selenium-webdriver

Selenium WebDriver – wprowadzenie

Selenium

Loading

Selenium WebDriver – wprowadzenie do testów automatycznych z wykorzystaniem tej biblioteki. Poruszymy tutaj kilka ogólnych kwestii, związanych, w jakich językach możemy pisać testy, co wykorzystywać w trakcie pisania testów.

Co to jest Selenium WebDriver.

Selenium WebDriver to zdecydowanie najpopularniejsza biblioteka do automatyzacji testów aplikacji webowych – GUI. Najczęściej wykorzystywana razem z językiem programowania Java. Oczywiście prócz Javy, testy z wykorzystaniem Selenium możemy pisać także w językach – Python, C#, JavaScript, Ruby i PHP. Na chwilę obecną będziemy skupiać się na Selenium z wykorzystaniem języka Java. Dzięki Selenium, możemy sprawdzać bardzo wiele rzeczy – od podstawowych jak znajdowanie elementów, poprzez klikanie, wpisywanie tekstu w odpowiednie pola, zaznaczania checkboxów, logowań do systemów i wiele innych.

Co jest potrzebne by zacząć.

Jeżeli chcesz pisać testy automatyczne z wykorzystaniem jednego z wyżej wymienionych języków jest konieczna ich instalacja i konfiguracja. Dla osób korzystających z Javy – szybki tip z naszej strony. Kolejną kwestią będzie konieczność wybrania właściwego IDE by tworzyć testy automatyczne. Dla osób chcących pisać w Javie polecamy artykuł IDE dla Javy. Kwestia wyboru języka programowania i IDE jest zależne od wielu elementów. Po pierwsze gdy pracujesz komercyjnie, po prostu dostosuj się do wymagań firmy – jeżeli masz programistów w Javie – wybierz Javę, wsparcie doświadczonych deweloperów będzie bardzo przydatne. Podobnie w zakresie IDE – niby niewiele, ale jednak wiele. Moim przykładem może być przesiadka z Eclipse na InteliJ Idea jest odczuwalna na korzyść tego drugiego.

Drivery

W ramach uruchamianych w Selenium testów korzystamy z driverów. To one powodują uruchomienia przeglądarki by następnie móc testować GUI naszej strony. Poniżej oficjalna lista driverów dostępnych dla omawianej biblioteki.

Browser Wspierane systemy Utrzymywany Pobierz Błędy
Chromium/
Chrome
Windows/macOS/Linux Google Pobierz Błędy
Firefox Windows/macOS/Linux Mozilla Pobierz Błędy
Edge Windows 10 Microsoft Pobierz Błędy
Internet Explorer Windows Selenium Project Pobierz Błędy
Safari macOS El Capitan i nowsze Apple Pobierz Błędy
Opera Windows/macOS/Linux Opera Pobierz Błędy

Dodatkowo są jeszcze dwie możliwości HtmlUnit – dla programistów Javy, oraz PhantomJS – obecnie nierozwijana po uruchomieniu trybu Headless w Chrome.

Dalsze kroki

Gdy masz już zainstalowany wybrany język programowania a także środowisko programistyczne (IDE) konieczne jest pobranie biblioteki. Wszystko przygotowane i gotowe do pobrania elementy znajdziesz tutaj. Pamiętaj również by pobrać właściwego drivera by móc inicjalizować go w ramach testu.

Integracja

Zaletą testów sporządzanych z wykorzystaniem Selenium WebDriver jest możliwość integracji z innymi narzędziami. Wśród narzędzi z którymi można dokonać integracji to – Jenkins, JMeter, Jira, Ranorex, Azure DevOps, Browserstack, SmartBear, Postman czy SauceLabs. Szeroka możliwość wykorzystania Selenium z innymi narzędziami jeszcze tylko wzmaga jego popularność. W przyszłości też pokażemy jak integrować Selenium np. z Jenkinsem, by uruchamiać testy automatycznie, bez naszego udziału.

Podsumowanie

Selenium WebDriver – wprowadzenie jest pierwszym z artykułów wprowadzających do testowania w Selenium. Zdajemy sobie sprawę, że to krótkie wprowadzenie nie za wiele Ci wyjaśniło. W kolejnych wpisch krok po kroku, na przykładach będziemy wyjaśniać jak to działa. W dziale zajmującym się testowaniem w tym frameworku będzie nie tylko o samym frameworku, ale także o CSS selectorach, xpath, czy różnych ciekawostkach.  Więcej informacji o testach automatycznych w Selenium znajdziesz tutaj.