Książki dla testerów oprogramowania cz. 4 czyli kolejna już część propozycji przydatnych książek. Pozycje te pomogą uzupełnić Waszą wiedzę z zakresu testowania oprogramowania. Te kilka przedstawionych pozycji będzie idealne dla osób znajdujących się na różnym etapie testerskiego rozwoju.
Podróż przez świat testowania – Karolina Pawłowska i Natalia Pawlak
Książka o której już wspominaliśmy kilkukrotnie na witrynie np. we wpisie tutaj. Trzeba wskazać, że książka porusza tematykę związaną z podstawami testowania. Fundamentem tej książki jest certyfikat ISTQB. Dla łatwiejszego zrozumienia tematyki i nabywania umiejętności czytelnik będzie miał możliwość wykonywania ćwiczeń. Autorki proponują wiele ćwiczeń, by dzięki nim rozwijać umiejętności i potwierdzać zdobytą wiedzę. Dzięki formule książki – kurs – stanowi bardzo dobry materiał dla osób kandydujących na stanowisko junior testera.
Ciągłe dostarczanie oprogramowania. Kompletny przewodnik – Eberhard Wolff
Opisywana książka jest kolejnym wartościowym przewodnikiem dla zespołów projektowych. Pozycję tą docenić mogą zwłaszcza programiści i menedżerowie pracujący według zasad DevOps. Przedstawiono tu podstawowe procesy, wymagania, korzyści i konsekwencje techniczne. Najważniejszymi tematami poruszonymi w opisywanej książce to m.in. ciągłe dostarczanie: co to jest i jakie problemy rozwiązuje. Automatyzacja tworzenia oprogramowania i poruszenie tematyki testów takich jak akceptacyjne, wydajności i eksploracyjne. Dodatkowo wdrażanie metodyki ciągłego dostarczania w organizacji i wpływ ciągłego dostarczania na architekturę aplikacji.
Testowanie kodu w praktyce – Renu Rajani
Książka ta może być nieodzowną pomocą dla każdego testera. Stanowi wyczerpujące źródło potrzebnych informacji, prezentuje przeróżne perspektywy, praktyki, trendy, narzędzia i rozwiązania związane z testowaniem aplikacji. W tej pozycji przedstawiono nieoczywiste aspekty analizy jakości oraz prowadzenia testów w przypadku mediów społecznościowych, urządzeń mobilnych, danych analitycznych czy technologii chmury. Opisano technologie, które najprawdopodobniej będą kształtować przyszłość testów oprogramowania. Książka porusza najnowsze trendy w dziedzinie działań testowych i modeli operacyjnych. Dotyka też automatyzacji testów, czy uczenia maszynowego. Dodatkowo testowania na potrzeby różnych branż: ochrona zdrowia, marketing cyfrowy i inne. Ostatnim aspektem wartym zaznaczenia jest testowanie aplikacji na potrzeby rozwoju IoT.
Teoria i praktyka testowania programów – Bogdan Bereza-Jarociński, Bogdan Wiszniewski
Bardzo dojrzała pozycja na rynku testerskim wydana w 2006 roku. Warto jednak poświęcić kilka godzin by cofnąć się w czasie by złapać inspirację do swoich projektów. Książka porusza zagadnienia w sposób całościowy temat od przedstawienia spójnego obrazu podstaw teoretycznych, formalizujących intuicję i doświadczenie testerów, aż po zagadnienia organizacji i standaryzacji pracy zespołów testerów oprogramowania, zaangażowanych w realizację przedsięwzięć informatycznych różnej skali. Zawarte w książce treści mogą być przydatne zarówno testerom, analitykom, projektantom, programistom, kierownikom projektów.
Inżynieria Wymagań Studium Przypadków – Karolina Zmitrowicz, Adam Roman.
Jak wskazuje tytuł, książka przedstawia temat Inżynierii Wymagań. Po pierwsze Inżynieria Wymagań to kluczowa faza każdego projektu informatycznego. Od jej powodzenia zależy sukces całego przedsięwzięcia. Dobrze przeprowadzony proces polegający na zbieraniu, modelowaniu i zarządzaniu wymaganiami pozwala zredukować liczbę problemów z nimi związanych, a w rezultacie także znacznie obniżyć koszty projektu. Przedmiotowa publikacja przedstawia doświadczenia wielu analityków biznesowych. Książka opisuje sukcesy, ale też porażki na tym odcinku.
Jakość oprogramowania. Podręcznik dla profesjonalistów – Michał Sobczak
Książka ta przedstawia wiele aspektów związanych z jakością oprogramowania. Dzięki pozycji możesz poznać rodzaje błędów, jak zapewnić wysoką jakość kodu. Dodatkowo dowiesz się jak należy testować i tworzyć niezawodne oprogramowanie. Dowiemy się też, jak mierzy się jakość w projektach informatycznych. Co robić, aby zapewnić wysoką jakość tworzonego oprogramowania? Jakie techniki i rozwiązania mogą w tym pomóc.
Praktyka testowania Zeszyt ćwiczeń – Radosław Smiglin
Pozycja „Praktyka testowania. Zbiór zadań” to kolejna publikacja przeznaczona dla osób, które chcą zostać testerami oprogramowania. Pozycja ta jednak skierowana jest do osób, które mają wiedzę teoretyczną dotyczącą testowania i chcą ją sprawdzić w praktyce. Treści zawarte w książce mogą przydać się osobom przygotowującym się do rozmów kwalifikacyjnych, czy takim którzy są już czynni zawodowo. Zgodnie z opisem publikacji po przeczytaniu książki i samodzielnym rozwiązaniu zadań Czytelnik:
- pozna praktyczne aspekty pracy testera oprogramowania,
- zdobędzie umiejętność prowadzenia testów aplikacji, tworzenia testów czy raportowania defektów.
Pasja Testowania wydanie II rozszerzone – Krzysztof Jadczyk
“Pasja Testowania” to podręcznik przeznaczony dla osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie IT i rozważają, czy praca testera, ważna i nieźle płatna, jest dla nich. Tester oprogramowania – to brzmi dobrze! Tylko na czym polegają jego zadania? Jakich umiejętności się od niego wymaga? Znajomość których narzędzi będzie oczekiwana? Skąd czerpać o nich wiedzę? I przede wszystkim: jak się przekonać, czy będzie się dobrym testerem? Dotychczasowa treść książki została rozbudowana przede wszystkim o zagadnienia związane z przygotowaniem do rekrutacji. Poruszono tematykę o tym jak napisać CV, oraz co jeszcze można zrobić, żeby przykuć uwagę rekruterów. Autor dodał także propozycję planu nauki dla osób, które chcą zacząć przygodę z testowaniem. W ramach wydawanego rozszerzenia autor dodał informację o rodzajach klientów z jakimi można się spotkać przy realizacji projektów. Nie mogło też oczywiście zabraknąć pewnych aktualizacji treści związanych z COVID. Szerszy opis książki znajduje się w artykule dotyczącym książki.
Podsumowanie
Książki dla testerów oprogramowania to czwarta część wpisów o książkach dla testerów. W kolejnym wpisie zajmiemy się innymi pozycjami, które znajdują się na rynku. W dziale książki opisujemy wiele książek, czy audiobooków dla testerów oprogramowania i osób pracujących w branży IT. Podejmujemy tematykę książek dla osób chcących rozwijać się z Javą, Pythonem, JavaScriptem, Bezpieczeństwem, czy SQLem.