Postman uruchamianie testów na Bitbuckecie to wpis pokazujący w jaki sposób w kilku krótkich krokach dokonać integracji i uruchamiać testy Postmana na Bitbuckecie. Uruchamiaj automatycznie swoje testy API na Bitbucket i monitorują aplikację. Dodatkowo twórz raporty, by móc w przystępny sposób prezentować je zespołowi.
Wstęp
Założeniem wpisu, jest wskazanie w jaki sposób, szybko i skutecznie umożliwić uruchamianie testów Postmana na Bitbuckecie . Przed wpisem, konieczne jest wykonanie kilka kroków:
a) stworzenie testowego repozytorium na Bitbuckecie;
b) upewnienie się, że mamy działającego runnera na Bitbuckecie do uruchamiania testów.
Kwestie jak instalacja Postmana, weryfikacja workflow – Bitbuckecie – lokalna maszyna, pozostawiam jako oczywistość.
Pierwszy krok
Stwórz lokalnie swój test poprzez utworzenie kolekcji. W przypadku gdy nie masz żadnego API z którego możesz skorzystać – spróbuj swoich sił z https://reqres.in/ – gdzie możemy uczyć się pracy z testami API.
Po stworzeniu pierwszego requestu, dobrze dodać jakąś asercję (zakładka Tests), co później się przyda. Przykładem najprostszej może być status odpowiedzi czy czas odpowiedzi danego requesta.
Więcej przykładów różnych rodzajów testów znajdziesz w dedykowanym wpisie o snippetach. Gdy mamy pewność, że test działa przejdziemy do drugiego etapu.
Drugi krok
W drugiej kolejności mając działający test lokalnie, należy po pierwsze wyeksportować naszą kolekcję do pliku JSON i umieścić w katalogu który później umieścimy na Bitbuckecie.
Trzeci krok
Konieczne jest stworzenie pliku bitbucket-pipelines.yml aby móc uruchamiać testy na Bitbuckecie.
image: postman/newman_alpine33 pipelines: default: - parallel: - step: name: Test caches: - node script: - newman --version - npm install -g newman-reporter-htmlextra - newman run $BITBUCKET_CLONE_DIR/test.json -r htmlextra,cli --reporter-htmlextra-export ./newman-report.html artifacts: - newman-report.html max-time: 10 definitions: caches: node: ~/.npm
Stworzenie takiego pliku, pozwoli Wam uruchomić test na poziomie Bitbucketa.
W zakresie uruchomienia na Bitbuckecie
a) image – wskazujemy jaki obraz dockerowy chcemy wykorzystać do naszego testu;
b) script:
– newman –version – sprawdzamy tylko wersję Newmana – może przydać się gdy coś będzie trzeba zdebugować;
– npm install -g newman-reporter-htmlextra – instalacja newmana i reportera do tworzenia raportów;
– newman run test.json -r htmlextra,cli – uruchomienie naszego testu o nazwie test.json
– -r htmlextra,cli – stworzenie raportu;
c) artifacts – dodanie naszych raportów jako artefaktów abyśmy mieli możliwość ich pobrania.
Podsumowanie
Postman uruchamianie testów na Bitbuckecie to kolejny wpis nawiązujący do Postmana. Postman z racji swojej popularności, będzie miał serię większej ilości artykułów, które będą sukcesywnie powstawać.. W dziale inne narzędzia opisujemy wiele innych przydatnych narzędzi, które być może pomogą Wam w bieżącej pracy.