Przegląd przeglądarek mobilnych

Manualne

Loading

Przegląd przeglądarek mobilnych to wpis o różnego rodzaju przeglądarkach, z których jako testerzy możemy korzystać. Postaramy się zaprezentować najpopularniejsze przeglądarki – podparte rankingiem. Napomkniemy też o mniejszych kolegach. Zdarzyć się może, że w ramach Waszej pracy będziecie musieli przetestować coś na mniej znanych aplikacjach, stąd pomysł by przedstawić.

Ranking przeglądarek mobilnych w Polsce.Przegląd przeglądarek mobilnych - Polska

Ranking przeglądarek mobilnych na Świecie. Przegląd przeglądarek mobilnych - Świat

Chrome

Podobnie jak i na desktopie, tak samo na urządzeniach mobilnych Google Chrome jest w wielu regionach najpopularniejszą przeglądarką. Zaletami jest możliwość synchronizacji z aplikacją desktopową. W ramach aplikacji możecie dokonać zmian w ustawieniach poprzez chrome://flags. Wady jakie posiada Chrome każdy zna – na słabszych urządzenia potrafi strasznie wolno działać, jednak z racji popularności, testowanie na tej aplikacji jest wręcz niezbędne.

Safari

Wydaje się, że aplikacja od Apple w rankingach światowych oscyluje w okolicy drugiego miejsca a na pewno ma chrapkę na wejście na szczyt. Główną zaletą przeglądarki Safari jest synchronizacja z całym środowiskiem Appla. Dodatkowo ustawienie w systemie jej jako domyślnej, powoduje często wymuszanie by użytkownik korzystał właśnie z tej przeglądarki na swoim IPhonie.

Samsung Internet

Autorska przeglądarka od Samsunga, która również posiada dość dużą część rynku mobilnego. Podobnie jak u Apple, również i ta przeglądarka w urządzeniach Samsunga jest ustawiana jako domyślna. W przypadku użytkowników mniej świadomych – którzy nie dokonują zmian w swoim smartfonie, jako testerzy musimy testować nasze aplikacje również na tej przeglądarce.

Android Browser

Wbudowana przeglądarka w systemach Androida. Po popularności tej przeglądarki widać, że duża część użytkowników korzysta z tego co ma ustawione domyślnie. Widać to na przykładach Samsunga czy Safari.

Opera

Tutaj możemy dokonać podziału na dwa rodzaje Opera – wersja ciężka + Opera Mini – wersja lekka. W ramach przeglądarki Opera posiadamy darmowy VPN i wbudowaną blokadę reklam. Opera Mini zaś to przeglądarka wspierająca szybsze przeglądanie poprzez eliminowanie pobierania danych. Wadą może być nieprawidłowe wyświetlanie niedostosowanych stron.

Firefox

Przeglądarka Firefox w wersji mobilnej póki co nie powtarza sukcesu swojego desktopowego odpowiednika. Aplikacja automatycznie blokuje elementy śledzące – ok. 2000. Dodatkowo posiada rozszerzenie blokujące automatycznie reklamy

UC Browser

Podobnie jak Opera posiada wersję standardową i Mini. Podobnie jak w wersji desktopowej, święci największe tryumfy w rejonach azjatyckich. Jest dostępna na platformę Android. Jako swoją zaletę wymienia możliwość łatwego pobierania np. filmów z FB.

Edge Legacy

Przeglądarka dostępna na Androida i iOS. Dzięki odchudzeniu w porównaniu z poprzednimi wersjami, Edge Legacy ma być przeglądarką lekką i szybką. Zapewne jak w przypadku desktopa będzie lepszą alternatywą niż IE Mobile.

QQ Browser

Powyższa przeglądarka mobilna została opracowana przez chińską firmę technologiczną Tencent. Wykorzystuje silniki Trident i WebKit. Przeglądarka popularna najbardziej na rynkach azjatyckich, głównie w Chinach.

Puffin

Przeglądarka wydana po raz pierwszy w 2010 roku. Szczególną cechą tej przeglądarki jest wykorzystywanie chmurowych szyfrowanych serwerów do przetwarzania treści. Jej instalacja jest możliwa na Anroida i iOS. W odczuciu wielu osób jest to jednak z szybciej działających przeglądarek mobilnych.

Dolphin Browser

Przeglądarka – Dolphin Browser to przeglądarka internetowa dla systemów operacyjnych Android i iOS opracowana przez MoboTap. Aplikacja dostosowuje sposób przeglądania poprzez spersonalizowany ekran startowy, sterowanie głosem i gestami, dostosowywalne ustawienia i funkcje udostępniania.

Flynx Browser

Aplikacja Flynx Browser to przeglądarka internetowa dostępna na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android. Flynx to „pływająca” przeglądarka, która pozwala na przeglądanie strony posiadają w tle włączoną inną aplikację.

Kiwi Browser

Aplikacja jest tytułowana jako Kiwi Browser –  Fast & Quiet. Przeglądarka oparta jest o Chromium i ma posiadać wszelkie zalety. Istotne, że posiada wbudowany bloker reklam i posiada możliwość instalowania dodatków z Chrome Web Store.

Ciekawostki

Na koniec dla jaskrawości i okazania specyfiki danego rynku pokażemy, że testując rozwiązania dla innych regionów musimy mieć na względzie nieco odmienne aplikacje.

Ranking przeglądarek mobilnych w Chinach.
Przegląd przeglądarek mobilnych - Chiny

Wykaz przeglądarek mobilnych w Wielkiej Brytanii.
Przegląd przeglądarek mobilnych - Wielka Brytania

Ranking przeglądarek mobilnych w Rosji.
Przegląd przeglądarek mobilnych - Rosja

Podsumowanie

Przegląd przeglądarek mobilnych to przedstawienie Wam rankingu przeglądarek i zaprezentowaniu różnych alternatyw. Jak widać, istnieje kilka innych opcji poza flagowcami pierwszego wyboru. Inne informacje dla testerów manualnych znajdziesz w dedykowanym dziale.