Wayback Machine Internet Archive

Inne narzędzia

Loading

Wayback Machine Internet Archive to amerykańskie archiwum cyfrowe zostało utworzone w 2001 roku. Wayback Machine to niezbędnik testera aplikacji webowych, który może pomóc Wam wyszukać niezgodności we wcześniejszych okresach na Waszych aplikacjach. Zgodnie z informacjami zapisanymi na stronie, zapisanych jest 451 bilionów stron internetowych.

Co to za narzędzie.

Oprogramowanie zostało przystosowane do indeksowania i pobierania, przy pomocy robotów internetowych wszystkich publicznie dostępnych stron WWW. Dane są zbierane przez „crawlery” nie zawierają wszystkich informacji dostępnych w Internecie, ponieważ dostęp do części z nich może być ograniczany przez ich wydawcę lub przechowywany w niedostępnych bazach. Wayback machine posiada swoją stronę internetową, a także aplikację mobilną na androida, oraz na iOS.

Jak to działa.

Wchodzimy na stronę crawlera wpisujemy adres url, który nas interesuje.

Dla przykładu wybraliśmy przeglądarkę Google.com

Jak widzimy roboty bardzo często odwiedzały wskazaną witrynę, zatem klikając w odpowiednią datę i godzinę, możemy sprawdzić jak wyglądała strona tego dnia i o tej godzinie. Z osi czasu możemy zobaczyć, jak witryna prezentowała się kilka lub kilkanaście lat wstecz.

Kolory poszczególnych znaczników informują użytkowniach odpowiednio o statusie pozyskanego zbioru:

  • niebieski – status 2xx;
  • zielony – status 3xx;
  • pomarańczowy – status 4xx;
  • czerwony status 5xx;

Ważnym aspektem jest, że webarchive to nie tylko zrzut ekranu wskazanej strony internetowej. To także możliwość pobrania źródła strony, a nawet jej interakcji – przejścia podstrony z daty snapshota.

Dodatkowe funkcje.

W miejscu gdzie chcemy wyszukiwać adres url, możemy wpisać inną, dowolną frazę celem wyszukania stron w archiwum. Pozwala ona na odnajdywanie archiwalnych zasobów bez konieczności znajomości ich źródłowego adresu. Wyszukiwanie pełnotekstowe wspiera także wykorzystywanie wieloznaczników. Dodatkowym elementami są wersje beta o nazwach Collections i Changes, gdzie można zweryfikować procent zmian w weryfikowanej aplikacji.

Podsumowanie

Na zakończenie artykułu o Wayback Machine Internet Archive, możemy śmiało stwierdzić, że jest narzędziem godnym uwagi. Może zdarzyć się w trakcie Waszej pracy, że aplikacja webowa będzie posiadała „błędne style” i nie będzie wyświetlać się tak jak powinna. Aplikacja Wayback Machine być może pomoże ustalić datę od kiedy zaistniała taka sytuacja. O innych narzędziach godnych uwagi, szerzej piszemy w niniejszym dziale.