Książki do nauki SQL, czyli zbiór dla osób chcących rozwijać się w bazach danych i poznać język SQL. Sprawdź jakie są pozycje książkowe by móc wdrożyć się w SQLa, bądź poszerzyć swoją wiedzę.
Rusz głową! SQL – Lynn Beighley
Kolejna z książek z serii Rusz Głową, Książka w inny, przyjazny sposób wyjaśnia co to jest i w jaki sposób działa język SQL. Dzięki tej książce stworzysz swoją pierwszą bazę danych, następnie będziesz potrafił uzupełniać bazę, czy usuwać z niej elementy. Dodatkowo z podręcznika dowiesz się w jaki sposób sortować dane, wykonywać na nich operacje a także jak zapewnić spójność danych. Nie zabraknie też poruszenia tematyki bezpieczeństwa.
Praktyczny kurs SQL. – Danuta Mendrala, Marcin Szeliga
Obecnie wydana jest trzecia edycja książki o języku SQL przez wymienionych autorów. Twórcy w książce opisują teorię czyli o modelach baz danych i standardach w języku SQL. Następnie pokażą Ci jak odczytywać dane z wybranych tabel, jak wybierać i grupować wiersze. Następnie w jaki sposób łączyć tabela i wyniki zapytań. Kolejną ważną kwestią będą podzapytania i wydajność zapytań. Dowiesz się też czegoś o transakcji i współbieżności, oraz o widokach i indeksach.
Pierwsze kroki z SQL. Praktyczne podejście dla początkujących – Thomas Nield
Kolejna książka dla osób chcących poznać tematykę SQLa. Autor zawarł w niej podstawy wiedzy o relacyjnych bazach danych i ich rodzajach. Poruszył też tematykę samego SQLa. Przedstawił też podstawy projektowania baz danych, zarządzania danymi w tabelkach i ich modyfikacje, a także operatory i funkcje języka SQL.
SQL w mgnieniu oka. Opanuj język zapytań w 10 minut dziennie – Ben Forta.
Książka stworzona dla osób chcących opanować język SQL. Oczywiście w tytule zawarto * o 10 minutach dziennie, jednakże warto zobaczyć co oferuje tak książka. Nauczysz się używać podstawowych poleceń w SQL, jak również tworzyć zapytania z kilkoma frazami i operatorami. Pobierać, sortować i formatować dane. Znajdować odpowiednie dane z wykorzystaniem filtrów. Będziesz potrafić wstawiać, aktualizować czy usuwać dane, a także tworzyć i modyfikować tabele.
SQL. Od podstaw – Paul Wilton, John Colby
Książka „SQL. Od podstaw” to podręcznik do nauki języka SQL. Omówiono w niej zagadnienia związane z projektowaniem baz danych przeznaczone dla osób wkraczających dopiero w świat baz danych. Poznasz podstawowe wyrażenia języka SQL, służące do wprowadzania danych do bazy, wyciągania ich a także manipulowania nimi. Nauczysz się też jak wykonywać operacje grupujące czy agregujące. Jak stosować złączenia i podzapytania, oraz tworzenie i wykorzystanie perspektyw. Nie zabraknie też tematu podnoszenia wydajności bazy danych i optymalizowania zapytań.
Zapytania w SQL. Przyjazny przewodnik – John L. Viescas
Kolejna pozycja, tym razem o tworzeniu zapytań w języku SQL. Dzięki podręcznikowi poznasz narzędzia które umożliwiają zrozumienie, zapytanie a także edytowanie zapytań SQL. Spotkasz się z wieloma praktycznymi przykładami, które pomogą Ci zrozumieć jak tworzyć zapytania w różnych przypadkach. Dowiesz się jak rozwiązywać problemy takie jak wyrażenia warunkowe, operacje logiczne.
Język SQL. Przyjazny podręcznik – Larry Rockoff
Przedmiotowa książka jest kolejnym tytułem, dzięki któremu zrozumiesz SQL, jego składnię i najważniejsze aspekty wykorzystywania. Na podstawie podręcznika dowiesz się o podstawowych informacjach o relacyjnych bazach danych, składni instrukcji SELECT i jej możliwościach. W jaki sposób agregować dane, stosować złączenia, podzapytania. Ponadto nauczysz się jak projektować bazy danych i sposób w jaki prezentować dane.
Praktyczny SQL – Anthony Debarros
Książka Praktyczny SQL jest szybkim i prostym wprowadzeniem do programowania za pomocą SQLa. Po zapoznaniu się z podstawami języka SQL i baz danych dowiesz się jak tworzyć bazy danych przy użyciu własnych danych, jak pisać zapytania do wykonywania obliczeń i jak radzić sobie z typowymi problemami podczas przetwarzania danych. W każdym rozdziale znajdziesz praktyczne ćwiczenia, by móc zdobytą wiedzę przełożyć na praktykę.
Podsumowanie
Książki do nauki SQL to kolejna część z wpisów o książkach dla testerów. Z racji tego, że testowanie ma coraz więcej gałęzi, warto zapoznać się z literaturą tematyczną. W dziale książki opisujemy wiele książek dla testerów oprogramowania i osób pracujących w IT. Wcześniej opisaliśmy zestaw książek dla osób zainteresowanych językiem Java, czy też z Pythonem. Poruszaliśmy także tematykę książek obejmującą inne zakresy niż automatyzacja.