Testerskie Newsy – wrzesień 2022

News

Loading

Testerskie Newsy – wrzesień 2022 to kontynuacja szybkich, co miesięcznych newsów. Prezentujemy informację tak, by by pochłonąć tekst w kilka chwil. W ramach tych wpisów będziemy podawać szybkie newsy o nowych wersjach,  projektach, narzędziach, wydarzeniach. 

Wpis ten jest wpisem nr 200 w ramach serwisu dlatesterow.pl. 

Konferencje 

ConSelenium IV 

4 edycja konferencji Conselenium zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna konferencja odbędzie się w Łodzi w dniach 01-02 grudnia 2022 roku. Obecnie konferencja jest na etapie CFP. Więcej o konferencji piszemy tutaj. 

The H@ck Summut 

Kolejna edycha the h@ck summit odbędzie się w dnia 13-14.10.2022 roku w Warszawie na PGE Narodowym. The Hack Summit to kontynuacja konferencji What The H@ck pod nową marką, od jej głównego organizatora. Tak jak co roku możecie spodziewać się kilkunastu ścieżek o tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa IT, wystąpień topowych prelegentów z kraju i zagranicy. Agenda to przejrzenia tutaj

Test Dive 2022

Po dwuletniej przerwie, konferencja Test Dive powraca – także stacjonarnie. Organizatorzy, którzy w tym roku postawili na formułę hybrydową spotkania, zapraszają do Multikina w Krakowie. Konferencja odbędzie się 13 października 2022, więcej informacji tutaj

Mega Sekurak Hacking Party

W dniu 17.10.2022 roku odbędzie się Mega Sekurak Hacking Party. Więcej informacji tutaj

Newsy 

Cypress IO – 10.8.0

Cypress doczekał się kolejnego wydania po rewolucji wersji 10.6.0. W ramach aktualnej wersji poprawiono sporo błędów czy też dodano nowe elementy. Pełne informacje o zmianach znajdują się tutaj. Od wersji 10.X.X nastąpiło wiele zmian, o czym będziemy informować w odrębnych wpisach. 

Wraz z wydaną wersją otrzymaliśmy POC możliwości testowania na WebKit czyli przeglądarce odzwierciedlającej iOSowe Safari. Obecnie wprowadzone jest to w wersji eksperymentalnej, gdzie korzystamy ze współpracy Playwright i Cypress. 

CyberAlerty Niebezpiecznik.pl

Niebezpiecznik wydał ciekawą aplikację wraz z alertami.  Aplikacja pokaże Ci alert (ostrzeżenie) ilekroć w polskim internecie pojawi się nowy rodzaj oszustwa lub masowy atak, w wyniku którego możesz stracić dane lub pieniądze. CyberAlerty są wysyłane w formie powiadomień push. W każdej chwili możesz zrezygnować z ich otrzymywania. Obecnie dostępna jest wersja na Androida

SauceLabs

Platforma SauceLabs dla testerów aplikacji webowych udostępniła nowe możliwości w postaci testowania na:

 • Chrome 105,
 • Edge 105;
 • Firefox 104;

Ponadto możliwość testowania wydajnościowego API.  uaktualniono wersję frameworków dla testów automatycznych – Cypress, Puppeteer, TestCafe, Playwright, Replay. 

Lambda Test

Aplikacja umożliwia testowanie na nowych środowiskach w postaci:

 • Firefox 104 Beta, 103
 • Chrome 105 Beta, 104,
 • Edge 105 Beta, 104,
 • Android 13;
 • Nothing Phone 1;
 • Tecno Spark 7;
 • Safari 16 Beta;

Dodatkowo możliwość podejrzenia nagrania z każdego testu automatycznego aplikacji mobilnych. 

BrowserStack

Aplikacja umożliwia testowanie na nowych środowiskach w postaci:

 • Firefox 104, oraz 105 Beta
 • Chrome 104, 105 Beta, 106 Dev
 • Edge 104, 105 Beta, 106 Dev
 • Opera 90

Ponadto nowe możliwości w ramach aplikacji mobilnych:

 • Motorola Moto G71 5G,
 • Google Pixel 6 PRO
 • Realme 8

Ponadto możliwość nagrywania sesji testowej na mobilnych przeglądarkach, oraz testowania Accessibility na urządzeniach mobilnych z Androidem.

Kali Linux v. 2022.3

Doczekaliśmy się wydania Kali Linuxa w wersji 2022.3 o czym szczegółowo możemy poczytać na blogu kali.org. Nową wersję możemy pobrać tutaj.

Postman 9.31.0

Postman doczekał się kilku nowych wydań w tym roku. Na oficjalnej stronie w release-notes możemy zauważyć że wsparcie dla narzędzia jest ciągle i są stale wprowadzane poprawki. W ostatnich dniach zostały nam zaprezentowane kolejne fixy dla zgłoszeń pod poprzednią wersją.

Strony do nauki testowania

Często zastanawiacie się gdzie możecie poćwiczyć pewne testerskie umiejętności, np. nie mając komercyjnego doświadczenia. Zapraszam do zapoznania się z listą Awesome Sites To Test On

Książki

Wracamy z cyklem w którym będziemy wrzucać nowości książkowe:

Bezpłatne książki

Kiedyś już informowaliśmy o tych pozycjach, jednak warto wrócić, by czytelnicy, którzy niedawno dołączyli do serwisu, mogli zapoznać się z tymi pozycjami. 

Darmowy ebook z www.io4pm.org o tytule “Project_Management_Revealed” – Traning Book, second edition. Ebook liczy 131 stron i jest napisany w języku angielskim.

Kolejna pozycja to również darmowy ebook z test-institute.org o tytule “Software Testing Revealed” – Traning Book, second edition. Ebook liczy 80 stron i jest napisany w języku angielskim.

Kolejna pozycja to opracowanie Maaret Pyhäjärvi, która wydała książkę o testach eksploracyjnych w języku angielskim. Książka jest możliwa to pobrania za darmo z leanpub, jednakże wspierając autorów – zachęcam do zakupu. Link to książki.

Jenkins 2.370

Została wydana kolejna wersja Jenkinsa, która posiada wiele zmian w zakresie – security, poprawki błędów i usprawnień. Pełna lista zmian znajduje się tutaj.

Inne Newsy:

REST Assured 5.1.1

Została wydana nowa wersja REST Assured

<!-- https://mvnrepository.com/artifact/io.rest-assured/rest-assured -->
<dependency>
<groupId>io.rest-assured</groupId>
<artifactId>rest-assured</artifactId>
<version>5.1.1</version>
<scope>test</scope>
</dependency>

Serenity BDD 3.3.2

Została wydana nowa wersja Serenity.

<!-- https://mvnrepository.com/artifact/net.serenity-bdd/serenity-core -->
<dependency>
<groupId>net.serenity-bdd</groupId>
<artifactId>serenity-core</artifactId>
<version>3.3.2</version>
</dependency>

Selenide 6.7.2

Została wydana nowa wersja Selenide.

<!-- https://mvnrepository.com/artifact/com.codeborne/selenide -->
<dependency>
<groupId>com.codeborne</groupId>
<artifactId>selenide</artifactId>
<version>6.7.2</version>
</dependency>

Selenium 4.4.0

Została wydana nowa wersja Selenium. 

<!-- https://mvnrepository.com/artifact/org.seleniumhq.selenium/selenium-java -->
<dependency>
<groupId>org.seleniumhq.selenium</groupId>
<artifactId>selenium-java</artifactId>
<version>4.4.0</version>
</dependency>

 

Różne eventy online:

Tutaj przedstawimy Wam kilka eventów online, abyście mogli wybrać coś dla siebie. Spotkania w formule hybrydowej lub całkowicie online.

Kurs SQL – zniżka dla czytelników

Specjalnie dla Was – Krystian Brożek – znany specjalista od SQLa przygotował specjalną zniżkę w kwocie 100 zł na zakup kursu. Jak wiemy wiedza z baz danych jest bardzo przydatna dla testerów, zatem warto rozważyć zakup w promocyjnej cenie. Zajrzyj na stronę geekon.edu.pl i wykorzystaj kod rabatowy na kurs SQL dlatesterow.pl

JavaStart.pl – rabat

Jeżeli chcesz kupić kurs Javy, Springa, testowania z wykorzystaniem Selenium i testNG, RestAssured lub jakikolwiek inny, zapraszamy na stronę JavaStart. Wchodząc przez nasz odnośnik otrzymujecie 5% rabatu na zakupy, a jednocześnie wspieracie w ten sposób rozwój serwisu. Kod rabatowy JavaStart. 
1. Kurs Java
2. Kurs Spring
3. Kurs Testowanie Jednostkowe
4. Kurs Selenium
5. Kurs REST Assured
6. Kurs Zestaw zadań Java
7. Kurs Pakiet kursów Java i Selenium
Więcej kursów znajduje się w ofercie
UWAGA po zmianach w zasadzie działania – rabat nalicza się jedynie po kliknięciu w link partnerski. 
Kupując kursy JavaStart z naszych reflinków wspierasz rozwój naszej witryny. 

Dokumentacja PRO

Pracujesz w projektach gdzie trzeba tworzyć dokumentację? Część pracy Twojej lub Twojego zespołu polega na pisaniu dokumentacji? Czy pracujecie zgodnie z zasadą – dokumentacji nikt nie chce pisać, ale każdy potrzebuje? Zapoznaj się z ofertą Karola dokumentacja.pro

Z kodem promocyjnym dla_testerow zapłacisz 10 % mniej. 

italki.com

Jak wiemy w naszej rzeczywistości konieczna jest umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Gdzie nabywać praktykę? Skorzystaj z oferty italki.com, gdzie możesz rozmawiać z różnymi osobami. Korzystając z naszego reflinka, gdy zakupicie kredyty za $20, otrzymamy $10, a Wy $5! Ponadto korzystając z kuponu CF5 – otrzymacie 5 USD rabatu za zakup kredytów.

Podsumowanie

Testerskie Newsy – wrzesień 2022 to kolejny wpis z tego cyklu. Szybkie strzały, o nowościach z naszego testerskiego świata, dający Wam informację – “Hej, pojawiło się coś nowego”. Dodatkowo – podobnie jak w poprzednich miesiącach będziemy starać się dostarczać Wam zniżki, czy rabaty na różne testerskie produkty. Cykliczne newsy testerskie i inne nowości będą opisywane w dziale News. Testowanie oprogramowania newsy – to coś dla każdego interesującego się tematyką QA.