Postman wprowadzenie do testów API. Przedmiotem niniejszego artykułu będzie przedstawienie narzędzia Postman i jego podstawowych możliwości. Pokażemy skąd i jak zainstalować narzędzie, czy można to narzędzie zintegrować z innym. Dodatkowo różnice w zakresie wersji darmowej i płatnej.
Instalujemy
Postman jest aplikacją desktopową a także wtyczką do przeglądarki Google Chrome. Aplikacja desktopowa dostępna jest na platformy Windows, Linux i MacOS. Postman też w aplikacji Trello pokazuje swoją RoadMapę gdzie zmierza ich aplikacja. Dodatkowo możemy założyć swoje konto w aplikacji, by w łatwy sposób komunikować się na różnych urządzeniach. W przypadku posiadania projektów biznesowych, jest możliwe wykupienia wersji płatnych.
Witamy
Postman udostępnia nam bardzo wiele przydatnych funkcjonalności. Podstawową funkcjonalnością jest wysyłanie żądań do API, czy możliwość ich zapisania. Mamy też możliwość udostępniania ich innym osobom z zespołu.
Z ekranu powitalnego możemy wybrać to co nas interesuje by przystąpić do działania z narzędziem. Na dzień dobry zajmiemy się tylko opcją Request.
Request
W tym akapicie pokażemy Wam jak szybko można poćwiczyć za darmo testowanie API z użyciem Postmana. Aby skorzystać z API do ćwiczeń, najlepiej wyszukać w Google frazy sample rest api. Możecie też skorzystać ze stron reqres.in. Na tej stronie w sekcji give and try będziesz mógł skorzystać z darmowych końcówek do testów.
Jak skorzystać z tego co widzimy powyżej? Sklejamy sobie adres url na którym jesteśmy czyli https://reqres.in i dodajemy to co jest w polu Request – /api/users/2. Dzięki temu otrzymujemy gotowy endpoint do testu:
https://reqres.in/api/users/2
Adres ten pokaże nam się w przeglądarce w formacie JSON (warto posiadać wtyczki do ich formatowania w przeglądarce – patrz artykuły o wtyczkach). Następnie tak skonstruowany adres wklejamy w Postmanie
Na powyższym rysunku zaznaczyliśmy kilka elementów na które warto zwrócić uwagę. Gdzie wklejono końcówkę, status i czas odpowiedzi, zawartość w formacie JSON. Oprócz JSONa możemy otrzymać odpowiedź jako XML, HTML czy text.
Free vs Paid
Kwestie płatności są poruszone w dziale pricing na stronie Postmana. Szczegółowo opisano tam jakie są różnice, a także plusy wynikające z posiadania wersji płatne względem darmowej. Dla osoby chcącej zacząć oczywiście wersja darmowa będzie wystarczająca. W późniejszym okresie czasu w zależności od potrzeb Twojej organizacji, będzie konieczna decyzja czy zostajecie przy darmowej wersji czy przechodzicie na wersję płatną.
Postman Canary
Jest to ciekawy model prezentacji oprogramowania. Postman wypuszcza aplikację z nowymi funkcjonalnościami w wersji Beta. Możliwe jest pobranie wersji na OSX (x64) / Windows (x86 or x64) / Linux (x86 or x64). Twórcy nie ukrywają, że coś może w tych wersjach nie działać poprawnie.
Podsumowanie
W artykule Postman wprowadzenie do testów API przedstawiliśmy wstęp do narzędzia. Postman z racji swojej popularności, będzie miał serię większej ilości artykułów, które będą sukcesywnie powstawać. W dziale inne narzędzia opisujemy wiele innych przydatnych narzędzi, które być może pomogą Wam w bieżącej pracy.