Screenshootery dla Windowsa

Inne narzędzia

Loading

Screenshootery dla Windowsa. Poznaj i porównaj w działaniu GreenShot, ShareX, Awesome Screenshot i kilka innych aplikacji ułatwiających życie. Poznaj także jak operować naszym ulubionym print screenem i przy kombinacjach klawiszowych ułatwić sobie życie.

Print screen i jego wariacje

Nie masz żadnego narzędzia, potrzebujesz zrobić zrzut ekranu, od tego jest nasz ulubiony przycisk print screen.

  • Print screen – klikając przycisk w ten przycisk dokonujesz zrzutu ekranu całego obszaru widocznego na monitorze.
  • Windows  + Shift + S jeżeli chcesz zaznaczyć dowolny element (wycinek) na monitorze to wciśnij kombinację wskazaną wyżej kombinację klawiszy.
  • Alt i Print Screen – kolejną możliwością jest kombinacja wskazanych wyżej klawiszy. Takie działanie pozwoli zrobienie zrzutu ekranu bieżącego okienka bez innych rzeczy w tle.
  • Ctrl + Alt + PrtScn – Następną możliwością jest zrobienie zrzutu z np. 2-3 podłączonych do jednego komputera wyświetlaczy. Często przydatne gdy chcemy coś porównać np. na 2-3 różnych przeglądarkach w różnych oknach.

GreenShot

Aplikacja Greenshot to darmowy program do tworzenia zrzutów ekranu dla systemu Microsoft Windows. Aplikacja pozwala na błyskawiczne przechwytywanie zrzutów ekranowych i edytowanie ich w specjalnym, wbudowanym edytorze graficznym. Ponadto aplikacja otwiera obrazki ze schowka systemowego i bezpośrednio z plików znajdujących się na dysku Obsługuje następujące formaty graficzne JPG, PNG, GIF lub BMP. Korzystając z tej aplikacji możemy wykonać zrzut ekranu z całego pulpitu lub dowolnego obszaru, a nadto z aktywnego uruchomionego okna. Greenshot umożliwia na przesyłanie zrzutów ekranowych do różnych serwisów i usług. Aplikacja możliwa jest do pobrania tutaj. Klikając print screen uruchamiamy menu aplikacji.

ShareX

Program ShareX jest darmowym narzędziem do zrzutów ekranu dla systemu Windows. Aplikacja z powodzeniem radzi sobie z tworzeniem zrzutów całego ekranu,, czy też obejmujących jedynie wskazany obszar, o nieregularnych kształtach. Wśród dostępnych opcji znajdziemy również możliwość nagrywania prostych animacji, zawierających naszą aktywność na ekranie. ShareX dysponuje także podstawowymi narzędziami do edytowania screenshotów, takimi jak np. nakładanie na obraz znaków wodnych, dodawanie adnotacji. Aplikacja do pobrania z oficjalnej strony.

LightShot

Apka LightShot to niewielkie i darmowe narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. Aplikacja oferuje prosty, lekki i przyjazny dla użytkownika interfejs, a także umożliwia na modyfikowanie przechwyconego zrzutu ekranu przy użyciu rozbudowanego edytora dostępnego w formie Online na stronie Prntscr.com. LightShot potrafi przechwycić obraz zarówno całego pulpitu, aktywnych okien lub wybranego fragmentu ekranu.  Główną zaletą jest to, że aplikacja jest dostępna poza Windows także na MacOs, oraz jako wtyczka do Chrome, Firefoxa, Opery oraz IE. Wersja desktopowa dostępna tutaj.

Screenpresso

Aplikacja Screenpresso to darmowe narzędzie do tworzenia zrzutów ekranowych i ich obróbki. Doskonale sprawdzi się podczas redagowania różnego raportowania bugów w Waszej aplikacji, czy tworzenia raportów. Aplikacja po uruchomieniu działa w tle, umożliwiając tworzenie screenów całego ekranu, wskazanego przez Was obszaru, oraz aktywnego okna. Każda stworzona w ten sposób grafika zapisywana jest na liście, z poziomu której możemy później wybrane zrzuty poddawać obróbce, co przy testach może ułatwić pracę. Pobierz Screenpresso ze strony wydawcy. Stworzone zrzuty możemy zapisywać w formacie JPG, GIF, PNG i BMP.

ScreenTake

Ciekawa aplikacja do tworzenia screenshotów dostępna na platformy Windows i Linux. Aplikacja pozwala na obrabianie graficzne screenshotów, przenoszenie, zwiększanie czy zmniejszanie. Jeżeli potrzebujesz zrobić wiele print screenów, możesz uruchomić tryb cichy. Aplikacja jest darmowa i dostępna tutaj. Jeżeli potrzebujesz to popraw zrozumienie swoich zrzutów ekranu, dodając strzałki czy inne obiekty w celu opisania obrazu. Dostępne są również markery, cyfry i strzałki.

Pick-Pick

Program PicPick jest bezpłatny i służy do modyfikowania plików graficznych i wykonywania zrzutów ekranowych. Korzystając z PicPick możemy wykonywać zrzuty ekranu z danego okna, całego pulpitu, jego dowolnego elementu. Następnie przechwycony obrazek możesz zapisać na dysku twardym w formacie PNG, JPG, BMP. Do dyspozycji otrzymujecie rozbudowany edytor graficzny, w którym zmodyfikujemy przechwycony zrzut ekranu lub inne dowolne zdjęcie. Aplikacja dostępna na platformy Windows i możliwa do pobrania tutaj.

Skitch

Aplikacja Skitch to przyjazna i darmowa aplikacja przeznaczona do wykonywania zrzutów ekranu. Aplikacja jest dostępna na Windows, Mac OS oraz mobilnych Android i iOS. Program umożliwia tworzenie screenów, obejmujących cały ekran lub wskazany przez usera obszar. Projekty możemy zapisać na dysku w formacie PNG, BMP, JPG, PDF i TIFF, ale również przenieść do usługi Evernote. Aplikacja do pobrania z witryny Evernote.

TinyTake

Aplikacja posiadająca wersję darmową jak i płatnąi dostępna jest w dziale Download producenta. Dostępna jest na platformy Windows, oraz MacOs. Aplikacja zapewnia wiele rozwiązań do wyświetlania i zapisywania obrazów w pamięci online. Dla darmowej wersji apki, która jest dostępna do użytku osobistego z ograniczonymi funkcjami – 2 GB w chmurze, oraz maksymalnie 5 minutowy film.

Podsumowanie.

Screenshootery dla Windowsa to temat bardzo rozległy. Jako użytkownicy możemy korzystać z najprostszych rozwiązań, czy też bardziej zaawansowanych aplikacji. Wszystko zależy od okoliczności i potrzeb Was jako użytkowników.  O innych narzędziach godnych uwagi, szerzej piszemy w niniejszym dziale.