Inne książki dla testerów cz. 2 czyli zbiór dla osób chcących rozwijać się w innych kierunkach aniżeli w naszych wcześniejszych wpisach. W niniejszym wpisie poruszymy kilka pozycji w zakresie pracy z produktem, programowania, architektury czy chmury.
Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza. Wydanie II – David Thomas, Andrew Hunt.
Jesteś testerem, automatyzujesz testy, chcesz poznać najlepsze techniki jakie stosują koledzy programiści. W drugim wydaniu tego kultowego przewodnika wskazówki techniczne harmonijnie łączą się z aspektami filozofii pragmatycznego programisty. Książka została zaktualizowana i gruntownie przejrzana, aby teraz, dwadzieścia lat po pierwszym wydaniu, ponownie pokazać, co to znaczy być nowoczesnym, pragmatycznym programistą. Książka składa się z krótkich rozdziałów, które tworzą szeroki kontekst, dzięki czemu zyskasz wiedzę o najlepszych podejściach, unikniesz głównych pułapek, a co najważniejsze – rozwiniesz nawyki i postawy, które staną się fundamentem Twojego sukcesu zawodowego.
Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty – Robert C. Martin
Kolejny klasyk, znany bardziej programistom, ale dlaczego nie testerom? W książce „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” szczegółowo omówione zostały zasady, wzorce i najlepsze praktyki pisania czystego kodu. Podręcznik ten zawiera także kilka analiz przypadków o coraz większej złożoności, z których każda jest doskonałym ćwiczeniem porządkowania zanieczyszczonego bądź nieudanego kodu. Z tego podręcznika dowiesz się m.in., jak tworzyć dobre nazwy, obiekty i funkcje, a także jak tworzyć testy jednostkowe i korzystać z programowania sterowanego testami.
Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów – Robert C. Martin
Idąc za ciosem proponujemy kolejną pozycję Roberta C. Martina. W trakcie lektury dowiesz się, jakie cechy charakteryzują profesjonalnego programistę, a jest ich sporo! W pierwszej kolejności musisz nauczyć się mówić „nie”. Są też sytuacje, kiedy trzeba powiedzieć „tak” — dowiesz się, kiedy i jak to robić. Ponadto poznasz najlepsze techniki zarządzania czasem oraz przekonasz się, jak presja, zmęczenie i pośpiech wpływają na jakość Twojego kodu.
Kubernetes – rozwiązania chmurowe w świecie DevOps. Tworzenie, wdrażanie i skalowanie nowoczesnych aplikacji chmurowych – John Arundel, Justin Domingus
W tym praktycznym przewodniku opisano, jak działają kontenery Kubernetes, jak je budować i nimi zarządzać oraz jak projektować usługi i infrastrukturę cloud native. Wyjaśniono też różnice między budowaniem swoich klastrów a korzystaniem z usług zarządzanych takich firm jak Amazon, Google i Microsoft. Dokładnie przedstawiono – od strony praktycznej – rozwijanie aplikacji, konfigurowanie i obsługę klastrów oraz automatyzację infrastruktury.
Czysta architektura. Struktura i design oprogramowania. Przewodnik dla profesjonalistów – Robert C. Martin
Do trzech razy sztuka – przynajmniej w tym artykule z pozycjami od Roberta C. Martina. W tej książce w sposób jasny i bardzo interesujący przedstawiono uniwersalne zasady architektury oprogramowania wraz z szeregiem wskazówek dotyczących stosowania tych reguł w praktyce. Wyczerpująco zaprezentowano tu też dostępne rozwiązania i wyjaśniono, dlaczego są one tak istotne dla sukcesu przedsięwzięcia. Publikacja jest wypełniona bardzo praktycznymi rozwiązaniami problemów, z którymi musi się mierzyć wielu programistów.
Getting Things Programmed. Droga do efektywności – Michał Bartyzel
Na pracę programisty składa się bardzo wiele zadań. Nie jest tak, że 90% czasu spędzamy na „klepaniu w klawiaturę”, gdyż w trakcie tych działań wykonują całą gamę najróżniejszych czynności. Sprawne sterowanie swoją uwagą, planowanie zadań czy umiejętność ich oszacowania to wiedza, której brakuje większości programistów. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z istnienia problemów, które spowalniają pracę. W niniejszej książce Autor przedstawia bogaty wachlarz różnych wyzwań. Nie poprzestaje na tym, bo wysuwa propozycje samodoskonalenia. Opisuje sprawdzone recepty, które pomagają zrozumieć codzienne problemy. Rozbija je na czynniki pierwsze i przygotowuje do walki o lepszą organizację czasu.
Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce. Wydanie II rozszerzone – Michał Bartyzel
Pełny tytuł opisywanej książki to Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce. Niniejsza pozycja porusza kwestię konieczność wspólnego i skutecznego dogadywania się pomiędzy osobami tworzącymi oprogramowania a szeroko rozumianym biznesem. Brak wizji, świadomości istnienia innych perspektyw czy zrozumienia potrzeb pomiędzy stronami zawsze prowadzi do porażki. Książka “Oprogramowanie szyte na miarę” wyróżnia się spośród pozycji o podobnej tematyce.Skupia się na ludzkiej stronie tematu w miejsce proponowania kolejnych szablonów i metod. Nie jest to kolejne tłumaczenie podręcznika z języka angielskiego. Nie jest też to próba zastosowania amerykańskich technik w polskich realiach. Przykłady zaczerpnięte prosto z życia. Pokazują, jakie błędy popełniamy w codziennych rozmowach i jak można ich uniknąć.
Zwinne wytwarzanie oprogramowania. Najlepsze zasady, wzorce i praktyki – Robert C. Martin
Niespodzianka, bo czwarta książka Roberta C. Martina w zestawieniu 😉 . Wskazana książka została w całości poświęcona zwinnym praktykom. Sięgnij po nią i przekonaj się, w jaki sposób planować kolejne iteracje, jak tworzyć kod, a następnie go testować – ten fragment może być dla nas testerów cenny. W kolejnych rozdziałach poznasz praktyczne aspekty zwinnego tworzenia kodu – zobaczysz, jak istotne są zasady: pojedynczej odpowiedzialności, podstawienia Liskov czy odwracania zależności. Znajdziesz tu także zasady projektowania pakietów oraz przydatne wzorce projektowe, omówione na konkretnych przykładach.
Podsumowanie
Inne książki dla testerów cz. 2 to kolejna część z wpisów o książkach dla testerów. Z racji tego, że testowanie ma coraz więcej gałęzi i wymaga się od testerów coraz więcej, warto zapoznać się z literaturą tematyczną. W dziale książki opisujemy wiele książek dla testerów oprogramowania i osób pracujących w IT. Wcześniej opisaliśmy zestaw książek dla osób zainteresowanych językiem Java, czy też z Pythonem.