Książki – testowanie oprogramowania – zestawienie to odpowiedź na Wasze wiadomości, by zebrać całość informacji o książkach w jednym poście. Wychodząc na przeciw zebrałem sporo pozycji w tym poście, by łatwiej było Wam zapoznać się które pozycje są dla Was. Wpis będzie aktualizowany i dodawane będą nowe książki, informacje będę przekazywał na social mediach. Aktualizacja 09.02.2023.
Testowanie oprogramowania w praktyce – studium przypadków 2.0 – Adam Roman i Karolina Zmitrowicz
Niniejsza książka jest wyjątkową pozycją na rynku literatury związanej z testowaniem oprogramowania. Autorzy – praktycy testowania – przedstawiają rzeczywiste problemy, z jakimi przyszło się im zmierzyć w pracy zawodowej oraz w jaki sposób starali się je rozwiązać. Opisują sukcesy, jednocześnie nie ukrywając swoich porażek. To wielka wartość tej publikacji, ponieważ Czytelnik może bezboleśnie uczyć się na błędach autorów. Niewątpliwie teksty wchodzące w skład książki dotyczą bardzo zróżnicowanych obszarów testowania.
Zawód Tester – Radosław Smiglin
Publikacja całościowo opisuje wszystkie aspekty zawodu, odpowiedzialności testerskiej oraz wymagane kompetencje miękkie i twarde. Robi to w odwołaniu do realiów rynkowych i współczesnych trendów.Dzieli się na dwie części: w pierwszej autor obszernie omawia podstawy zawodu testera a w drugiej oddaje w ręce czytelnika praktyczne przykłady i gotowe narzędzia do użycia w pracy. Z pewnością konstrukcja rozdziałów otwiera przed czytelnikiem kolejne obszary testowania i zapewnienia jakości tak, by na końcu dać mu możliwość świadomego wyboru zawodu i kierunków dalszego rozwoju. Wydanie drugie książki dodatkowo zostało rozszerzone o aspekt radzenia sobie na rynku pracy.
Testowanie oprogramowania. Podręcznik dla początkujących – Rafał Pawlak.
Testuj programy i śpij spokojnie! Ogólna teoria testowania, czyli po co nam testy i jak sobie z nimi radzić Projekt a proces testowania, czyli kiedy zacząć testować i jak to robić z głową Automatyzacja i dokumentacja, czyli jak ułatwić sobie pracę podczas testowania Testowanie oprogramowania jest niesłychanie ważnym czynnikiem, wręcz decydującym o sukcesie lub porażce systemu, aplikacji czy sieci. W rezultacie bezlitośni użytkownicy wykryją najdrobniejszy błąd, skutkujący choćby niewielkim spowolnieniem działania programu… i nie omieszkają wyrazić swojej opinii w internecie. Jeśli chcesz uniknąć takich niespodzianek. Jeżeli istotnie zależy Ci na jak najszybszym ukończeniu realizowanego projektu i wypuszczeniu perfekcyjnego produktu, musisz natychmiast zacząć go testować! Ta książka pomoże Ci zorientować się w metodach i technikach testowania. Jej autor, praktyk z wieloletnim doświadczeniem, zawarł w niej wiele informacji. O narzędziach i procesach, opisał również własne doświadczenia związane z konkretnymi projektami. Dowiesz się między innymi, jak radzić sobie na kolejnych etapach weryfikacji jakości oprogramowania. Ważnym aspektem jest jak wybrać odpowiedni typ testu i przejść przez proces jego projektowania — a także jak uporać się ze znużeniem nieustannym testowaniem. Odkryjesz też, do czego służy automatyzacja. Ponadto jak przejrzyście dokumentować całe przedsięwzięcie. Usuń błędy, zanim zaczną sprawiać Ci kłopoty!
Tester oprogramowania przygotowanie do egzaminu z testowania oprogramowania – Karolina Zmitrowicz
Niniejsza książka ma służyć jako przewodnik do poziomu podstawowego certyfikacji w dziedzinie testowania oprogramowania zgodnie z programem ISTQB. Certyfikowany Tester na poziomie podstawowym. Egzamin ten umożliwia zdobycie uznawanego na całym świecie certyfikatu poświadczającego kwalifikacje w obszarze testowania oprogramowania. W książce omówiono wszystkie tematy wymienione w planie nauczania ISTQB Certyfikowany Tester dla poziomu podstawowego z roku 2011. Dla ułatwienia nauki i zrozumienia podejmowanych tematów, teoretyczne zagadnienia zobrazowano odpowiednio dobranymi przykładami. Po zakończeniu każdego rozdziału książki, Czytelnik może samodzielnie sprawdzić stan swojej wiedzy, odpowiadając na pytania kontrolne będące zarazem celami nauczania określonymi przez ISTQB dla poszczególnych tematów. Godnym uwagi jest fakt, że w celu umożliwienia lepszego przygotowania się do egzaminu, w książce przedstawiono również przykładowe pytania egzaminacyjne.
Jakość projektów informatycznych – Rozwój i testowanie oprogramowania -Karolina Zmitrowicz
Zapewnianie wysokiej jakości oprogramowania to niełatwe zadanie. Osiągniesz ją, jeśli będziesz przestrzegać wysokich standardów procesu wytwarzania i dopilnujesz, by każdy problem został rozwiązany do końca. Jednak zadziwiająco wielu producentów nie traktuje poważnie sygnałów o błędach. Ujawniają się one dopiero podczas testowania, czyli na etapie, gdy już niewiele można zrobić. Ta książka podpowie Ci, jak już na pierwszych etapach tworzenia kodu wykrywać i rozwiązywać pojawiające się problemy. Popraw efektywność swojej pracy już dziś! Karolina Zmitrowicz zebrała najistotniejsze koncepcje z dziedziny zarządzania jakością oprogramowania i uzupełniła je o własne doświadczenia. Znajdziesz tu omówienie podstaw testowania oraz pomoc w organizacji i planowaniu pracy. Nauczysz się tworzyć jakość, a nie tylko ją sprawdzać. Poznasz przydatne metody weryfikacji i walidacji, podstawy tworzenia dokumentacji wyników i narzędzia Lean Software Development. Dzięki zawartym w książce wskazówkom udoskonalisz swoje produkty. Ponadto zoptymalizujesz proces ich wytwarzania i powiększysz grono zachwyconych klientów.
Automatyzacja testów. Kompletny przewodnik dla testerów oprogramowania – Arnon Axelrod
Przewodnik który ma pomóc zbudować i utrzymać skuteczną automatyzację testów. Automatyzacja testów staje się ważnym narzędziem, które pozwala zespołom deweloperów na dostarczanie oprogramowania w coraz szybszym tempie, bez obniżania przy tym jakości. Dzięki tej książce poznasz prawdziwą wartość, jakiej możesz oczekiwać od automatyzacji testów. Poznasz różne czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę podczas planowania testów automatycznych w porównaniu z testami manualnymi.
Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia – Adam Roman
Podręcznik stworzony przez Adama Romana który przeznaczony jest dla początkujących testerów by zapoznać się z podstawami. Dla osób bardziej zaawansowanych – chcących ugruntować swoją wiedzę. Dodatkowo dla kierowników czy menadżerów by poznali techniki zarządzania procesem. Zaletą książki jest wiele praktycznych przykładów. Ilustrują one zastosowanie wprowadzonych metod i narzędzi. Obejmuje takie obszary jak projektowanie testów, analiza ryzyka, dokumentowanie procesu testowego, zarządzanie zespołem testerów, automatyzacja testów, doskonalenie procesu testowego, raportowanie, pomiar i zapewnianie jakości oprogramowania.
Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy – Adam Roman, Lucjan Stapp
Jest to nowy podręcznik do samodzielnej nauki do egzaminu ISTQB na podstawie sylabusa z 2018 roku. Przedmiotowa książka zawiera omówienie zasad i struktury egzaminu. Zestaw praktycznych rad. Dokładne omówienie treści sylabusa z przykładami. Definicje pojęć – słów kluczowych, które są wymagane na egzaminie. 73 oryginalne pytania testowe pokrywające wszystkie cele nauczenia. 10 oryginalnych zadań zgodnych z wymogami. Łącznie 120 pytań testowych zawartych w 3 przykładowych egzaminach.
Pasja testowania – Krzysztof Jadczyk
Książka Pasja Testowania to rodzaj przewodnika dla osób, które chcą zostać testerami oprogramowania. Z tej książki dowiesz się jak zgłaszać defekty, czy przygotowywać przypadki testowe. Znajdziesz też cenne wskazówki, dzięki którym przygotowanie estymacji oraz dokumentacji testowej nie będzie trudne.Książka porusza zagadnienia, których opanowanie przygotują Cię do rozmowy rekrutacyjnej oraz do pierwszych zadań w roli testera. Krzysztof często wrzuca na swojej grupie Facebookowej linki z promocją do wersji elektronicznej.
Testowanie oprogramowania – Ron Patton
Testowanie Oprogramowania jest to książka dla początkujących i ambitnych specjalistów. Książka jest dla tych, którzy chcą nauczyć się czegoś więcej na temat tej fazy procesu wytwarzania oprogramowania. Złożoność i wielkość dzisiejszych aplikacji jest taka, że nawet bardzo doświadczeni programiści nie są w stanie napisać kodu zupełnie wolnego od błędów. W połączeniu ze wzrastającym uzależnieniem ludzi od oprogramowania nawet przy wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności, a także w związku z wszechobecnością oprogramowania w służbie zdrowia, telekomunikacji, w procesach produkcyjnych i w branży finansowej, błędy mogą grozić katastrofą.
Testowanie w procesie Scrum. Przewodnik po zarządzaniu jakością programowania w świecie programowania – Tilo Linz.
Styl programowania zwinnego obiecuje wyższą jakość oprogramowania, krótszy czas dotarcia z produktem na rynek oraz lepsze nastawienie na potrzeby klientów. Coraz więcej projektów związanych z tworzeniem oprogramowania wykorzystuje metody zwinne takie jak Scrum. Jednakże przejście na programowanie zwinne i efektywne z niego korzystanie nie zawsze jest łatwe. Testowanie oprogramowania i zarządzanie jakością są istotnymi czynnikami dla powodzenia wprowadzenia i wykorzystania metodyk zwinnych na dłuższą metę. Ta książka omawia metodyki zwinne z perspektywy testowania oprogramowania i zarządzania jakością oprogramowania. Pokazuje, jak działa testowanie zwinne i przedstawia sytuacje, w których tradycyjne techniki testowania są nadal konieczne w ramach podejścia zwinnego. Niewątpliwie menedżerowie oprogramowania, menedżerowie projektu i menedżerowie zarządzania jakością uzyskają wskazówki i porady, jak organizować testowanie i zarządzanie jakością, aby w pełni wykorzystać potencjał metodyk zwinnych. Konkludując – certyfikowani testerzy i eksperci od zarządzania jakością dowiedzą się, jak skutecznie pracować w zespołach zwinnych i jak najlepiej zintegrować swoje doświadczenie.
Testy A/B. Od kliknięcia do klienta – Dan Siroker, Pete Koomen
Książka Testy A/B omawia jedną z nieporuszanych wcześniej technik testowania – czyli tytułowe testy A/B. Dzięki tej pozycji poznasz jak tworzyć i wdrażać takie testy. Będziesz mógł uniknąć najczęstszych błędów. W trakcie lektury dowiesz się też jakie pułapki czekają w trakcie prowadzenia takich testów. Bez wątpienia jako testerzy posiadając wiedzę z tego zakresu będziecie mogli proponować również i takie rozwiązania w trakcie pracy.
Selenium i testowanie aplikacji. Receptury – Unmesh Gundecha.
Coś dla fanów automatyzacji z wykorzystaniem Selenium. Dzięki tej książce zrozumiesz przede wszystkim jak działają lokalizatory. Nauczysz się korzystać z różnych metod ich budowania. Poznasz wzorzec PageFactory. Z pewnością zapoznasz się z integracją Selenium WebDriver z Cucumberem, SpecFLow, czy Behave. Nauczysz się konfigurować symulatory i urządzenia do testów aplikacji webowych z pomocą Appium. Na koniec poznasz też możliwości Selenium Grid
Testuj oprogramowanie jak Google. Metody automatyzacji – James A. Whittaker, Jason Arbon, Jeff Carollo.
Każdy zna markę Google. Ich oprogramowanie składa się z milionów linii kodu, jest dostępny bardzo szeroko a my oczekujemy by zawsze było sprawne. Jak inaczej niż poprzez testy automatyczne, weryfikować poprawność ich działania? Dzięki książce dowiesz się jak zorganizować proces testowania w sposób elastyczny, skuteczny i spełniający oczekiwania. Poznasz rolę inżyniera testów, czy kierownika takiego zespołu. Zobaczysz jakie metody oprogramowania stosuje ta firma. W jaki sposób planować i przeprowadzać testy. Ponadto jak udoskonalać proces wytwarzania testów.
Statyczne testowanie oprogramowania – Adam Roman.
Techniki testowania statycznego to zestaw narzędzi służący do sprawdzania ręcznego lub za pomocą analizy automatycznej kodu. Publikacja ta porusza ten zakres testowania oprogramowania, która nie zawsze jest szeroko opisywana.
Pasja Testowania wydanie II rozszerzone – Krzysztof Jadczyk
“Pasja Testowania” to podręcznik przeznaczony dla osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie IT i rozważają, czy praca testera, ważna i nieźle płatna, jest dla nich. Tester oprogramowania – to brzmi dobrze! Tylko na czym polegają jego zadania? Jakich umiejętności się od niego wymaga? Znajomość których narzędzi będzie oczekiwana? Skąd czerpać o nich wiedzę? I przede wszystkim: jak się przekonać, czy będzie się dobrym testerem? Dotychczasowa treść książki została rozbudowana przede wszystkim o zagadnienia związane z przygotowaniem do rekrutacji. Poruszono tematykę o tym jak napisać CV, oraz co jeszcze można zrobić, żeby przykuć uwagę rekruterów. Autor dodał także propozycję planu nauki dla osób, które chcą zacząć przygodę z testowaniem. Ważnym aspektem jest, że w ramach wydawanego rozszerzenia autor dodał informację o rodzajach klientów z jakimi można się spotkać przy realizacji projektów. Nie mogło też oczywiście zabraknąć pewnych aktualizacji treści związanych z COVID. Szerszy opis książki znajduje się w artykule dotyczącym książki.
Jakość w Agile – Karolina Zmitrowicz i Rafał Stańczak
Pozycja ta w całości została poświęcona tematyce związanej z zarządzaniem jakości w projektach zwinnych. Obejmuje ona temat od organizacji procesów jakościowych, poprzez różne podejścia. Dotyka też tematyki konkretnych narzędzi, technik wspierających zarządzanie jakością. Istotnie w treść każdego rozdziału wpleciono kwestię narzędzi tak by maksymalnie wspierać czytelnika w zrozumieniu tematu.
Inżynieria oprogramowania. Jak zapewnić jakość tworzonym aplikacjom –
Bogdan Bereza-Jarociński, Bolesław Szomański.
Książka obejmuje wiele zakresów z inżynierii oprogramowania. Porusza tematykę jak – ile kosztuje najwyższa jakość, jak ją zapewnić. Autorzy przedstawiają jak unikać błędów tak by oprogramowania posiadało najwyższą jakość. Zdobędziesz wiedzę z najefektywniejszych metod i technik wytwarzania oprogramowania .
Sztuka testowania oprogramowania – Glenford J. Myers, Corey Sandler, Tom Badgett, Todd M. Thomas
Ostatnia pozycja w obecnej części wpisu o książkach. Książka ta przedstawia zasady testowania kodu, pojedynczych modułów i całej aplikacji. Zawiera wskazówki dla testerów dotyczących przygotowywania przypadków testowych. Autorzy opisali też metodykę testowania ekstremalnego. Książka wydana już dłuższy czas temu (2005 rok), jednakże warta uwagi.
Podróż przez świat testowania – Karolina Pawłowska i Natalia Pawlak
Książka o której już wspominaliśmy kilkukrotnie na witrynie np. we wpisie tutaj. Trzeba wskazać, że książka porusza tematykę związaną z podstawami testowania. Fundamentem tej książki jest certyfikat ISTQB. Dla łatwiejszego zrozumienia tematyki i nabywania umiejętności czytelnik będzie miał możliwość wykonywania ćwiczeń. Godnym uwagi jest fakt, że autorki proponują wiele ćwiczeń, by dzięki nim rozwijać umiejętności i potwierdzać zdobytą wiedzę. Dzięki formule książki – kurs – stanowi bardzo dobry materiał dla osób kandydujących na stanowisko junior testera.
Ciągłe dostarczanie oprogramowania. Kompletny przewodnik – Eberhard Wolff
Opisywana książka jest kolejnym wartościowym przewodnikiem dla zespołów projektowych. Pozycję tą docenić mogą zwłaszcza programiści i menedżerowie pracujący według zasad DevOps. Przedstawiono tu podstawowe procesy, wymagania, korzyści i konsekwencje techniczne. Najważniejszymi tematami poruszonymi w opisywanej książce to m.in. ciągłe dostarczanie: co to jest i jakie problemy rozwiązuje. Automatyzacja tworzenia oprogramowania i poruszenie tematyki testów takich jak akceptacyjne, wydajności i eksploracyjne. Dodatkowo wdrażanie metodyki ciągłego dostarczania w organizacji i wpływ ciągłego dostarczania na architekturę aplikacji.
Testowanie kodu w praktyce – Renu Rajani
Książka ta może być nieodzowną pomocą dla każdego testera. Stanowi wyczerpujące źródło potrzebnych informacji, prezentuje przeróżne perspektywy, praktyki, trendy, narzędzia i rozwiązania związane z testowaniem aplikacji. W tej pozycji przedstawiono nieoczywiste aspekty analizy jakości oraz prowadzenia testów w przypadku mediów społecznościowych, urządzeń mobilnych, danych analitycznych czy technologii chmury. Opisano technologie, które najprawdopodobniej będą kształtować przyszłość testów oprogramowania. Książka porusza najnowsze trendy w dziedzinie działań testowych i modeli operacyjnych. Dotyka też automatyzacji testów, czy uczenia maszynowego. Dodatkowo testowania na potrzeby różnych branż: ochrona zdrowia, marketing cyfrowy i inne. Na zakończenie – ostatnim aspektem wartym zaznaczenia jest testowanie aplikacji na potrzeby rozwoju IoT.
Teoria i praktyka testowania programów – Bogdan Bereza-Jarociński, Bogdan Wiszniewski
Bardzo dojrzała pozycja na rynku testerskim wydana w 2006 roku. Warto jednak poświęcić kilka godzin by cofnąć się w czasie by złapać inspirację do swoich projektów. Książka porusza zagadnienia w sposób całościowy temat od przedstawienia spójnego obrazu podstaw teoretycznych, formalizujących intuicję i doświadczenie testerów, aż po zagadnienia organizacji i standaryzacji pracy zespołów testerów oprogramowania, zaangażowanych w realizację przedsięwzięć informatycznych różnej skali. Zawarte w książce treści mogą być przydatne zarówno testerom, analitykom, projektantom, programistom, kierownikom projektów.
Inżynieria Wymagań Studium Przypadków – Karolina Zmitrowicz, Adam Roman.
Jak wskazuje tytuł, książka przedstawia temat Inżynierii Wymagań. Po pierwsze Inżynieria Wymagań to kluczowa faza każdego projektu informatycznego. Od jej powodzenia zależy sukces całego przedsięwzięcia. Dobrze przeprowadzony proces polegający na zbieraniu, modelowaniu i zarządzaniu wymaganiami pozwala zredukować liczbę problemów z nimi związanych, a w rezultacie także znacznie obniżyć koszty projektu. Przedmiotowa publikacja przedstawia doświadczenia wielu analityków biznesowych. Książka opisuje sukcesy, ale też porażki na tym odcinku.
Jakość oprogramowania. Podręcznik dla profesjonalistów – Michał Sobczak
Książka ta przedstawia wiele aspektów związanych z jakością oprogramowania. Dzięki pozycji możesz poznać rodzaje błędów, jak zapewnić wysoką jakość kodu. Dodatkowo dowiesz się jak należy testować i tworzyć niezawodne oprogramowanie. Dowiemy się też, jak mierzy się jakość w projektach informatycznych. Co robić, aby zapewnić wysoką jakość tworzonego oprogramowania? Jakie techniki i rozwiązania mogą w tym pomóc.
Praktyka testowania Zeszyt ćwiczeń – Radosław Smiglin
Pozycja “Praktyka testowania. Zbiór zadań” to kolejna publikacja przeznaczona dla osób, które chcą zostać testerami oprogramowania. Pozycja ta jednak skierowana jest do osób, które mają wiedzę teoretyczną dotyczącą testowania i chcą ją sprawdzić w praktyce. Treści zawarte w książce mogą przydać się osobom przygotowującym się do rozmów kwalifikacyjnych, czy takim którzy są już czynni zawodowo. Zgodnie z opisem publikacji po przeczytaniu książki i samodzielnym rozwiązaniu zadań Czytelnik:
- pozna praktyczne aspekty pracy testera oprogramowania,
- zdobędzie umiejętność prowadzenia testów aplikacji, tworzenia testów czy raportowania defektów.
Analityk systemów. Przygotowanie do egzaminu z inżynierii wymagań – Karolina Zmitrowicz
Książka poświęcona czytelnikowi, który pragnie opanować informacje niezbędne do przygotowania się do egzaminu REQB. Egzamin ten umożliwia zdobycie uznanego na całym świecie certyfikatu poświadczającego kwalifikacje w obszarze inżynierii wymagań. Z tej pozycji dowiesz się czym jest inżynieria wymagań według REQB. Jakie czynności wchodzą w jej skład i jak można klasyfikować oraz jakimi atrybutami powinny się cechować. W jaki sposób pozyskiwać, analizować i dokumentować wymagania oraz w jaki sposób zapewnić, że są one odpowiedniej jakości. Autorka wskazuje, że warto znać zagadnienia takie jakie są podstawowe fazy i charakterystyki cyklu życia produktu. Ponadto jakie procesy – zarządcze i wytwórcze – składają się na proces wytwarzania produktu.
Inżynieria wymagań w praktyce – Bartosz Chrabski, Karolina Zmitrowicz
Jak wskazują autorzy powodem do napisania książki było rosnące zainteresowanie dziedziną inżynierii wymagań i zagadnień z nią związanych takich jak modelowanie biznesowe czy zarządzanie projektem. Z tej pozycji dowiesz się jak zarządzać wymaganiami w rożnych projektach. W jaki sposób przekładać język i potrzeby biznesu na ich realizację w systemach informatycznych. Jak łatwo weryfikować możliwość realizacji wymagań przez rozpoczęciem projektu. Czy też jak zadawać pytania klientowi aby uniknąć problemów na końcu projektu. Przed przystąpieniem do lektury warto znać podstawowe zagadnienia inżynierii oprogramowania. Ponadto podstawowe zagadnienia zarządzania projektami informatycznymi i realiami pracy z klientami i wyzwania z tym związane.
Współczesne metody zapewniania jakości oprogramowania – Jarosław Kuchta
Autorem niniejszej publikacji jest dr inż. Jarosław Kuchta. Przedstawia w publikacji swoją wiedzę zebraną w trakcie ponad 30-letniego doświadczenia zawodowego. Tematem takim jak jakości oprogramowania, metod jej pomiaru, sposobów zapewnienia, systemów zarządzania jakością, rozwiązań projektowych wpływających na jakość, odpowiedniego stosowania narzędzi programowania, testowania i utrzymania oprogramowania. Bez wątpienia w trakcie lektury czytelnik znajdzie przykłady wpływu kiepskiej jakości oprogramowania na życie przeciętnego człowieka. Godnym uwagi jest, że czytelnik pozna także najpopularniejsze normy jakości procesu wytwarzania oprogramowania jak. ISO, PMBOK, PRINCE2 czy Six Sigma. Dodatkowo przyswoi też metody zwinnego wytwarzania oprogramowania, np. Agile, Scrum czy programowanie ekstremalne (XP).
Ciągłe dostarczanie oprogramowania w języku Java. Najlepsze narzędzia i praktyki wdrażania kodu – Daniel Bryant, Abraham Marín-Pérez
Temat teoretycznie trochę bardziej dla Javowców, ale warto się zapoznać z tematem. Po lekturze tej książki poznasz solidne podstawy ciągłego dostarczania oprogramowania. Czy też migracja do ciągłego dostarczania oprogramowania. Poznasz narzędzia typu Jenkins, PMD i FindSecBugs. Dodatkowo poznasz zasady testowania funkcjonalności i jakości oprogramowania, oraz techniki obserwacji aplikacji w środowisku produkcyjnym. Książka jest praktycznym przewodnikiem, dzięki któremu programiści Javy (i nie tylko) opanują techniki potrzebne do pomyślnego zastosowania metody ciągłego dostarczania. Warto zaznaczyć, że szczególną uwagę poświęcono testowaniu oprogramowania. Przedstawiono całą gamę metodyk testowania, opisano ich zastosowanie i znaczenie w cyklu życia aplikacji.
Selenium. Automatyczne testowanie aplikacji – Prashanth Sams
Pozycja poruszająca tematykę związaną z testowaniem z Selenium WebDriver. Na tych 168 stronach zawarto kilka zagadnień. Najważniejsze zagadnienia omówione w książce to:
- zasady korzystania z oprogramowania Selenium IDE i Selenium Builder
- wykonywanie efektywnych testów kompatybilności
- funkcje Selenium WebDriver wraz z ich omówieniem i przykładami
- różne techniki zarządzania zadaniami automatycznymi Selenium
- frameworki, ich dostosowywanie i tworzenie nowych na podstawie Selenium WebDriver.
Testowanie oprogramowania w praktyce. Studium przypadków – Karolina Zmitrowicz, Adam Roman
Niniejsza książka jest wyjątkową pozycją na rynku literatury testerskiej. Autorzy przedstawiają rzeczywiste problemy, z jakimi przyszło się im zmierzyć w trakcie pracy zawodowej oraz w jaki sposób starali się je rozwiązać. Autorzy opisują sukcesy, jednocześnie nie ukrywając swoich porażek. Dzięki takiemu przedstawieniu sytuacji w tej publikacji, czytelnik może bezboleśnie uczyć się na błędach autorów. Poruszają tematykę taką jak automatyzacja, testowanie urządzeń mobilnych, testowanie użyteczności, testowanie wydajnościowe. Ponadto testy w firmie start-upowej, zarządzanie testowaniem, aspekty miękkie pracy testera, czy wykorzystanie sztucznej inteligencji w testowaniu.
Ciągłe dostarczanie oprogramowania. Automatyzacja kompilacji, testowania i wdrażania
W tej książce poznasz typowe problemy z wdrażaniem oprogramowania, a w kolejnych rozdziałach zobaczysz, jak je rozwiązać. Zaczniesz od najlepszych technik zarządzania konfiguracją aplikacji, a następnie przejdziesz do zagadnień związanych z ciągłą integracją. Przede wszystkim na początku zaczniesz od najlepszych technik zarządzania konfiguracją swojej aplikacji, a następnie przejdziesz do zagadnień związanych z ciągłą integracją. Po wstępie czeka Cię lektura dotycząca potoku wdrożeń oraz tworzenia skryptów automatyzujących. Ponadto zapoznasz się z detalami automatycznych testów akceptacyjnych i testów wymagań niefunkcjonalnych.
Kierunek jakość. Jak unikać błędów w projekcie – Aleksandra Kunysz
Nowa pozycja na rynku która mierzy się z tematyką jakości w projektach branży IT. Myśląc o jakości na gruncie programistycznym wysoka jakość może oznaczać zupełnie co innego dla PMa, a co innego dla developera odpowiedzialnego za warstwę frontendu. Jeszcze inaczej do tematu podejdzie klient. Autorka w ramach tej pozycji przygląda się w niej wszystkim czynnikom, które mają wpływ na ostateczny produkt.. Zwraca oczywiście uwagę na sprawy techniczne, ale przede wszystkim podkreśla rolę czynnika ludzkiego. Reasumująć – wyjściowo wygląda to zwykle tak, że ile osób, tyle pomysłów na jakość. Bez wątpienia najważniejsze jest, by uwspólnić oczekiwania, aby uzyskać oczekiwany rezultat.
Dane testowe. Teoria i Praktyka – Radosław Smilgin, Anna Piaskowy
Książka „Dane testowe. Teoria i praktyka”, w całości poświęcona jest metodologii przygotowywania i praktycznego wykorzystywania danych testowych, które zapewniają maksymalną niezawodność oraz bezpieczeństwo działania aplikacji. Autorzy wprowadzają Czytelnika w teoretyczne podstawy definiowania i generowania tego rodzaju danych. Prezentują również przykłady i możliwości zastosowania opisywanych technik w praktyce. Dzięki temu każdy programista i tester będzie mógł skrócić czas sprawdzania poprawności działania aplikacji i uniknie szeregu typowych błędów oraz zaniechań, popełnianych zwykle w tym nierzadko bardzo skomplikowanym procesie.
Python dla testera – Piotr Wróblewski
Jeżeli chcesz poznać Pythona od podstaw, sięgnij po ten podręcznik. To wydanie przeznaczone dla użytkowników Linuxa, macOS, oraz Windowsa. Wszystkie ewentualne cechy specyficzne dla konkretnych systemów są na bieżąco wyjaśniane w tekście. Zawiera zagadnienia ukierunkowane na praktyczne potrzeby testerów oprogramowania, którzy pragną wkroczyć w świat automatyzacji zadań. Pozycja została napisana przez autora wielu książek z dziedziny programowania, obecnie kierownika zespołu testerów w dziale rozwoju oprogramowania dużej firmy telekomunikacyjnej, realizującego zaawansowane testy manualne i automatyczne.
Ścieżka testera. Certyfikat ISTQB w pytaniach i odpowiedziach – Rafał Podraza
Kolejna pozycja i nowość na rynku dla testerów oprogramowania. Tym razem mowa o podręczniku przygotowującym do certyfikacji ISTQB FL. Do zdobycia certyfikatu ISTQB na poziomie podstawowym z pewnością przyda się ta książka, mająca na celu przedstawić zagadnienia, które można napotkać na wspomnianym egzaminie. Zawiera ona 400 przykładowych pytań i odpowiedzi związanych z metodami testowania czy procesami przeglądu. Pytania dobrano tak, aby były jak najbardziej zbliżone do egzaminacyjnych; każdemu z nich towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. W drugiej części publikacji natomiast znalazły się odpowiedzi na wszystkie pytania, podane wraz z uzasadnieniami.
Przygody Testera Ziggiego – Rafał Kubik
Rafał Kubik stworzył postać testera Zygfryda i umieścił go w środku akcji, by pokazać zarówno problemy, z jakimi zmagają się testerzy w swojej pracy, jak i ich tok rozumowania, wnioski wyciągane z sukcesów i porażek. W książce wybrał tematy związane z oddzielnymi dziedzinami testowania, oraz poruszył różne wątki. Czytając o Zigim, początkujący testerzy zobaczą, jak inni, którzy również są na starcie kariery, radzą sobie w projektach. Ponadto na co zwracają uwagę rekruterzy i czy warto się przebranżowić. Osoby doświadczone zaś znajdą w książce ciekawe sytuacje z projektów, w których tester Zigi radzi sobie najlepiej, jak potrafi.
Zapoznaj się z bezpłatnym fragmentem.
Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy. Wydanie II – Adam Roman, Lucjan Stapp, Michaël Pilaeten
Powszechnie dostępne w sieci materiały dotyczące sylabusa, a także egzaminu umożliwiającego zdobycie certyfikatu ISTQB® są niestety często niepełne lub nieaktualne. Tyczy się to zwłaszcza w odniesieniu do najnowszego sylabusa w wersji 4.0 z 2023 roku, w znaczący sposób różniącej się od poprzedniej, pochodzącej sprzed pięciu lat. Aby uniknąć niepotrzebnej straty czasu i frustracji związanej z wielokrotnym podchodzeniem do egzaminu, warto sięgnąć po rzetelne źródło wiedzy. Ta publikacja – napisana przez współautorów sylabusa w wersji 4.0 – pozwala szybko opanować zagadnienia wymagane na egzaminie, tak aby bez stresu poradzić sobie z uzyskaniem certyfikatu.
Zapoznaj się z fragmentem książki.
Tester samouk. Praktyczny przewodnik po testowaniu oprogramowania na bazie gotowego projektu – Chhavi Raj Dosaj
Ta książka pomoże Ci się przygotować do pracy na stanowisku testera oprogramowania, a także zapewni wsparcie podczas wykonywania nowych zadań. Znajdziesz tu dokładne omówienie podstaw testowania, jego różnych rodzajów i poziomów w odniesieniu do zastosowania na różnych etapach pracy nad projektem. Kolejne rozdziały, na podstawie rzeczywistego projektu programistycznego, pokazują znacznie szerszy kontekst pracy testera. Zapoznasz się ze szczegółowymi informacjami o poszczególnych fazach testowania, ich planowaniu, przeprowadzaniu i monitorowaniu. Dowiesz się również, w jaki sposób skorzystać z wniosków z testów podczas planowania rozwoju projektu.
Książki – testowanie oprogramowania – zestawienie to odpowiedź na Wasze wiadomości, by zebrać całość informacji o książkach w jednym poście. Wychodząc na przeciw zebrałem sporo pozycji w tym poście, by łatwiej było Wam zapoznać się które pozycje są dla Was. Wpis będzie aktualizowany i dodawane będą nowe książki, informacje będę przekazywał na social mediach. Aktualizacja 09.02.2023.
Testowanie oprogramowania w praktyce – studium przypadków 2.0 – Adam Roman i Karolina Zmitrowicz
Niniejsza książka jest wyjątkową pozycją na rynku literatury związanej z testowaniem oprogramowania. Autorzy – praktycy testowania – przedstawiają rzeczywiste problemy, z jakimi przyszło się im zmierzyć w pracy zawodowej oraz w jaki sposób starali się je rozwiązać. Opisują sukcesy, jednocześnie nie ukrywając swoich porażek. To wielka wartość tej publikacji, ponieważ Czytelnik może bezboleśnie uczyć się na błędach autorów. Niewątpliwie teksty wchodzące w skład książki dotyczą bardzo zróżnicowanych obszarów testowania.
Zawód Tester – Radosław Smiglin
Publikacja całościowo opisuje wszystkie aspekty zawodu, odpowiedzialności testerskiej oraz wymagane kompetencje miękkie i twarde. Robi to w odwołaniu do realiów rynkowych i współczesnych trendów.Dzieli się na dwie części: w pierwszej autor obszernie omawia podstawy zawodu testera a w drugiej oddaje w ręce czytelnika praktyczne przykłady i gotowe narzędzia do użycia w pracy. Z pewnością konstrukcja rozdziałów otwiera przed czytelnikiem kolejne obszary testowania i zapewnienia jakości tak, by na końcu dać mu możliwość świadomego wyboru zawodu i kierunków dalszego rozwoju. Wydanie drugie książki dodatkowo zostało rozszerzone o aspekt radzenia sobie na rynku pracy.
Testowanie oprogramowania. Podręcznik dla początkujących – Rafał Pawlak.
Testuj programy i śpij spokojnie! Ogólna teoria testowania, czyli po co nam testy i jak sobie z nimi radzić Projekt a proces testowania, czyli kiedy zacząć testować i jak to robić z głową Automatyzacja i dokumentacja, czyli jak ułatwić sobie pracę podczas testowania Testowanie oprogramowania jest niesłychanie ważnym czynnikiem, wręcz decydującym o sukcesie lub porażce systemu, aplikacji czy sieci. W rezultacie bezlitośni użytkownicy wykryją najdrobniejszy błąd, skutkujący choćby niewielkim spowolnieniem działania programu… i nie omieszkają wyrazić swojej opinii w internecie. Jeśli chcesz uniknąć takich niespodzianek. Jeżeli istotnie zależy Ci na jak najszybszym ukończeniu realizowanego projektu i wypuszczeniu perfekcyjnego produktu, musisz natychmiast zacząć go testować! Ta książka pomoże Ci zorientować się w metodach i technikach testowania. Jej autor, praktyk z wieloletnim doświadczeniem, zawarł w niej wiele informacji. O narzędziach i procesach, opisał również własne doświadczenia związane z konkretnymi projektami. Dowiesz się między innymi, jak radzić sobie na kolejnych etapach weryfikacji jakości oprogramowania. Ważnym aspektem jest jak wybrać odpowiedni typ testu i przejść przez proces jego projektowania — a także jak uporać się ze znużeniem nieustannym testowaniem. Odkryjesz też, do czego służy automatyzacja. Ponadto jak przejrzyście dokumentować całe przedsięwzięcie. Usuń błędy, zanim zaczną sprawiać Ci kłopoty!
Tester oprogramowania przygotowanie do egzaminu z testowania oprogramowania – Karolina Zmitrowicz
Niniejsza książka ma służyć jako przewodnik do poziomu podstawowego certyfikacji w dziedzinie testowania oprogramowania zgodnie z programem ISTQB. Certyfikowany Tester na poziomie podstawowym. Egzamin ten umożliwia zdobycie uznawanego na całym świecie certyfikatu poświadczającego kwalifikacje w obszarze testowania oprogramowania. W książce omówiono wszystkie tematy wymienione w planie nauczania ISTQB Certyfikowany Tester dla poziomu podstawowego z roku 2011. Dla ułatwienia nauki i zrozumienia podejmowanych tematów, teoretyczne zagadnienia zobrazowano odpowiednio dobranymi przykładami. Po zakończeniu każdego rozdziału książki, Czytelnik może samodzielnie sprawdzić stan swojej wiedzy, odpowiadając na pytania kontrolne będące zarazem celami nauczania określonymi przez ISTQB dla poszczególnych tematów. Godnym uwagi jest fakt, że w celu umożliwienia lepszego przygotowania się do egzaminu, w książce przedstawiono również przykładowe pytania egzaminacyjne.
Jakość projektów informatycznych – Rozwój i testowanie oprogramowania -Karolina Zmitrowicz
Zapewnianie wysokiej jakości oprogramowania to niełatwe zadanie. Osiągniesz ją, jeśli będziesz przestrzegać wysokich standardów procesu wytwarzania i dopilnujesz, by każdy problem został rozwiązany do końca. Jednak zadziwiająco wielu producentów nie traktuje poważnie sygnałów o błędach. Ujawniają się one dopiero podczas testowania, czyli na etapie, gdy już niewiele można zrobić. Ta książka podpowie Ci, jak już na pierwszych etapach tworzenia kodu wykrywać i rozwiązywać pojawiające się problemy. Popraw efektywność swojej pracy już dziś! Karolina Zmitrowicz zebrała najistotniejsze koncepcje z dziedziny zarządzania jakością oprogramowania i uzupełniła je o własne doświadczenia. Znajdziesz tu omówienie podstaw testowania oraz pomoc w organizacji i planowaniu pracy. Nauczysz się tworzyć jakość, a nie tylko ją sprawdzać. Poznasz przydatne metody weryfikacji i walidacji, podstawy tworzenia dokumentacji wyników i narzędzia Lean Software Development. Dzięki zawartym w książce wskazówkom udoskonalisz swoje produkty. Ponadto zoptymalizujesz proces ich wytwarzania i powiększysz grono zachwyconych klientów.
Automatyzacja testów. Kompletny przewodnik dla testerów oprogramowania – Arnon Axelrod
Przewodnik który ma pomóc zbudować i utrzymać skuteczną automatyzację testów. Automatyzacja testów staje się ważnym narzędziem, które pozwala zespołom deweloperów na dostarczanie oprogramowania w coraz szybszym tempie, bez obniżania przy tym jakości. Dzięki tej książce poznasz prawdziwą wartość, jakiej możesz oczekiwać od automatyzacji testów. Poznasz różne czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę podczas planowania testów automatycznych w porównaniu z testami manualnymi.
Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia – Adam Roman
Podręcznik stworzony przez Adama Romana który przeznaczony jest dla początkujących testerów by zapoznać się z podstawami. Dla osób bardziej zaawansowanych – chcących ugruntować swoją wiedzę. Dodatkowo dla kierowników czy menadżerów by poznali techniki zarządzania procesem. Zaletą książki jest wiele praktycznych przykładów. Ilustrują one zastosowanie wprowadzonych metod i narzędzi. Obejmuje takie obszary jak projektowanie testów, analiza ryzyka, dokumentowanie procesu testowego, zarządzanie zespołem testerów, automatyzacja testów, doskonalenie procesu testowego, raportowanie, pomiar i zapewnianie jakości oprogramowania.
Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy – Adam Roman, Lucjan Stapp
Jest to nowy podręcznik do samodzielnej nauki do egzaminu ISTQB na podstawie sylabusa z 2018 roku. Przedmiotowa książka zawiera omówienie zasad i struktury egzaminu. Zestaw praktycznych rad. Dokładne omówienie treści sylabusa z przykładami. Definicje pojęć – słów kluczowych, które są wymagane na egzaminie. 73 oryginalne pytania testowe pokrywające wszystkie cele nauczenia. 10 oryginalnych zadań zgodnych z wymogami. Łącznie 120 pytań testowych zawartych w 3 przykładowych egzaminach.
Pasja testowania – Krzysztof Jadczyk
Książka Pasja Testowania to rodzaj przewodnika dla osób, które chcą zostać testerami oprogramowania. Z tej książki dowiesz się jak zgłaszać defekty, czy przygotowywać przypadki testowe. Znajdziesz też cenne wskazówki, dzięki którym przygotowanie estymacji oraz dokumentacji testowej nie będzie trudne.Książka porusza zagadnienia, których opanowanie przygotują Cię do rozmowy rekrutacyjnej oraz do pierwszych zadań w roli testera. Krzysztof często wrzuca na swojej grupie Facebookowej linki z promocją do wersji elektronicznej.
Testowanie oprogramowania – Ron Patton
Testowanie Oprogramowania jest to książka dla początkujących i ambitnych specjalistów. Książka jest dla tych, którzy chcą nauczyć się czegoś więcej na temat tej fazy procesu wytwarzania oprogramowania. Złożoność i wielkość dzisiejszych aplikacji jest taka, że nawet bardzo doświadczeni programiści nie są w stanie napisać kodu zupełnie wolnego od błędów. W połączeniu ze wzrastającym uzależnieniem ludzi od oprogramowania nawet przy wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności, a także w związku z wszechobecnością oprogramowania w służbie zdrowia, telekomunikacji, w procesach produkcyjnych i w branży finansowej, błędy mogą grozić katastrofą.
Testowanie w procesie Scrum. Przewodnik po zarządzaniu jakością programowania w świecie programowania – Tilo Linz.
Styl programowania zwinnego obiecuje wyższą jakość oprogramowania, krótszy czas dotarcia z produktem na rynek oraz lepsze nastawienie na potrzeby klientów. Coraz więcej projektów związanych z tworzeniem oprogramowania wykorzystuje metody zwinne takie jak Scrum. Jednakże przejście na programowanie zwinne i efektywne z niego korzystanie nie zawsze jest łatwe. Testowanie oprogramowania i zarządzanie jakością są istotnymi czynnikami dla powodzenia wprowadzenia i wykorzystania metodyk zwinnych na dłuższą metę. Ta książka omawia metodyki zwinne z perspektywy testowania oprogramowania i zarządzania jakością oprogramowania. Pokazuje, jak działa testowanie zwinne i przedstawia sytuacje, w których tradycyjne techniki testowania są nadal konieczne w ramach podejścia zwinnego. Niewątpliwie menedżerowie oprogramowania, menedżerowie projektu i menedżerowie zarządzania jakością uzyskają wskazówki i porady, jak organizować testowanie i zarządzanie jakością, aby w pełni wykorzystać potencjał metodyk zwinnych. Konkludując – certyfikowani testerzy i eksperci od zarządzania jakością dowiedzą się, jak skutecznie pracować w zespołach zwinnych i jak najlepiej zintegrować swoje doświadczenie.
Testy A/B. Od kliknięcia do klienta – Dan Siroker, Pete Koomen
Książka Testy A/B omawia jedną z nieporuszanych wcześniej technik testowania – czyli tytułowe testy A/B. Dzięki tej pozycji poznasz jak tworzyć i wdrażać takie testy. Będziesz mógł uniknąć najczęstszych błędów. W trakcie lektury dowiesz się też jakie pułapki czekają w trakcie prowadzenia takich testów. Bez wątpienia jako testerzy posiadając wiedzę z tego zakresu będziecie mogli proponować również i takie rozwiązania w trakcie pracy.
Selenium i testowanie aplikacji. Receptury – Unmesh Gundecha.
Coś dla fanów automatyzacji z wykorzystaniem Selenium. Dzięki tej książce zrozumiesz przede wszystkim jak działają lokalizatory. Nauczysz się korzystać z różnych metod ich budowania. Poznasz wzorzec PageFactory. Z pewnością zapoznasz się z integracją Selenium WebDriver z Cucumberem, SpecFLow, czy Behave. Nauczysz się konfigurować symulatory i urządzenia do testów aplikacji webowych z pomocą Appium. Na koniec poznasz też możliwości Selenium Grid
Testuj oprogramowanie jak Google. Metody automatyzacji – James A. Whittaker, Jason Arbon, Jeff Carollo.
Każdy zna markę Google. Ich oprogramowanie składa się z milionów linii kodu, jest dostępny bardzo szeroko a my oczekujemy by zawsze było sprawne. Jak inaczej niż poprzez testy automatyczne, weryfikować poprawność ich działania? Dzięki książce dowiesz się jak zorganizować proces testowania w sposób elastyczny, skuteczny i spełniający oczekiwania. Poznasz rolę inżyniera testów, czy kierownika takiego zespołu. Zobaczysz jakie metody oprogramowania stosuje ta firma. W jaki sposób planować i przeprowadzać testy. Ponadto jak udoskonalać proces wytwarzania testów.
Statyczne testowanie oprogramowania – Adam Roman.
Techniki testowania statycznego to zestaw narzędzi służący do sprawdzania ręcznego lub za pomocą analizy automatycznej kodu. Publikacja ta porusza ten zakres testowania oprogramowania, która nie zawsze jest szeroko opisywana.
Pasja Testowania wydanie II rozszerzone – Krzysztof Jadczyk
“Pasja Testowania” to podręcznik przeznaczony dla osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie IT i rozważają, czy praca testera, ważna i nieźle płatna, jest dla nich. Tester oprogramowania – to brzmi dobrze! Tylko na czym polegają jego zadania? Jakich umiejętności się od niego wymaga? Znajomość których narzędzi będzie oczekiwana? Skąd czerpać o nich wiedzę? I przede wszystkim: jak się przekonać, czy będzie się dobrym testerem? Dotychczasowa treść książki została rozbudowana przede wszystkim o zagadnienia związane z przygotowaniem do rekrutacji. Poruszono tematykę o tym jak napisać CV, oraz co jeszcze można zrobić, żeby przykuć uwagę rekruterów. Autor dodał także propozycję planu nauki dla osób, które chcą zacząć przygodę z testowaniem. Ważnym aspektem jest, że w ramach wydawanego rozszerzenia autor dodał informację o rodzajach klientów z jakimi można się spotkać przy realizacji projektów. Nie mogło też oczywiście zabraknąć pewnych aktualizacji treści związanych z COVID. Szerszy opis książki znajduje się w artykule dotyczącym książki.
Jakość w Agile – Karolina Zmitrowicz i Rafał Stańczak
Pozycja ta w całości została poświęcona tematyce związanej z zarządzaniem jakości w projektach zwinnych. Obejmuje ona temat od organizacji procesów jakościowych, poprzez różne podejścia. Dotyka też tematyki konkretnych narzędzi, technik wspierających zarządzanie jakością. Istotnie w treść każdego rozdziału wpleciono kwestię narzędzi tak by maksymalnie wspierać czytelnika w zrozumieniu tematu.
Inżynieria oprogramowania. Jak zapewnić jakość tworzonym aplikacjom –
Bogdan Bereza-Jarociński, Bolesław Szomański.
Książka obejmuje wiele zakresów z inżynierii oprogramowania. Porusza tematykę jak – ile kosztuje najwyższa jakość, jak ją zapewnić. Autorzy przedstawiają jak unikać błędów tak by oprogramowania posiadało najwyższą jakość. Zdobędziesz wiedzę z najefektywniejszych metod i technik wytwarzania oprogramowania .
Sztuka testowania oprogramowania – Glenford J. Myers, Corey Sandler, Tom Badgett, Todd M. Thomas
Ostatnia pozycja w obecnej części wpisu o książkach. Książka ta przedstawia zasady testowania kodu, pojedynczych modułów i całej aplikacji. Zawiera wskazówki dla testerów dotyczących przygotowywania przypadków testowych. Autorzy opisali też metodykę testowania ekstremalnego. Książka wydana już dłuższy czas temu (2005 rok), jednakże warta uwagi.
Podróż przez świat testowania – Karolina Pawłowska i Natalia Pawlak
Książka o której już wspominaliśmy kilkukrotnie na witrynie np. we wpisie tutaj. Trzeba wskazać, że książka porusza tematykę związaną z podstawami testowania. Fundamentem tej książki jest certyfikat ISTQB. Dla łatwiejszego zrozumienia tematyki i nabywania umiejętności czytelnik będzie miał możliwość wykonywania ćwiczeń. Godnym uwagi jest fakt, że autorki proponują wiele ćwiczeń, by dzięki nim rozwijać umiejętności i potwierdzać zdobytą wiedzę. Dzięki formule książki – kurs – stanowi bardzo dobry materiał dla osób kandydujących na stanowisko junior testera.
Ciągłe dostarczanie oprogramowania. Kompletny przewodnik – Eberhard Wolff
Opisywana książka jest kolejnym wartościowym przewodnikiem dla zespołów projektowych. Pozycję tą docenić mogą zwłaszcza programiści i menedżerowie pracujący według zasad DevOps. Przedstawiono tu podstawowe procesy, wymagania, korzyści i konsekwencje techniczne. Najważniejszymi tematami poruszonymi w opisywanej książce to m.in. ciągłe dostarczanie: co to jest i jakie problemy rozwiązuje. Automatyzacja tworzenia oprogramowania i poruszenie tematyki testów takich jak akceptacyjne, wydajności i eksploracyjne. Dodatkowo wdrażanie metodyki ciągłego dostarczania w organizacji i wpływ ciągłego dostarczania na architekturę aplikacji.
Testowanie kodu w praktyce – Renu Rajani
Książka ta może być nieodzowną pomocą dla każdego testera. Stanowi wyczerpujące źródło potrzebnych informacji, prezentuje przeróżne perspektywy, praktyki, trendy, narzędzia i rozwiązania związane z testowaniem aplikacji. W tej pozycji przedstawiono nieoczywiste aspekty analizy jakości oraz prowadzenia testów w przypadku mediów społecznościowych, urządzeń mobilnych, danych analitycznych czy technologii chmury. Opisano technologie, które najprawdopodobniej będą kształtować przyszłość testów oprogramowania. Książka porusza najnowsze trendy w dziedzinie działań testowych i modeli operacyjnych. Dotyka też automatyzacji testów, czy uczenia maszynowego. Dodatkowo testowania na potrzeby różnych branż: ochrona zdrowia, marketing cyfrowy i inne. Na zakończenie – ostatnim aspektem wartym zaznaczenia jest testowanie aplikacji na potrzeby rozwoju IoT.
Teoria i praktyka testowania programów – Bogdan Bereza-Jarociński, Bogdan Wiszniewski
Bardzo dojrzała pozycja na rynku testerskim wydana w 2006 roku. Warto jednak poświęcić kilka godzin by cofnąć się w czasie by złapać inspirację do swoich projektów. Książka porusza zagadnienia w sposób całościowy temat od przedstawienia spójnego obrazu podstaw teoretycznych, formalizujących intuicję i doświadczenie testerów, aż po zagadnienia organizacji i standaryzacji pracy zespołów testerów oprogramowania, zaangażowanych w realizację przedsięwzięć informatycznych różnej skali. Zawarte w książce treści mogą być przydatne zarówno testerom, analitykom, projektantom, programistom, kierownikom projektów.
Inżynieria Wymagań Studium Przypadków – Karolina Zmitrowicz, Adam Roman.
Jak wskazuje tytuł, książka przedstawia temat Inżynierii Wymagań. Po pierwsze Inżynieria Wymagań to kluczowa faza każdego projektu informatycznego. Od jej powodzenia zależy sukces całego przedsięwzięcia. Dobrze przeprowadzony proces polegający na zbieraniu, modelowaniu i zarządzaniu wymaganiami pozwala zredukować liczbę problemów z nimi związanych, a w rezultacie także znacznie obniżyć koszty projektu. Przedmiotowa publikacja przedstawia doświadczenia wielu analityków biznesowych. Książka opisuje sukcesy, ale też porażki na tym odcinku.
Jakość oprogramowania. Podręcznik dla profesjonalistów – Michał Sobczak
Książka ta przedstawia wiele aspektów związanych z jakością oprogramowania. Dzięki pozycji możesz poznać rodzaje błędów, jak zapewnić wysoką jakość kodu. Dodatkowo dowiesz się jak należy testować i tworzyć niezawodne oprogramowanie. Dowiemy się też, jak mierzy się jakość w projektach informatycznych. Co robić, aby zapewnić wysoką jakość tworzonego oprogramowania? Jakie techniki i rozwiązania mogą w tym pomóc.
Praktyka testowania Zeszyt ćwiczeń – Radosław Smiglin
Pozycja “Praktyka testowania. Zbiór zadań” to kolejna publikacja przeznaczona dla osób, które chcą zostać testerami oprogramowania. Pozycja ta jednak skierowana jest do osób, które mają wiedzę teoretyczną dotyczącą testowania i chcą ją sprawdzić w praktyce. Treści zawarte w książce mogą przydać się osobom przygotowującym się do rozmów kwalifikacyjnych, czy takim którzy są już czynni zawodowo. Zgodnie z opisem publikacji po przeczytaniu książki i samodzielnym rozwiązaniu zadań Czytelnik:
- pozna praktyczne aspekty pracy testera oprogramowania,
- zdobędzie umiejętność prowadzenia testów aplikacji, tworzenia testów czy raportowania defektów.
Analityk systemów. Przygotowanie do egzaminu z inżynierii wymagań – Karolina Zmitrowicz
Książka poświęcona czytelnikowi, który pragnie opanować informacje niezbędne do przygotowania się do egzaminu REQB. Egzamin ten umożliwia zdobycie uznanego na całym świecie certyfikatu poświadczającego kwalifikacje w obszarze inżynierii wymagań. Z tej pozycji dowiesz się czym jest inżynieria wymagań według REQB. Jakie czynności wchodzą w jej skład i jak można klasyfikować oraz jakimi atrybutami powinny się cechować. W jaki sposób pozyskiwać, analizować i dokumentować wymagania oraz w jaki sposób zapewnić, że są one odpowiedniej jakości. Autorka wskazuje, że warto znać zagadnienia takie jakie są podstawowe fazy i charakterystyki cyklu życia produktu. Ponadto jakie procesy – zarządcze i wytwórcze – składają się na proces wytwarzania produktu.
Inżynieria wymagań w praktyce – Bartosz Chrabski, Karolina Zmitrowicz
Jak wskazują autorzy powodem do napisania książki było rosnące zainteresowanie dziedziną inżynierii wymagań i zagadnień z nią związanych takich jak modelowanie biznesowe czy zarządzanie projektem. Z tej pozycji dowiesz się jak zarządzać wymaganiami w rożnych projektach. W jaki sposób przekładać język i potrzeby biznesu na ich realizację w systemach informatycznych. Jak łatwo weryfikować możliwość realizacji wymagań przez rozpoczęciem projektu. Czy też jak zadawać pytania klientowi aby uniknąć problemów na końcu projektu. Przed przystąpieniem do lektury warto znać podstawowe zagadnienia inżynierii oprogramowania. Ponadto podstawowe zagadnienia zarządzania projektami informatycznymi i realiami pracy z klientami i wyzwania z tym związane.
Współczesne metody zapewniania jakości oprogramowania – Jarosław Kuchta
Autorem niniejszej publikacji jest dr inż. Jarosław Kuchta. Przedstawia w publikacji swoją wiedzę zebraną w trakcie ponad 30-letniego doświadczenia zawodowego. Tematem takim jak jakości oprogramowania, metod jej pomiaru, sposobów zapewnienia, systemów zarządzania jakością, rozwiązań projektowych wpływających na jakość, odpowiedniego stosowania narzędzi programowania, testowania i utrzymania oprogramowania. Bez wątpienia w trakcie lektury czytelnik znajdzie przykłady wpływu kiepskiej jakości oprogramowania na życie przeciętnego człowieka. Godnym uwagi jest, że czytelnik pozna także najpopularniejsze normy jakości procesu wytwarzania oprogramowania jak. ISO, PMBOK, PRINCE2 czy Six Sigma. Dodatkowo przyswoi też metody zwinnego wytwarzania oprogramowania, np. Agile, Scrum czy programowanie ekstremalne (XP).
Ciągłe dostarczanie oprogramowania w języku Java. Najlepsze narzędzia i praktyki wdrażania kodu – Daniel Bryant, Abraham Marín-Pérez
Temat teoretycznie trochę bardziej dla Javowców, ale warto się zapoznać z tematem. Po lekturze tej książki poznasz solidne podstawy ciągłego dostarczania oprogramowania. Czy też migracja do ciągłego dostarczania oprogramowania. Poznasz narzędzia typu Jenkins, PMD i FindSecBugs. Dodatkowo poznasz zasady testowania funkcjonalności i jakości oprogramowania, oraz techniki obserwacji aplikacji w środowisku produkcyjnym. Książka jest praktycznym przewodnikiem, dzięki któremu programiści Javy (i nie tylko) opanują techniki potrzebne do pomyślnego zastosowania metody ciągłego dostarczania. Warto zaznaczyć, że szczególną uwagę poświęcono testowaniu oprogramowania. Przedstawiono całą gamę metodyk testowania, opisano ich zastosowanie i znaczenie w cyklu życia aplikacji.
Selenium. Automatyczne testowanie aplikacji – Prashanth Sams
Pozycja poruszająca tematykę związaną z testowaniem z Selenium WebDriver. Na tych 168 stronach zawarto kilka zagadnień. Najważniejsze zagadnienia omówione w książce to:
- zasady korzystania z oprogramowania Selenium IDE i Selenium Builder
- wykonywanie efektywnych testów kompatybilności
- funkcje Selenium WebDriver wraz z ich omówieniem i przykładami
- różne techniki zarządzania zadaniami automatycznymi Selenium
- frameworki, ich dostosowywanie i tworzenie nowych na podstawie Selenium WebDriver.
Testowanie oprogramowania w praktyce. Studium przypadków – Karolina Zmitrowicz, Adam Roman
Niniejsza książka jest wyjątkową pozycją na rynku literatury testerskiej. Autorzy przedstawiają rzeczywiste problemy, z jakimi przyszło się im zmierzyć w trakcie pracy zawodowej oraz w jaki sposób starali się je rozwiązać. Autorzy opisują sukcesy, jednocześnie nie ukrywając swoich porażek. Dzięki takiemu przedstawieniu sytuacji w tej publikacji, czytelnik może bezboleśnie uczyć się na błędach autorów. Poruszają tematykę taką jak automatyzacja, testowanie urządzeń mobilnych, testowanie użyteczności, testowanie wydajnościowe. Ponadto testy w firmie start-upowej, zarządzanie testowaniem, aspekty miękkie pracy testera, czy wykorzystanie sztucznej inteligencji w testowaniu.
Ciągłe dostarczanie oprogramowania. Automatyzacja kompilacji, testowania i wdrażania
W tej książce poznasz typowe problemy z wdrażaniem oprogramowania, a w kolejnych rozdziałach zobaczysz, jak je rozwiązać. Zaczniesz od najlepszych technik zarządzania konfiguracją aplikacji, a następnie przejdziesz do zagadnień związanych z ciągłą integracją. Przede wszystkim na początku zaczniesz od najlepszych technik zarządzania konfiguracją swojej aplikacji, a następnie przejdziesz do zagadnień związanych z ciągłą integracją. Po wstępie czeka Cię lektura dotycząca potoku wdrożeń oraz tworzenia skryptów automatyzujących. Ponadto zapoznasz się z detalami automatycznych testów akceptacyjnych i testów wymagań niefunkcjonalnych.
Kierunek jakość. Jak unikać błędów w projekcie – Aleksandra Kunysz
Nowa pozycja na rynku która mierzy się z tematyką jakości w projektach branży IT. Myśląc o jakości na gruncie programistycznym wysoka jakość może oznaczać zupełnie co innego dla PMa, a co innego dla developera odpowiedzialnego za warstwę frontendu. Jeszcze inaczej do tematu podejdzie klient. Autorka w ramach tej pozycji przygląda się w niej wszystkim czynnikom, które mają wpływ na ostateczny produkt.. Zwraca oczywiście uwagę na sprawy techniczne, ale przede wszystkim podkreśla rolę czynnika ludzkiego. Reasumująć – wyjściowo wygląda to zwykle tak, że ile osób, tyle pomysłów na jakość. Bez wątpienia najważniejsze jest, by uwspólnić oczekiwania, aby uzyskać oczekiwany rezultat.
Dane testowe. Teoria i Praktyka – Radosław Smilgin, Anna Piaskowy
Książka „Dane testowe. Teoria i praktyka”, w całości poświęcona jest metodologii przygotowywania i praktycznego wykorzystywania danych testowych, które zapewniają maksymalną niezawodność oraz bezpieczeństwo działania aplikacji. Autorzy wprowadzają Czytelnika w teoretyczne podstawy definiowania i generowania tego rodzaju danych. Prezentują również przykłady i możliwości zastosowania opisywanych technik w praktyce. Dzięki temu każdy programista i tester będzie mógł skrócić czas sprawdzania poprawności działania aplikacji i uniknie szeregu typowych błędów oraz zaniechań, popełnianych zwykle w tym nierzadko bardzo skomplikowanym procesie.
Python dla testera – Piotr Wróblewski
Jeżeli chcesz poznać Pythona od podstaw, sięgnij po ten podręcznik. To wydanie przeznaczone dla użytkowników Linuxa, macOS, oraz Windowsa. Wszystkie ewentualne cechy specyficzne dla konkretnych systemów są na bieżąco wyjaśniane w tekście. Zawiera zagadnienia ukierunkowane na praktyczne potrzeby testerów oprogramowania, którzy pragną wkroczyć w świat automatyzacji zadań. Pozycja została napisana przez autora wielu książek z dziedziny programowania, obecnie kierownika zespołu testerów w dziale rozwoju oprogramowania dużej firmy telekomunikacyjnej, realizującego zaawansowane testy manualne i automatyczne.
Ścieżka testera. Certyfikat ISTQB w pytaniach i odpowiedziach – Rafał Podraza
Kolejna pozycja i nowość na rynku dla testerów oprogramowania. Tym razem mowa o podręczniku przygotowującym do certyfikacji ISTQB FL. Do zdobycia certyfikatu ISTQB na poziomie podstawowym z pewnością przyda się ta książka, mająca na celu przedstawić zagadnienia, które można napotkać na wspomnianym egzaminie. Zawiera ona 400 przykładowych pytań i odpowiedzi związanych z metodami testowania czy procesami przeglądu. Pytania dobrano tak, aby były jak najbardziej zbliżone do egzaminacyjnych; każdemu z nich towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. W drugiej części publikacji natomiast znalazły się odpowiedzi na wszystkie pytania, podane wraz z uzasadnieniami.
Przygody Testera Ziggiego – Rafał Kubik
Rafał Kubik stworzył postać testera Zygfryda i umieścił go w środku akcji, by pokazać zarówno problemy, z jakimi zmagają się testerzy w swojej pracy, jak i ich tok rozumowania, wnioski wyciągane z sukcesów i porażek. W książce wybrał tematy związane z oddzielnymi dziedzinami testowania, oraz poruszył różne wątki. Czytając o Zigim, początkujący testerzy zobaczą, jak inni, którzy również są na starcie kariery, radzą sobie w projektach. Ponadto na co zwracają uwagę rekruterzy i czy warto się przebranżowić. Osoby doświadczone zaś znajdą w książce ciekawe sytuacje z projektów, w których tester Zigi radzi sobie najlepiej, jak potrafi.
Zapoznaj się z bezpłatnym fragmentem.
Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy. Wydanie II – Adam Roman, Lucjan Stapp, Michaël Pilaeten
Powszechnie dostępne w sieci materiały dotyczące sylabusa, a także egzaminu umożliwiającego zdobycie certyfikatu ISTQB® są niestety często niepełne lub nieaktualne. Tyczy się to zwłaszcza w odniesieniu do najnowszego sylabusa w wersji 4.0 z 2023 roku, w znaczący sposób różniącej się od poprzedniej, pochodzącej sprzed pięciu lat. Aby uniknąć niepotrzebnej straty czasu i frustracji związanej z wielokrotnym podchodzeniem do egzaminu, warto sięgnąć po rzetelne źródło wiedzy. Ta publikacja – napisana przez współautorów sylabusa w wersji 4.0 – pozwala szybko opanować zagadnienia wymagane na egzaminie, tak aby bez stresu poradzić sobie z uzyskaniem certyfikatu.
Zapoznaj się z fragmentem książki.
Tester samouk. Praktyczny przewodnik po testowaniu oprogramowania na bazie gotowego projektu – Chhavi Raj Dosaj
Ta książka pomoże Ci się przygotować do pracy na stanowisku testera oprogramowania, a także zapewni wsparcie podczas wykonywania nowych zadań. Znajdziesz tu dokładne omówienie podstaw testowania, jego różnych rodzajów i poziomów w odniesieniu do zastosowania na różnych etapach pracy nad projektem. Kolejne rozdziały, na podstawie rzeczywistego projektu programistycznego, pokazują znacznie szerszy kontekst pracy testera. Zapoznasz się ze szczegółowymi informacjami o poszczególnych fazach testowania, ich planowaniu, przeprowadzaniu i monitorowaniu. Dowiesz się również, w jaki sposób skorzystać z wniosków z testów podczas planowania rozwoju projektu.
Zapoznaj się z fragmentem książki.
Tester samouk w zwinnym zespole. Testowanie agile krok po kroku na podstawie rzeczywistego projektu – Chhavi Raj Dosaj
Ta książka pomoże Ci się przygotować do pracy na stanowisku testera w zwinnym zespole programistów. Znajdziesz tu szczegółowe informacje na temat kolejnych etapów testowania, dzięki czemu zrozumiesz, jak w projektach agile te działania są planowane, przeprowadzane i monitorowane. Dowiesz się też, jak tę wiedzę stosować podczas wykonywania codziennych zadań testera w projekcie agile i na czym polegają różne procesy prowadzone przez zwinne zespoły. Co ważne, poszczególne koncepcje i zagadnienia odnoszą się do rzeczywistych projektów ― a to najlepszy sposób, by dobrze się przygotować do podjęcia pracy w zawodzie testera agile!
Zapoznaj się z fragmentem książki.
Podsumowanie
Książki – testowanie oprogramowania – zestawienie to odpowiedź na Wasze wiadomości, by zebrać całość informacji o książkach w jednym poście. Jak wspomniałem w leadzie, wychodząc na przeciw zebrałem sporo pozycji w tym poście. Pamiętaj, że w dziale książki opisujemy wiele książek, czy audiobooków dla testerów oprogramowania i osób pracujących w branży IT. Podejmujemy tematykę książek dla osób chcących rozwijać się z Javą, Pythonem, JavaScriptem, Bezpieczeństwem, czy SQLem.