Narzędzia do automatyzacji testów – przegląd to wpis chcący przedstawić Wam inne narzędzia, które są na rynku poza omawianymi szeroko Selenium, Appium, czy Cypress IO. Celem wpisu nie będzie szczegółowe opisywanie tylko, krótkie przedstawienie różnych narzędzi. Kolejność jest przypadkowa, proszę o nie uznawanie tego jako rankingu na jego podstawie.
1. TestingWhiz
Narzędzie TestingWhiz jest toolem do automatyzacji testów z bezkodowym skryptem. Przedmiotowe narzędzie oferuje możliwość testowania aplikacji webowych, oprogramowania, testowania API, baz danych czy aplikacji mobilnych. Jest możliwość integracji z takimi narzędziami jak do:
Zarządzania testami jak:
- Zephyr;
- Visual Studio Team Services;
- HP Quality Center;
- Test Rail;
Narzędzia do CI:
- Jenkins;
- Bamboo;
- Azure;
Narzędzia do śledzenia błędów jak:
- Jira;
- Visual Studio – Team Foundation Server;
- FogBugz;
- Mantis;
Systemy kontroli wersji:
- BitBucket;
- Subversion;
- GitHub;
Narzędzia w chmurze:
- Browserstack;
- SauceLabs;
Bazy danych:
- mongoDB;
- MS SQL Azure;
- Informix Software;
- PostgreSQL
- Oracle
- MySQL;
- IBM DB2;
Platformy mobilne:
- Android;
- iOS;
Narzędzie jest płatne, istnieje możliwość pobrania 30 dniowej wersji trial w celach testowych. Narzędzie jest wspierane i na bieżąco aktualizowane, ostatnia zmiana wykonana pod koniec września 2020 roku. Z innych stron możemy wyczytać, że cena za narzędzie to kwota 149.00 USD miesięcznie za użytkownika.
2. TestComplete
Wspomniana TestComplete to platforma testowa oferująca różne rozwiązania do automatyzacji testów aplikacji desktopowych, webowych i mobilnych poprzez oprogramowanie SmartBear. Aplikacja oferuje testowanie GUI, obsługuje JavaScript, Python, VBScript, JScript, DelphiScript, C ++ Script & C # Script. TestComplete daje możliwość integracji z takimi narzędziami jak:
- Bamboo,
- Jira;
- git;
- HP ALM;
- Jenkins;
- Mercurial;
- Bugzilla
- QA Complete APP Life Cycle Managment;
- Selenium;
- Subversion
- Visual Studio Team Foundation Server;
- Visual Studio;
- Cucumber Studio Agile Test Managment;
- Zephyr;
- Azurel
- Team City;
Przedmiotowe narzędzie jest płatne, jednak podobnie jak w przypadku poprzedniego narzędzia daje możliwość uzyskania wersji trial na okres 30 dni.
3. Ranorex Studio
Kolejne narzędzie do automatyzacji testów, obejmujące możliwość automatyzacji zachowań aplikacji desktopowych, webowych, oraz mobilnych. Narzędzie posiada zestaw do automatyzacji bez użycia kodu, pełne IDE, oraz otwarte API. Aplikacja posiada IDE o nazwie Ranorex Studio do testowania API, które możemy połączyć z przebiegiem testów warstwy GUI. Narzędzie wspiera wiele technologii, min. Java, .NET, HTML, jQuery – szczegółowo wymienione są tutaj. Narzędzie jak przystało posiada zestaw innych z którymi może się integrować, m.in.:
- Jira;
- Azure DevOps;
- TestRail;
- Applitools Eyes;
- Jenkins;
- Visual Studio;
- Selenium WebDriver;
Narzędzie jest płatne, bieżące szczegóły na temat płatności znajdują się tutaj. Ranorex Studio prezentuje też 2 minutowy film prezentujący jego możliwości.
Podobnie jak poprzednie aplikacje, również i Ranorex Studio umożliwia uzyskanie 30 dniowego triala na przetestowanie jego możliwości w praktyce.
4. Sahi
Sahi to narzędzie do automatyzacji testów aplikacji webowych, mobilnych czy desktopowych. Aplikacja wspiera testowanie na najpopularniejszych przeglądarkach jak Chrome, Opera, Firefox, Safari czy MS Edge. Pozwala też na testowanie aplikacji desktopowych stworzonych na platformę Windows stworzonych w Java, WPF, Win32, WinForms, .NET, SilverLight, XBAP, UWP. Oczywiście wspiera też aplikacje mobilne na iOS, Androida a także aplikacje natywne i hybrydowe.
Z dokumentacji możemy wyczytać szczegółowo możliwości integracji przedmiotowego narzędzia. Na uwagę zasługują możliwa integracja z Jenkinsem, TeamCity.
Aplikacja Sahi Pro daje też możliwość do przeprowadzania testów wydajnościowych o czym poświęcono odrębne miejsce w dokumentacji.
Wydawcy narzędzia rekomendują korzystanie z JavaScriptu przy chęci automatyzacji testów. Wskazują, że korzystając z JS nie trzeba mieć tak dużej wiedzy programistycznej jak w przypadku chęci kodowania w Javie.
Podobnie jak poprzednie – aplikacja jest płatna i plany zostały szczegółowo opisane tutaj. Lista kilku filmików do zapoznania się z aplikacją podana jest w zakładce video-tutorials.
5. Watir
Atenzione … tym razem opisywane narzędzie jest typem typu open-source, zatem już na starcie narzędzie jest odmienne od poprzednich. Składa się z bibliotek Ruby do automatyzacji testów aplikacji webowych.
Twórcy wskazują, że pełna dokumentacja każdej publicznej klasy i metody w bazie kodu Watira jest dostępna w RubyDoc z przykładami, zatem użytkownik już na starcie otrzymuje sporą dawkę wiedzy. Aplikacja jest utrzymywana przez społeczność i każdy może sugerować aktualizację strony czy też zgłaszania błędu. Aplikacja wspiera testowanie na najpopularniejszych przeglądarkach jak Chrome, Opera, Firefox, Safari czy MS Edge.
Przewodnik po aplikacji przedstawia krok po kroku jakie czynności należy podjąć by zacząć korzystać z narzędzia. Wszystko dobrze opisane w getting-started.
W zakładce add-ons możemy przeczytać między innymi o ciekawych bibliotekach, które ułatwią nam testowanie aplikacji mobilnych, wspierania aplikacji stworzonych w Angularze.
6. Telerik TestStudio
Ostatnim opisywanym dzisiaj narzędzie będzie Telerik TestStudio. Kolejna aplikacja umożliwiająca testowanie aplikacji desktopowych, webowych a także mobilnych. Zezwala też na testowanie obciążenia czy wydajności. Aplikacja wspiera testowanie na najpopularniejszych przeglądarkach jak Chrome, Opera, Firefox czy MS Edge. Dla aplikacji webowych narzędzie posiada możliwość nagrywania testów, które po zakończeniu można wrzucić do wspólnego repozytorium by w szybki sposób uzyskać dostęp.
Narzędzie jest płatne i szczegółowy zakres zakres dostępności i ceny znajduje się tutaj. Jak poprzednie aplikacje, jest również możliwość skorzystania z 30-dniowego triala. Dla zainteresowanych blisko godzinne wideo przedstawiające aplikację
Podsumowanie
Narzędzia do automatyzacji testów – przegląd to chęć zaprezentowania Wam innych narzędzi do automatyzacji. Być może z tego wpisu zainteresujecie się innymi narzędziami, które mogą przydać Wam się w pracy. Więcej wpisów o testach automatycznych znajduje się w odpowiedniej kategorii – testy automatyczne.