Własna Jira do nauki

Zarządzanie

Loading

Własna Jira do nauki czyli instrukcja jak szybko krok po kroku, postawić Jirę i zapoznać się z jej działaniem. Dzięki szybkiej i prostej akcji będziesz mógł poćwiczyć jak zakładać błędy, jakie elementy zawierać.

Startujemy

Jeżeli chcesz postawić własną instancję Jiry, jest to teraz możliwe za darmo. Wystarczy wejść na stronę Atlassiana i wybrać bezpłatną wersję Jiry. Darmowa instancja obejmuje obsługę do 10 użytkowników i 2 GB pamięci – co pozwoli nawet na pracę w małych zwinnych zespołach, które nie potrzebują wodotrysków od tej aplikacji.

Idziemy pod adres gdzie wybieramy swój plan.

Własna Jira do nauki - free plan

Tworzymy konto

Tworzymy swoje konto poprzez adres e-mailowy (Google) lub poprzez inną skrzynkę e-mailową. Później tylko weryfikujemy adres e-mail i tworzymy nazwę dla naszego projektu.

Własna Jira do nauki - nazwa

Tworzenie instancji Jiry chwilę potrwa, jednak już później będziemy mieli gotowe narzędzie do nauki. Jeżeli chcesz możesz zaprosić inne osoby by stworzyć zespół, lub pominąć ten krok i zacząć poznawać Jirę.

Pierwszy projekt

Na początku wybieramy szablon dla metodologii w której chcemy pracować – czy będzie to Kanban, Scrum, czy tylko śledzenie błędów. My na potrzeby artykułu wybierzemy Scrum. Następnie tworzymy projekt nadając mu nazwę.

Własna Jira do nauki - tablica

Po prawej stronie widzimy Jira Quickstart gdzie możesz zobaczyć podpowiedzi dla nowego użytkownika. Z lewej strony zaś mamy całe menu nawigacyjne które zawiera:

  • Backlog – miejsce gdzie zbieramy zadania
  • Aktywny Sprint – jeżeli pracujesz w Scrumie, to są to aktywne zadania które są do wykonania w określonej iteracji czasu;
  • Raporty – to kwestie usstawiane w zakresie różnych statystyk w ramach np. sprintu – wykres czasu który zamierzaliście poświęcić a jaki rejestrujecie itd.
  • Zgłoszenia – lista zadań które możecie filtrować;
  • Komponenty – to elementy po których możecie wyciągać różnego rodzaju zadania. Np. tworzyliśmy aplikację dlaTesterów i mogliśmy podzielić na komponenty typu – przygotowanie techniczne (zadania na wybranie szablonu, jego implementację, poprawy, dorzucenie elementów), artykuły (stworzenie wzorców, tagów, pierwszych artykułów), promocja (założenie kont social mediowych etc);
  • Ustawienia projektu – tutaj możemy sobie edytować różnego rodzaju elementy pod projekt który stworzyliśmy;
  • pozostałe elementy na początku nie będą Ci potrzebne;

Pierwszą epikę, historia, zadanie, błąd

W prawej górnej belce jest również wiele funkcji, ta która najbardziej nas interesuje to utwórz – czyli stworzenie nowej epiki, historii, zadania, czy zgłoszenie błędu.

Wszystkie takie elementy lądują w backlogu. W ramach historii możemy tworzyć podzadania. Każdy ze stworzonych elementów posiada własny numer na podstawie nazwy którą stworzyłeś dla projektu. U nas pierwsza historia otrzymała nazwę DLAT-1 a stworzone podzadanie DLAT-2. Ten ID jest później umiejscawiany w adresie URL gdy chcemy coś wyszukać.

Na zakończenie polecam bawić się klikać, próbować i testować tak by mieć obycie z aplikacją. Jeżeli coś nie będzie Ci działać – zawsze możesz usunąć element.

Podsumowanie.

Własna Jira do nauki to artykuł wychodzący na przeciw temu co czasami piszą użytkownicy grup. Jak mam poznać Jirę jak nie pracuję. Jak widzimy, stworzenie instancji jest łatwe, jednak być może sama informacja o fakcie możliwości stworzenia darmowej instancji mógł nie być Wam znany.  O innych narzędziach związanych z zarządzaniem projektami, szerzej piszemy w niniejszym dziale. Jeżeli chcesz to był już artykuł wprowadzający w tematykę Jiry.