Książki o zasadach tworzenia kodu

Książki

Loading

Książki o zasadach tworzenia kodu czyli zbiór dla osób chcących rozwijać się w automatyzacji, bądź chcących np. zmienić kierunek na programistę. Sprawdź jakie są pozycje książkowe by móc wdrożyć się w tworzenie czystego kodu.

Zrównoważony kod. Dobre praktyki i heurystyki dla inżynierów oprogramowania – Mark Seemann

Ta książka jest przeznaczona dla doświadczonych programistów, którzy chcą pogłębić wiedzę. Znajdziesz informację o metodologiach i dobrych praktykach tworzenia oprogramowania. Stanowi interesująco napisany zbiór heurystyk i technik. Ułożone w kolejności stosowania podczas rozwijania projektu programistycznego. Omówiono tu między innymi listy kontrolne, TDD, rozdzielenie poleceń i zapytań, Git, złożoność cyklomatyczną, przezroczystość referencyjną, wycinki pionowe, refaktoryzację zastanego kodu czy programowanie typu outside-in. Pokazano również, jak utrzymać właściwe tempo pracy podczas dodawania funkcjonalności. Ponadto jak rozwiązywać problemy optymalizacji, enkapsulacji, a także projektowania API i testów jednostkowych. Poszczególne zagadnienia zostały zilustrowane kodem przykładowego projektu napisanego w C#, zrozumiałego dla każdego, kto zna dowolny język zorientowany obiektowo.

Książki o zasadach tworzenia kodu - zrównoważony kod

Link do sklepu.

Rzemiosło w czystej formie. Standardy i etyka rzetelnych programistów – Robert C. Martin

W tej książce znajdziesz zasady definiujące rzemiosło, jakim jest wytwarzanie oprogramowania. Zebrano tam procedury, standardy i normy etyczne. Dzięki nim tworzony kod będzie niezawodny i efektywny, a całe oprogramowanie stanie się powodem do dumy. Zawarto szereg pragmatycznych wskazówek dotyczących procedur programistycznego rzemiosła. Omówiono też standardy, co powinno ułatwić zrozumienie oczekiwań wobec programistów. Ważnym zagadnieniem jest też etyczny kontekst zawodu programisty, czyli fundamentalne zobowiązania, które programiści powinni podjąć względem swojego otoczenia i siebie samych. Istotą rzemiosła programistycznego bowiem jest tworzenie kodu, który budzi zaufanie użytkowników i całych społeczności.

Książki o zasadach tworzenia kodu - Rzemiosło w czystej formie. Standardy i etyka rzetelnych programistów

Link do sklepu.

Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza. Wydanie II – David Thomas, Andrew Hunt

W drugim wydaniu tego kultowego przewodnika znajdziemy wskazówki techniczne, które łączą się z aspektami filozofii pragmatycznego programisty. Książka ta została zaktualizowana i gruntownie przejrzana. Teraz, dwadzieścia lat po pierwszym wydaniu, ponownie pokazać, co to znaczy być nowoczesnym, pragmatycznym programistą. Poruszono tutaj tematy osobistej odpowiedzialności i rozwoju zawodowego, komunikacji i poznawania prawdziwych wymagań. Ponadto nowoczesnych technik architektonicznych oraz coraz ważniejszych kwestii zachowania bezpieczeństwa i prywatności. Książka składa się z krótkich rozdziałów. Tworzą one szeroki kontekst, dzięki czemu zyskasz wiedzę o najlepszych podejściach, unikniesz głównych pułapek, a co najważniejsze – rozwiniesz nawyki i postawy, które staną się fundamentem Twojego sukcesu zawodowego.

Książki o zasadach tworzenia kodu - Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza. Wydanie II - David Thomas, Andrew Hunt

Link do sklepu.

Czysta architektura. Struktura i design oprogramowania. Przewodnik dla profesjonalistów – Robert C. Martin

We wskazanej książce w sposób jasny i bardzo interesujący przedstawiono uniwersalne zasady architektury oprogramowania wraz z szeregiem wskazówek dotyczących stosowania tych reguł w praktyce. Wyczerpująco zaprezentowano tu dostępne rozwiązania i wyjaśniono, dlaczego są one tak istotne dla sukcesu przedsięwzięcia. Publikacja jest wypełniona bardzo praktycznymi rozwiązaniami problemów, z którymi musi się mierzyć wielu programistów. Szczególnie cenne są uwagi dotyczące zapobiegania częstemu problemowi, jakim jest stopniowa utrata jakości kodu w miarę postępu projektu. Ta książka obowiązkowo powinna się znaleźć w podręcznej biblioteczce każdego architekta oprogramowania, analityka systemowego, projektanta i menedżera!

Książki o zasadach tworzenia kodu - Czysta architektura. Struktura i design oprogramowania. Przewodnik dla profesjonalistów - Robert C. Martin

Link do sklepu.

Wzorce projektowe. Rusz głową! Tworzenie rozszerzalnego i łatwego w utrzymaniu oprogramowania obiektowego. – Eric Freeman, Elisabeth Robson

Kwestia ważna dla każdej osoby tworzącej kod – wzorce projektowe. Zostały one, podobnie jak inne pozycje z serii Rusz głową!, przygotowane zgodnie z najnowszymi odkryciami nauk poznawczych, teorii uczenia się i neurofizjologii. I właśnie dzięki temu zaangażujesz swój mózg, wykorzystasz wiele zmysłów i niepostrzeżenie poznasz najprzydatniejsze i najciekawsze wzorce projektowe stosowane w programowaniu zorientowanym obiektowo. Tak złożone tematy, jak klasy, interfejsy, kolekcje czy łączenie wzorców, staną się jasne i zrozumiałe. Tego wszystkiego będziesz się uczyć, rozwiązując łamigłówki, wykonując praktyczne ćwiczenia, pisząc aplikacje – i wybuchając głośnym śmiechem!

Wzorce projektowe. Rusz głową! Tworzenie rozszerzalnego i łatwego w utrzymaniu oprogramowania obiektowego. - Eric Freeman, Elisabeth Robson

Link do sklepu.

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty – Robert C. Martin

W książce „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” szczegółowo omówione zostały zasady, wzorce i najlepsze praktyki pisania czystego kodu. Podręcznik zawiera także kilka analiz przypadków o coraz większej złożoności, z których każda jest doskonałym ćwiczeniem porządkowania zanieczyszczonego bądź nieudanego kodu. Z tego podręcznika dowiesz się m.in., jak tworzyć dobre nazwy, obiekty i funkcje, a także jak tworzyć testy jednostkowe i korzystać z programowania sterowanego testami. Nauczysz się przekształcać kod zawierający problemy w taki, który jest solidny i efektywny.

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty - Robert C. Martin.

Link do sklepu.

Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów – Robert C. Martin

W trakcie lektury tej książki dowiesz się, jakie cechy charakteryzują profesjonalnego programistę, a jest ich sporo! W pierwszej kolejności musisz nauczyć się mówić „nie”. Są też sytuacje, kiedy trzeba powiedzieć „tak” — dowiesz się, kiedy i jak to robić. Ponadto poznasz najlepsze techniki zarządzania czasem oraz przekonasz się, jak presja, zmęczenie i pośpiech wpływają na jakość Twojego kodu. W kolejnych rozdziałach autor zapozna Cię z różnymi sposobami podejścia do testowania kodu oraz współpracy między programistami a innymi ludźmi. Książka ta jest długo wyczekiwaną pozycją na rynku — nie pozwól, żeby ktoś miał ją przed Tobą!

Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów - Robert C. Martin

Link do sklepu.

Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja – Sandro Mancuso

Książka ta proponuje czysto rzemieślnicze podejście do pracy programisty. Idea ta, znana jako software craftsmanship, zakłada kompletną zmianę sposobu myślenia o programowaniu. Priorytetami stają się tu profesjonalizm, techniczna perfekcja i zadowolenie klienta, a osiąga się to, stosując pewne praktyki programistyczne, które zaczerpnięto m.in. z metodyk programowania ekstremalnego, zwinnego i odchudzonego. Autor, który jest współzałożycielem największej organizacji deweloperów-rzemieślników, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem poprzez inspirujące przykłady i praktyczne rady. Okazuje się, że dzięki tej postawie zespół może osiągnąć najwyższy poziom technicznej doskonałości tworzonych projektów.

Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja - Sandro Mancuso

Link do sklepu.

Podsumowanie

Książki o zasadach tworzenia kodu2 to kolejna część z wpisów o książkach dla testerów. Z racji tego, że testowanie ma coraz więcej gałęzi i automatyzacja jest chlebem powszednim, warto zapoznać się z literaturą tematyczną. W dziale książki opisujemy wiele książek dla testerów oprogramowania i osób pracujących w IT.