Replit.com – przeglądarkowe IDE to propozycja dla osób tworzących rozwiązania – w ramach testów automatycznych, czy też osób, które chcą nauczyć się kodowania. Dzięki replit.com w kilka chwil otworzysz IDE dla jednego z wielu języków, by stworzyć projekt online.
Wstęp
Na replit.com natknąłem się jakiś czas temu gdy chciałem sprawdzić jakieś rozwiązanie w Pythonie, którego nie miałem zainstalowanego. Narzędzie jest dostępne po rejestracji bądź dołączeniu przez jedno z kont – Google, FB lub GitHub. Aplikacja posiada plan bezpłatny, oraz dwa plany płatne.
Jakie języki
Po założeniu konta mamy możliwość stworzenia swojego projektu. Mamy szeroki wybór języków i szablonów by móc pracować w środowisku które jest nam niezbędne. Replit.com wśród oferowanych języków – daje nam możliwość kodowania w Javie, JS, Python, C#, C++. Pełna lista znajduje się poniżej.
Przykłady
Poniżej krótki kod w Pythonie by sprawdzić działanie naszego IDE. Korzystamy z przycisku RUN by nasz kod się skompilował.
Po lewej stronie widzimy kilka ikon, które pozwalają nam na stworzenie repozytorium GIT z naszym projektem.
Posiadamy też debuggera by stawiać breakpointy i debugować nasz kod.
Możemy też dorzucić jakieś packages do naszego projektu.
Kolejnym elementem jest System environment variables.
Mamy również ustawienia, gdzie możemy zmienić kilka opcji – jak położenie okna z IDE, rozmiar czcionki.
Możemy też zrobić połączenie z bazą danych.
W przypadku tworzenia aplikacji – możemy też tworzyć Unit testy.
Dodatkowe opcje
Na stronie głównej możemy połączyć nasze konto z kontem na GitHubie tak aby nasz kod lądował wprost w naszym repozytorium. Ponadto możemy się uczyć aby wykorzystać w pełni możliwości aplikacji. Mamy dedykowane szkolenie z wykorzystania Replit, a także szkolenia np. z HTMLa, Pythona czy NodeJSa. Ponadto mamy templatki dla różnych projektów.
Ponadto mamy możliwość udać się do zakładki Talk – by sprawdzić najczęściej dyskutowane tematy związane z projektami na Replit.com.
W zakładce Templates posiadamy bardzo wiele różnych przykładów projektów.. Nasze wzorce dzielą się na oficjalne jak i takie stworzone przez społeczność.
Podsumowanie
Na zakończenie artykułu – Replit.com – przeglądarkowe IDE to chęć zaprezentowania Wam innego narzędzia, które możecie wykorzystać np. do automatyzacji. Być może z tego wpisu zainteresujecie się innymi narzędziami, które mogą przydać Wam się w pracy. Więcej wpisów o testach automatycznych znajduje się w odpowiedniej kategorii – testy automatyczne. Tematyka innych narzędzi zawarta jest tutaj.