Narzędzia do komunikacji

Inne narzędzia

 792 

Narzędzia do komunikacji czyli czego używamy w ramach pracy zdalnej. Poznaj Microsoft Teams, Slack, Hangouts, Skype czy Team Speak lub Zoom. Wydaje się, że w obecnych czasach stabilna i wielofunkcyjna aplikacja do komunikacji to nieodłączny element naszej pracy. Przez lockdown zdecydowanie zwiększyła się potrzeba na stabilne komunikatory. 

 

Slack

Aplikacja Slack to darmowa usługa internetowa oparta na chmurze zawierająca zestaw narzędzi i usług służących współpracy zespołowej stworzona w oparciu o platformę programistyczną Electron. Aplikacja posiada też wersję płatną Slack to nie tylko komunikator pisany, ale posiada też opcje do łączności głosowej, oraz udostępniania ekranu. Opisywana aplikacja posiada również szeroki wachlarz programów z którymi możemy ją zintegrować. Wśród aplikacji przydatnych w branży IT możemy integrować z Jenkinsem, Jirą, Grafaną, Outloockiem, Hangoutem czy GitHubem, GitLabem. Pełna lista aplikacji znajduje się tutaj

slack narzędzia do komunikacji

W ramach aplikacji możemy prowadzić rozmowy 1 na 1, rozmowy grupowe czy też zakładać pokoje np. dla członków Twojego zespołu, czy per projekt. Slack jest stabilny i posiada wersję do otwierania w przeglądarce, oraz jako aplikacja desktopowa i mobilna. 

Microsoft Teams

Microsoft Teams – usługa internetowa oparta na chmurze zawierająca zestaw narzędzi i usług służących współpracy zespołowej. Usługa łączy funkcjonalność z innymi produktami Microsoftu, takimi jak Microsoft Office oraz Skype. Narzędzie to uchodzi jako następca Skype dla firm. Bardzo dobra integracja z Outlookiem pozwala na łatwe zakładanie spotkań w kalendarzu. Aplikacja jest w formie bezpłatnej lub w ramach pakietu Microsoft 365 – płatny. Szczegóły możemy przeczytać tutaj. Aplikacja umożliwia na rozmowy w ramach czatu a także dobre połączenia video. W ramach konferencji możemy udostępniać ekran i prezentować widok swojego pulpitu. 

 

Google Hangouts

Jest to komunikator internetowy amerykańskiej firmy Google. Służy do wysyłania wiadomości, a także prowadzenia wideorozmów oraz telefonowania. Użytkownik może przeprowadzać rozmowy za pośrednictwem przeglądarki a także aplikacji desktopowej i mobilnej. To prowadzenia rozmów niezbędne jest konto Google. Wspierane systemy operacyjne: Microsoft Windows, iOS, Android, macOS, Linux, Chrome OS. Możliwość integracji z Gmailem i Kalendarzem Google. Aplikacja znajduje się pod tym adresem

 

Google Meet

Poprzednia nazwa to Google Hangouts Meet jest wersją premium narzędzia do videokonferencji. Zasadniczą różnicą pomiędzy Hangoutem a Meet jest możliwość większej ilości użytkowników przez tą drugą aplikację. Pod tym linkiem możesz przetestować działanie tej aplikacji.  Aplikacja mobilna gmail na iOS i Androida ma obsługiwać specjalną kartę Meet. 

Team Speak

Komunikator internetowy wykorzystujący technologię VoIP do komunikacji głosowej i tekstowej pomiędzy wieloma użytkownikami danego serwera. Program ten jest wykorzystywany głównie przez graczy do szybkiej wymiany informacji w grach wieloosobowych. Z aplikacji możemy korzystać na platformach Windows, Linux, MacOs, iOS i Android a wszystkie wersje znajdują się tutaj. Jest możliwość z korzystania z płatnej wersji systemu. 

Zoom Video Communications

Aplikacja służąca do prowadzenia video konferencji, video rozmów a także prowadzenia np. webinarów. Korzystanie z Zooma jest bezpłatne w przypadku maksymalnie 40 minutowych spotkań grupowych. W przypadku chęci prowadzenia większych i dłuższych spotkań, konieczne jest wykupienie wersji Pro, Business lub Enterprise. Zoom posiada plugin do Outloocka, czy IMB Notes. Posiada wtyczki dla Chrome i Firefoxa, oraz ma klienta na desktopa. 

Skype

Aplikacja Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesyłanie plików.  Skype posiada klientów na Windowsa, oraz Androida i iOS

Discord

Jest to bezpłatna aplikacja służąca do rozmów głosowych i komunikacji za pomocą wiadomości tekstowych, ze zdjęciami oraz filmami, zaprojektowana początkowo dla graczy komputerowych. Aplikacja jest dostępna na rożne platformy – Windows, macOS, Linux, Android, iOS.

Whereby

Ostatnie z opisywanych przez nas narzędzi do komunikacji. Narzędzie umożliwia współdzielenie ekranu, tworzenie konferencji. Użytkownicy nie muszą instalować aplikacji, wystarczy przesłać link do spotkania. Narzędzie jest płatne i posiada kilka planów. W wersji darmowej można przeprowadzić spotkanie dla 4 osób. 

Podsumowanie

Narzędzia do komunikacji w ramach pracy zdalnej do rzecz niezbędna. Panująca sytuacja wydaje się zmuszać nas do zmiany przyzwyczajeń. Z pewnością, któraś z aplikacji przypadnie Wam do gustu i na stałe zagości jako narzędzie pracy. O innych narzędziach godnych uwagi, szerzej piszemy w niniejszym dziale.