuje jako trzecia przeglądarka – w zależności od regionu. Również i ta przeglądarka posiada bogate narzędzia deweloperskie a także sporo rozszerzeń znajdujących się w App Store. Przeglądarka jest dostępna na platformie MacOS, zaś do 2012 roku do wersji 5.1.7 była dostępna również na Windowsie. 

Opera

Jest to  darmowa przeglądarka internetowa, tworzona i rozwijana przez norweską firmę Opera Software ASA. Użycie Opery szacowane jest różnie w zależności od rankingu i wynosi od 1,00% do nawet 9 % np. w Polsce. Opera podążając śladami starszych i bardziej rozbudowanych rywali posiada rozbudowane DevToolsy a także własne rozszerzenia. Dzięki trickom, możemy też importować rozszerzenia dedykowane dla Chrome do Opery. Zaletą przeglądarki jest dodanie VPNa. Przeglądarka jest dostępna na platformy Windows, Linux, oraz MacOS. 

Przeglądarka do pobrania tutaj

Microsoft Edge

Przeglądarka wydana w 2015 roku i jest następcą Internet Explorer 11. Od wersji 79 przeglądarka wykorzystuje silnik Blink dzięki czemu jest dostępna również na Linuxa. Po tej zmianie z przeglądarki korzysta się wygodniej. Do narzędzia można pobierać rozszerzenia z Microsoft Store.  Również i ta przeglądarka posiada przydatne narzędzia programistyczne. 

Przeglądarka do pobrania tutaj

Internet Explorer 11

Nierozwijana przeglądarka internetowa opracowana przez Microsoft.Czasy świetności przeglądarka ma za sobą, gdzie jej udział w rynku w 2003 roku wynosił blisko 95%. Dla testera aplikacji webowych przeglądarka marzenie. Dlaczego – tam zawsze można było coś znaleźć! Obecnie z racji spadającej liczby userów odchodzi się od tej przeglądarki, chociaż nie wszędzie:

Przegląd przeglądarek desktopowych - zus

Inne

Poniżej kilka innych przeglądarek, może mniej popularnych aczkolwiek możliwych do zapoznania. Szczególnie ważne gdy jesteś testerem aplikacji webowych i tworzycie aplikację dla zagranicznych partnerów. Być może w kraju docelowym, są inne ważne przeglądarki. 

UC browser

Przeglądarka stworzona przez chińską firmę należąca do Alibaba Group. Jest szeroko rozwijana na różne platformy, mobilne a od pewnego czasu również na Windowsa. Przeglądarka do pobrania tutaj.  Twórcy UC Browser zrezygnowali z synchronizacji danych z kontem Google, a w zamian stworzyli własną chmurę UC Browser Cloud Sync. UC Browser zezwala na instalowanie rozszerzeń z Google Chrome. 

Vivaldi

Vivaldi reklamuje się jako przeglądarka, która nie śledzi swoich użytkowników, blokuje reklamy. Jest on tworzona przez byłem CEO firmy Opera Software ASA. Początkowo głównym targetem dla przeglądarki byli klienci niezadowoleni po przejściu Opery z silnika Presto na Blink. Pierwsza stabilna wersja została wydana w 2016 roku i do dzisiaj została pobrana ponad 2.000.000 razy.  Aplikacja do pobrania na Windowsa

 
Brave

Darmowa przeglądarka internetowa oparta na silniku Chromium rozwijana jako projekt Open Source. Jako priorytet stawia bezpieczeństwo i ochronę prywatności. Posiada funkcję automatycznego blokowania reklam, skryptów, oraz samootwierających się video. Przeglądarka dostępna jest na Windows, MacOS i Linux

 
Yandex

Ta przeglądarka to projekt rosyjko-holenderski. W 2017 roku kontrolowała 50% rynku rosyjskiego. Przeglądarka jest dostępna na platformy Windows, oraz Linux. Przeglądarka sprawdza pobrane pliki za pomocą programu Kaspersky.  W ramach przeglądarki Yandex na rynku rosyjskim budowana jest wyszukiwarka o tej samej nazwie. 

Waterfox

Przeglądarka przeznaczona na platformy Windows, MacOS, oraz Linux. Powstała na bazie kodu Firefoxa i obsługuje silnik Gecko. Domyślą wyszukiwarką jest Ecosia. Przeglądarka do pobrania tutaj. 

Epic 

Kolejna przeglądarka, tym razem oparta o kod źródłowy Chromium. Ciekawostką jest to że przeglądarka Epic jest w trybie „prywatnym”. Wyłączenie przeglądarki usuwa wszystkie dane przeglądania. Nawet w trakcie sesji, przechowuje jak najmniej danych. Do pobrania na MacOS i Windows. 

Podsumowanie

Przegląd przeglądarek desktopowych to przedstawienie Wam rankingu przeglądarek i zaprezentowaniu różnych alternatyw. Jak widać, istnieje kilka innych opcji poza flagowcami pierwszego wyboru. W przypadku zainteresowania, możemy rozłożyć jakieś przeglądarki na czynniki pierwsze, by przekazać szerszą wiedzę. Inne informacje dla testerów manualnych znajdziesz w dedykowanym dziale