IDE dla Javy

Inne narzędzia

Loading

IDE dla Javy. IDE czyli Integrated Development Environment to narzędzie do pisania kodu. Na rynku jest wiele narzędzi dla deweloperów w którym można pisać kod. Jedne są bardziej intuicyjne, drugie mniej. Dodatkowo, niektóre narzędzia są całkowicie bezpłatne, część zaś posiada wersje darmowe i płatne.  W ramach niniejszego wpisu poznasz InteliJ Idea, Eclipse czy NetBeans a także napomkniemy o kilku pomniejszych IDE. 

Intelij Idea

Chyba najpopularniejsze IDE dla Javy.  Intelij to  komercyjne zintegrowane środowisko programistyczne dla Javy firmy JetBrains. Aplikacja jest darmowa w wersji Community, a także posiada wersje dla platform Linux i MacOs. Polecana jest też dla testerów automatyzujących, gdyż posiada m.in. pluginy do Selenium, Selenide, Serenity BDD, and Allure Framework. Aplikacja jest na bieżąco aktualizowana, gdzie są eliminowane błędy zgłaszane przez społeczność. Dobra integracja m.in. z Gitem pozwala na dokonywanie zmian z poziomu IDE. Użytkownik może zakupić wersję Ultimate, która posiada wsparcie dla Springa, Javy EE, JavaScript, TypeScript. Obecna cena to 499$ za roczną licencję. 

Eclipse

Również bardzo popularne IDE dla programistów i testerów pracujących z językiem Java. Wskazane IDE jest dostępne dla platform Windows, MacOS, oraz Linux ze strony wydawcy. Aplikacja jest całkowicie bezpłatna i również jak Intelij na bieżąco aktualizowana. Eclipse wspomaga pisanie kodu m.in. w Javie, Scali, C, C++, C# i wiele innych. 

NetBeans IDE

Często w rankingach występuje w TOP 3 IDE dla programistów Java. Podobnie jak wcześniejsze IDE również jest na bieżąco aktualizowane. Aplikację można pobrać tutaj. NetBeans wspiera programistów takich języków jak Java, C/C++, Groovy, Javadoc, JavaScript i innych. Aplikacja jest darmowa i open source, która wspiera platformy Windows, Linux i MacOS. 

 

Pozostałe IDE

  1. BlueJ – IDE dla platform Linux, MacOS, oraz Windows. 
  2. DrJava – również IDE dla platform Linux, Windows, oraz MacOS. 
  3. GreenFoot – kolejne IDE dla wskazanych wyżej platform.
  4. JDeveloper – darmowe IDE również dla powołanych systemów. 
  5. jGRASP – IDE dla Linux, MacOS, oraz Windows.
  6. XCode – IDE dla programistów korzystających z MacOS. 
  7. RAD for WebSphere Software – płatne IDE dla Linuxa i Windowsa. 

Podsumowanie

W niniejszym artykule dotyczącym IDE dla Javy, chcieliśmy pokazać, że istnieją alternatywy dla InteliJ czy Eclipse. W ramach pracy testera automatyzującego z Javą na pewno staniecie przed wyborem IDE. Bezsprzecznie wybór aplikacji jest duży. W dziale inne narzędzia opisujemy wiele innych przydatnych narzędzi, które być może pomogą Wam w bieżącej pracy.